
Az épülő pályaszakasz teljesen elvághatja földjeiktől Maroskece lakóinak többségét
Fotó: Haáz Vince
Nagy lendülettel építik az A3-as autópálya hiányzó Maros megyei szakaszát, de Maroskece lakói azzal szembesültek, hogy ha a pályaszakasz elkészül, nem tudják megközelíteni termőföldjeiket. A község polgármestere a szakminisztérium illetékeseivel is tárgyalt egy lehetséges felüljáró megépítéséről, de egyelőre nem tudni, hogy megoldódik-e a gondjuk.
2023. április 22., 12:032023. április 22., 12:03
Az A3-as, Marosvásárhelyt Kolozsvárral összekötő autópályából Maros megyében egy 16 kilométeres szakasz hiányzik még, Maroskece és Aranyosgyéres között. Maroskece 7 kilométerre van Marosludastól és 50 kilométerre Marosvásárhelytől, és jelenleg a község területén zajlik a pályaépítési munkálatok jelentős része.
Ennek a szakasznak már 2015-ben nekifogott egy másik cég, de nem tudta befejezni, 2021-ben pedig szerződést bontottak vele. Hosszú ideig semmi előrelépés nem történt a munkatelepen, míg idén újra munkagépek jelentek meg helyszínen. Mi több,
A munkagépek megjelenése kisebb pánikot keltett a maroskeceiek körében, hiszen újra szembesültek azzal, hogy az autópálya megépülése megakadályozza őket abban, hogy egyszerűen és gyorsan megközelítsék szántóföldjeiket.
A munkagépek látványa „megijesztette” a gazdákat
Fotó: Haáz Vince
Mint a Székelyhon érdeklődésére Emil Florin Mocan maroskecei polgármester elmondta, nem új keletű a probléma, ő már 2016-ban, amikor polgármester lett, jelezte, hogy gondok lesznek a termőföldek megközelítésével. Mint megtudtuk,
„Én többször jeleztem levélben a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaságnak (CNAIR), hogy megoldást kell találni a problémára, mindhiába. Most megkerestük az egyik szociáldemokrata képviselőt, aki közbenjárt, hogy az illetékesek fogadjanak Bukarestben.
Felmerült egy felüljáró megépítésének lehetősége is, de egyelőre ez csak egy ígéret” – mondta a községvezető, akitől megtudtuk, hogy egyelőre a maroskecei gazdák nincsenek elzárva termőföldjeiktől, de amilyen mértékben halad a pályaépítés, szinte biztos, hogy terményeiket már csak kerülővel tudják betakarítani.
Őrizetbe vettek egy tanítónőt, abbeli gyanú miatt, hogy bántalmazott egy tízéves tanulót, aki elszakította az országos felmérés eredményeit tartalmazó dokumentumot.
Az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakaszának közel 80 százaléka elkészült, így jó esély van arra, hogy az év végéig megnyissák a forgalom előtt – közölte Facebook-oldalán Cristian Pistol, a CNAIR vezérigazgatója.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter megpróbál megállapodni az Európai Bizottsággal arról, hogy az új közalkalmazotti bértörvény tegye lehetővé a következő években az állami tisztségviselők fizetésének fokozatos emelését.
A parlament alsóháza szerdai ülésén megszavazta az állami vállalatok részvényeinek eladását 2027. december 31-ig megtiltó törvénytervezetet – írja az MTI.
A parajdi sóbánya elárasztása után egy évvel Hargita megye prefektusa, Petres Sándor kijelentette, hogy a történtek gazdasági és társadalmi hatásai továbbra is érzékelhetők.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy a Nicușor Dan államfővel folytatott legutóbbi tárgyalásain egy technokrata kormány alakításának lehetősége is felmerült. Szerinte egy ilyen kabinetet nehéz lenne hatékonyan működtetni.
Fokozott figyelemre és óvatosságra inti a lakosságot a bodoki polgármesteri hivatal a község és a Sütei borvíz közötti útszakaszon tartózkodó anyamedve és négy bocsa miatt.
Befejezték szerdán a közösségi faültetést Nyárádszeredában, ahol a volt téglagyár és szeméttelep helyére 15 ezer tölgyfacsemetét ültettek el. A 2,87 hektáros területen kialakított erdő az autópálya felől érkező portól, zajtól is védi majd a környéket.
Felére csökkentett költségvetéssel és időtartammal, de idén is megtartják a városünnepet Kézdivásárhelyen. A Sokadalmon egyetlen anyaországi zenekar lép fel, az is testvérvárosi ajándékként.
Az ország mintegy felét érintő viharos szélre adott ki szerdán elsőfokú (sárga) riasztást az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!