
Elhagyott hellyé vált Madicsa-fürdő. Kisebb nagyobb beruházások valósultak meg a fürdőtelep rendezésére
Fotó: Pinti Attila
Rövidesen használatba vehetik a Karcfalvához tartozó Madicsa-fürdőn pár éve épített menedékházat, amelyet eddig villanyhálózat hiányában nem tudtak üzemeltetni. A helyszínig újonnan kiépített villanyhálózatot jövő hónapban tervezi átvenni a helyi önkormányzat.
2018. október 22., 11:502018. október 22., 11:50
A csíkkarcfalvi Madicsa-fürdő egykoron a helyiek kedvelt kikapcsolódási helye volt, ahol tíz kádas gyógyfürdő működött, illetve a szabadtéri medencéjében is meg lehetett mártózni. A közelben lévő ivóban ételt és italt lehetett kapni, ugyanakkor a mellette lévő villában meg is lehetett szállni éjszakára. Öt évvel ezelőtt írtunk arról, hogy
mindössze borvízforrását látogatták a helyiek.
Fotó: Pinti Attila
A helyi önkormányzat az utóbbi években tett néhány lépést a fürdőhely rendbehozatalára, kezdetben bekerítették a területet, majd a Madicsa-patak fölé, ahol a borvízforrások vannak, új borvízházat építtetett. Ugyanakkor 2013-ban a LEADER-program keretében pályázatot is nyertek egy turisztikai menedékház felépítésére, amelyet az egykori, meglehetősen rozoga állapotban lévő ivó helyére terveztek. Az épület végül két és fél éve el is készült. Mint Gábor Tibortól, Csíkkarcfalva község polgármesterétől megtudtuk,
így a menedékház ülepítőjét, és a vízszivattyúkat sem tudták áram nélkül működésbe hozni.
A község végül a megyei önkormányzat támogatásával megoldotta a villanyhálózat kiépítését a településtől Madicsafürdőig. A munkálatoknak tavaly év végén fogtak hozzá, és 4,3 kilométer hosszúságban elvezették a légi, 20 ezer voltos villanyvezetékeket egészen Madicsa-fürdőig. A polgármester úgy vélte,
Fotó: Pinti Attila
Amint lesz vezetékes villanyáram, kihasználhatóvá válik a menedékház is. A fürdőtelepen ugyanakkor még vannak felújításra váró épületek, ilyen a kádas gyógyfürdő, valamint a villa és az Éltes-házként ismert épület, továbbá az elmocsarasodott kinti medencére is ráférne a teljes rendbehozatal.
2009-ben az akkori községvezetés megvalósíthatósági tanulmányt is készíttetett a fürdőtelep egykori fényének visszaállítására, amelyben akkor 3,9 millióra becsülték a beruházás értékét. Az elképzelések szerint a fentebb felsorolt épületek felújítása mellett még egy másik, nagyobb szabadtéri medencét is terveztek, illetve egy minifocipálya, és egy sátorozásra alkalmas helyet is szerettek volna kialakítani. Gábor Tibor a fürdő további fejlesztése kapcsán annyit mondott, majd jövőben egyeztetnek a további lehetőségekről.
Fotó: Pinti Attila
Jogosítvány nélkül, egy udvarról eltulajdonított autóval kaptak el egy 18 éves fiatalt Gyergyóújfaluban hétfő hajnalban.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) megtámadta az alkotmánybíróságon a 2026-os állami költségvetésről szóló törvénytervezetet. A testület csütörtökön tárgyalja a beadványt.
A kormánynak az üzemanyagpiacot érintő tervezett intézkedései nem fogják teljes mértékben ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus okozta világpiaci zavarok hatásait, de fékezni fogják az áremelkedést – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
A tél egyik legizgalmasabb eseménye tér vissza a Madarasi Hargita szívébe: március 28–29. között ismét megrendezésre kerül a Battle on Snow, amely évről évre a régió egyik leglátványosabb snowboard- és síversenyévé nőtte ki magát.
Sürgősségi rendeletet készül elfogadni a kormány kedden, amellyel válsághelyzetet hirdetnek ki a kőolaj, illetve a kőolajtermékek piacán, intézkedéseket határozva meg a gazdaság és a lakosság védelmére a válság idején.
Elkezdődött a végzősök próbaérettségije, Székelyföldön mintegy 6500 diák vesz részt rajta, ebből Háromszéken a legkevesebben, ugyanis a tanárok bojkottja miatt sok helyen elmarad. A többi székelyföldi iskolában megszervezték a próbavizsgát.
Hétfőn a román nyelv és irodalom írásbeli vizsgával kezdődik a próbaérettségi.
Súlyos baleset történt vasárnap a Beszterce-Naszód megyei Mezőörményesen, ahol egy személy traktor alá szorult.
szóljon hozzá!