
Hamarosan elkezdődnek a felújítási munkálatok
Fotó: Haáz Vince
Hamarosan hozzálátnak a Maros-híd közelében álló szecessziós épület felújításához, a tulajdonos Aquaserv vízszolgáltató vállalat aláírta a szerződést a kivitelezővel.
2022. június 02., 18:532022. június 02., 18:53
A Kossuth (Călărașilor) utca 126. szám alatt, közvetlen a Maros-parton, a híd mellett áll az a szecessziós stílusú ház, amelyet a marosvásárhelyiek csatornaházként emlegetnek, és amely éveken, évtizedeken át hulladékkal körberakva, egyre elhanyagoltabb állapotával borzolta a kedélyeket.
Megtudtuk,
Gnädig Hajnal, az Aquaserv adminisztrációs osztályának vezetője a Székelyhonnak elmondta, még nem találták meg a megfelelő megnevezést, amelyet majd az épületnek adnak a felújítás után, de a Nyár utcában látogatható Víz Házához hasonlót szeretnének találni. Azt is megtudtuk, hogy az ott élő családnak sikerült egy kétszobás szociális lakásba költöznie, nem lakoltatták ki az utcára, nem maradt fedél nélkül a beteg gyerekét gondozó nő.
A Bernády György által 1910-ben építtetett ház az egykori vízművekhez tartozott, a Maros alatt áthaladó alagút vezeték-karbantartó műhelye és mindenkori szolgálati lakás volt. Az épület annak ellenére, hogy a legutóbbi lakói nem nagyon adtak a külcsínre,
A homlokzatán egykor márványtábla őrizte az építtető, Bernády György nevét, de az 1970-es árvizet követően leszerelték és megfordítva a közelben álló kaszárnya homlokzatára helyezték: azoknak a román katonáknak a nevét vésték bele, akik életük kockáztatásával a marosvásárhelyi civileket mentették.
Fotó: Haáz Vince
Gnädig Hajnal elmondta, amikor a régi hidat lebontották, majd a maradványait felrobbantották a ’90-es évek legelején, a vezeték egy része beszakadt. „Ha jobban odafigyelt volna a vállalat akkori vezetősége, meg lehetett volna menteni és most bemutatni, hogy milyen volt a 20. század elején a vízvezeték Maros alatti része” – mondta a házzal már több éve foglalkozó Gnädig.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kormányzati részvételt ajánlott az RMDSZ-nek – számolt be Csoma Botond, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy szerdán csak „elméleti”, informális megbeszélése volt Nicușor Dan államfővel az esetleges kormányalakítási megbízásáról.
Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhatodik módosítását, amely nyolc évben korlátozza a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát.
A Román Vámhatóság alkalmazottait is képviselő Meridian Országos Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy az intézmény dolgozói szerdán kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a munkakörülményeket és juttatásaikat érintő súlyos problémák miatt.
Az RMDSZ egyelőre nem döntött arról, hogy támogatja-e Adrian Veștea kormányát, előbb megvárja, hogy milyen álláspontra jut a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
Dobos Melindát nevezték ki Hargita Megye Tanácsának megyemenedzseri tisztségére a hétfői tanácsülésen.
Sepsiszentgyörgy egykori dohánygyárában aláírták hétfőn a helyi Csodák palotájának finanszírozását célzó szerződést. Az önkormányzat a Közép Fejlesztési Régió legnagyobb uniós támogatásával vághat bele az élményközpont kivitelezésébe.
Mezőgazdasági munkát végző emberekre támadt rá a medve hétfőn a Kászonaltíz községhez tartozó Kászonújfaluban, mindkét személyt kórházba kellett szállítani. Az áldozatok állapota stabil.
Megtiltja a brit kormány a közösségi média használatát a 16 évnél fiatalabb gyerekek számára.
Hetek óta üzenget Hargita Megye Tanácsának korábbi elnöke utódjának, hétfőn azonban látványosan egymásnak esett Hargita Megye Tanácsának ülésén Bíró Barna Botond és Borboly Csaba a homoródfürdői ifjúsági tábor ügyében.
szóljon hozzá!