
Fotó: Bel Canto Kamarakórus
Húsz éve alakult a nagyrészt gyergyószéki pedagógusokból álló, Arany minősítéssel rendelkező Bel Canto kamarakórus. Gyergyócsomafalván június 30-án 17 órától a művelődési házban meghívottakkal együtt ünnepelnek, amelyre szeretettel várják az érdeklődőket. Ez alkalomra csokorba szedték az emlékeket, könyv is készült, mely őrzi a kórustagok közös élményeit.
2017. június 23., 18:312017. június 23., 18:31
„1997-ben frissen végzett tanítókként versenyvizsgázni voltunk. Hargitafürdőn lazítottunk, ünnepeltünk, ott fogalmazódott meg, hogy kellene folytatni az éneklést. Én Marosvásárhelyen, a többiek Székelyudvarhelyen voltak karénekesek, és úgy éreztük, nem szeretnénk abbahagyni. Szeptemberben hozzáfogtunk, néhány hónap múlva, advent első vasárnapján Kilyénfalván felléptünk. Akik az énekkar megalakulása előtt már rendelkeztek néhány éves karénekesi tapasztalattal, mindmáig az együttes összetartó magvát képezik. Öt taggal indultunk, de bővült a taglátszám folyamatosan. Igaz, húsznál többen sosem voltunk.
– elevenítette fel érdeklődésünkre a kamarakórus alapítótagja és karvezetője, a gyergyócsomafalvi Csata Levente.
Mint megtudtuk, egyelten év maradt ki a próbák terén, de akkor is koncerteztek. Összesen a húsz év alatt különböző helyszíneken
2006 és 2012 között összesen 9 jótékonysági koncertet tartottak, 24 alkalommal koncerteztek művészek közreműködésével, és tucatnyiszor vettek részt nemzetközi fesztiválon.
Csata Levente szerint ez az a tevékenység, amely leginkább reprezentálja a zenekedvelő pedagógusokat.
– fogalmazott.
Az ünneplés alkalom a visszatekintésre a Bel Canto Kamarakórus életében is, amely annak ellenére, hogy nem egyházi énekkarként tevékenykedik, repertoárjának sokszínűsége lehetővé teszi, hogy gyakran vállaljon liturgikus szerepet is különböző egyházi ünnepek, búcsúk, kórustalálkozók, esküvők, templomavatók alkalmával. Többször szervezett találkozókat, hangversenyeket gyergyói együttesek valamint régiónkon kívüli, sőt határon túli együttesek közreműködésével.
A szakmai elismerések sora is hosszú: Az 1999-es első sikeres fellépést követően a Marosvásárhelyi Kultúrpalotában a Bel Canto kamarakórust felvették a Romániai Magyar Dalosszövetség (RMD) tagegyesületeinek sorába. Ezt követően évi rendszerességgel részt vett szakmai fórumokon, továbbképzőkön, különböző RMD-rendezvényeken.
2002-ben az egri Éneklő Magyarország elnevezésű nemzetközi kórusfesztiválon is fellépett, ezt újabb meghívások követték.
2002. októberétől hivatalos tagja a Seprődi János Nemzetközi Kórusszövetségnek is, és a rendezvények rendszeresen résztvevője.
2003. május 24-én a kórus az országos RMD-bizottság előtt jelesre vizsgázott, és elnyerte az Arany fokozat minősítést kamarakórus kategóriában.
2003. tavaszán meghívást kapott a világszínvonalú Europa Cantat nemzetközi kórusversenyre, amelynek helyszíne Barcelona volt. Sajnos, anyagi keretek hiánya miatt, nem tudott kijutni.
2003. októberében kiadták a Csillagfényes csöndes éjjel című karácsonyi lemezt, amely 2005-ben újrakiadásra került.
2004-ben részt vett a Sepsiszentgyörgyi Kamarazene Fesztiválon, 2005-ben a Kamarazene és népi hangszeres találkozón, 2006-ban jótékonysági koncertet adott Gyergyószentmiklóson, 2006-ban és 2007-ben a megyenapokon is fellépett. 2009-ben magyarországi jótékonysági hangversenykörúton, 8 különböző helyszínen hallhatták. Ezen kívül a Gyilkos-tó legendája című mű szabadtéri ősbemutatóján is közreműködött és szervezett.
2012-ben 15 éves jubiláló hangversenyt tartott a csomafalvi templomban.
2014-ben Ex libris díjjal tűntette ki a Magyar Művészetért Alapítvány. Emlékezetes a tagok számára, hogy 2015-ben kijutottak Londonba, személyes kapcsolat által, és ott két fellépésük is volt, egy szentmisén illetve a Szent István Magyar Házban is hallatta hagját a Bel Canto. Legutóbb tavaly pünkösdkor énekeltek.
A Bel Canto repertoárját a világ kórusirodalmának remekművei, valamint nagy magyar zeneszerzők közismert alkotásai képezik.
A június 30-i fellépéskor hallhatja ismét a nagyérdemű a Bel Canto Kamarakórust valamint meghívottait. Csata Levente amint fogalmazott, a rendezvényen képviselve lesz a kamarakórus-mozgalom. Fellép a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Kamaraegyüttes, a marosvásárhelyi Cantuale együttes és a csíkszeredai Acapella kórus, valamint a gyergyócsomafalvi citeracsoport is. A rendezvényre a helyi közbirtokosság jóvoltából emlékkönyvet is megjelentetnek, a húszéves Bel Canto legemlékezetesebb pillanatait tartalmazza az új kiadvány. A csomafalvi közbirtokosság évek óta támogatja az egyesületet, a rendezvényeiket pedig az önkormányzat is segíti. A húszéves születésnap megünneplését követően a prágai fesztiválra készül a kórus. Saját költségen utaznak a tagok a külföldi örömzenélésre.
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
szóljon hozzá!