
Fotó: Borbély Fanni
Ötvenedik évfordulóját ünnepli idén a Gyergyószárhegyi Művésztelep. A jubileumi alkalomra rendezvénysorozattal készülnek, amelynek fő attrakciója a Csíki Székely Múzeumba tervezett kiállítás. Ezen a tárlaton bemutatják a fél évszázad 2500 alkotásának egy részét, kiegészítve egy intézménytörténeti kamarakiállítással.
2024. július 30., 14:282024. július 30., 14:28
2024. július 30., 20:122024. július 30., 20:12
A kiállítást augusztus 2-án nyitják meg, ezt megelőzően kedden sajtótájékoztatót tartottak a tudnivalókról. Jelen volt Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Márton Árpád képzőművész, Kolcsár Béla, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ igazgatója, Ferencz Zoltán, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ művészeti vezetője, Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója, Túros Eszter művészettörténész-muzeológus, illetve Kovács Eszter szociológus.
Fotó: Székelyhon
A csíkszeredaiaknak már feltűnhetett, hogy a városban néhány napja helyenként fából és szalmabálákból készült installációk bukkantak fel. A szóbeszédbe elterjedt, de most már hivatalos, hogy a Csíki Székely Múzeum egy tervezett kiállításának előfutárai ezek az alkotások: az ötvenedik születésnapját ünneplő Gyergyószárhegyi Művésztelep az évek során felgyülemlett termékeinek darabjai.
Fotó: Borbély Fanni
E jeles alkalomból
– hangsúlyozta a Csíki Székely Múzeum igazgatója. Mindemellett a múzeum protokolltermében egy intézménytörténeti kiállítás is várja majd az érdeklődőket, itt a művésztelep kulisszái mögé tekinthetünk be, ebben segítette a szervezők munkáit Kovács Eszter szociológus.
Fotó: Borbély Fanni
Ötven évvel ezelőtt a „szárhegyi triász”, Márton Árpád festőművész, Gál András festőművész és Zöld Lajos újságíró megálmodta a Gergyószárhegyi Művésztelepet. De nemcsak megálmodták, hanem kitartottak, elszántak voltak, így évtizedek alatt sikerült felépíteniük ezt a színvonalas közösségi élményt, amely mára a művészettörténetben is helyet kapó megmozdulássá nőtte ki magát – fogalmazott Kolcsár Béla.
Fotó: Borbély Fanni
Elmondása szerint nekik, szervezőknek az a dolguk, hogy a megöröklött értéket tudják fenntartani. És hogy miből áll a Gyergyószárhegyi Művésztelep? Azzal a gondolattal jött létre, hogy
így szabadon festhetnek, faraghatnak, alkothatnak a művészek.
A rendezvénysorozat programja
Július 31-én nyitják a jubileumi ünnepséget, amikor a Gyergyószárhegyi Művésztelep zárókiállítása lesz megtekinthető a Szárhegyi Kultúrház Cika-termében délután hat órától. Augusztus 1-jén a Lázár-kastély Lovagtermében lesz az ünnepség megnyitója, majd augusztus 2-án délután hat órától a Csíki Székely Múzeumban tartják a kiállításmegnyitót.
A kormány 5–6 százalék feletti infláció esetén törvénnyel korlátozná az agrár-élelmiszeripari termékek kereskedelmi árrését – jelentette be szerdán Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
A betegek jogosultak lesznek arra, hogy a kezelőorvosuk ne csupán javaslatot tegyen, hanem konkrétan átirányítsa és időpontot is foglaljon számukra a következő szükséges szakorvosi konzultációra vagy diagnosztikai vizsgálatra.
A megyei katonai központok teljes egészében a védelmi minisztérium irányítása alá kerülnének 2027. január elsejétől – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán. De előbb meg kell oldani azt a problémát, ami Hargita megyére is jellemző.
Az alkotmánybíróság szerdán február 18-ra halasztotta a döntést a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadványról.
A szabadságon lévő Gheorghe Stan alkotmánybíró is jelen van az alkotmánybíróság szerdai ülésén, amelyen a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadványt tárgyalja a testület.
A miniszterelnöki hivatal 2025-ben összesen közel 9,97 millió lejjel (23,7 százalékkal) csökkentette kiadásait az előző évhez képest – tájékoztatott szerdán a kormány sajtóirodája.
Két ember égési sérüléseket szenvedett miután tűz ütött ki kedd este egy tömbházlakásban Sepsiszentgyörgyön. A tűzeset miatt negyven személyt kellett evakuálni a tömbházból.
Hirtelen esett össze egy idős férfi hétfőn Marosvásárhely egyik utcáján, egy önkéntes tűzoltó azonban éppen a helyszínen volt, és azonnal cselekedett, mellkaskompressziókkal hozta vissza az életbe a férfit.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) kedden ismertette az 112-es segélyhívó számra érkező hívások helymeghatározására szolgáló új rendszerét, valamint a hallássérült emberek számára a segélyszolgálat igénybevételét segítő opciót.
Felülvizsgálja a kulturális minisztérium az előadó-művészeti intézményeknél foglalkoztatottak munkaidő-nyilvántartására vonatkozó kísérleti tervet – ismertette Demeter András miniszter döntését a tárca keddi közleménye.
1 hozzászólás