
Hamarosan elkezdődnek a felújítási munkálatok
Fotó: Haáz Vince
Hamarosan hozzálátnak a Maros-híd közelében álló szecessziós épület felújításához, a tulajdonos Aquaserv vízszolgáltató vállalat aláírta a szerződést a kivitelezővel.
2022. június 02., 18:532022. június 02., 18:53
A Kossuth (Călărașilor) utca 126. szám alatt, közvetlen a Maros-parton, a híd mellett áll az a szecessziós stílusú ház, amelyet a marosvásárhelyiek csatornaházként emlegetnek, és amely éveken, évtizedeken át hulladékkal körberakva, egyre elhanyagoltabb állapotával borzolta a kedélyeket.
Megtudtuk,
Gnädig Hajnal, az Aquaserv adminisztrációs osztályának vezetője a Székelyhonnak elmondta, még nem találták meg a megfelelő megnevezést, amelyet majd az épületnek adnak a felújítás után, de a Nyár utcában látogatható Víz Házához hasonlót szeretnének találni. Azt is megtudtuk, hogy az ott élő családnak sikerült egy kétszobás szociális lakásba költöznie, nem lakoltatták ki az utcára, nem maradt fedél nélkül a beteg gyerekét gondozó nő.
A Bernády György által 1910-ben építtetett ház az egykori vízművekhez tartozott, a Maros alatt áthaladó alagút vezeték-karbantartó műhelye és mindenkori szolgálati lakás volt. Az épület annak ellenére, hogy a legutóbbi lakói nem nagyon adtak a külcsínre,
A homlokzatán egykor márványtábla őrizte az építtető, Bernády György nevét, de az 1970-es árvizet követően leszerelték és megfordítva a közelben álló kaszárnya homlokzatára helyezték: azoknak a román katonáknak a nevét vésték bele, akik életük kockáztatásával a marosvásárhelyi civileket mentették.
Fotó: Haáz Vince
Gnädig Hajnal elmondta, amikor a régi hidat lebontották, majd a maradványait felrobbantották a ’90-es évek legelején, a vezeték egy része beszakadt. „Ha jobban odafigyelt volna a vállalat akkori vezetősége, meg lehetett volna menteni és most bemutatni, hogy milyen volt a 20. század elején a vízvezeték Maros alatti része” – mondta a házzal már több éve foglalkozó Gnädig.
Elkezdődött a beiratkozás a nyolcadik osztályosok képességvizsgájára hétfőn.
Bár eredetileg csikót próbált elejteni egy agresszív székelyvarsági medve, később rátámadt és megkergette a vasárnap esti riasztásra kiérkező hatóságokat. Kénytelenek voltak ártalmatlanítani a nagyvadat.
A Kolozs megyei rendőrség vizsgálatot indított a kolozsvári Virgil Madgearu szakközépiskola egyik 12. osztályos diáklánya ügyében, akinek a szülei a helyi sajtónak azt nyilatkozták, hogy lányukat bedrogozták és megerőszakolták a végzős banketten.
A rendőrség büntetőeljárást indított gyilkossági kísérlet miatt a Lupényben vasárnap délután történt fegyveres támadással kapcsolatban. Az incidens során négyen sérültek meg, kórházban ápolják őket.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök hétfőn megkezdi a politikai egyeztetések sorozatát a parlamenti pártokkal a kormánya megszavazásához szükséges parlamenti támogatás megszerzése érdekében.
Négy gyermek és három felnőtt lett rosszul egy összejövetelen Hidegségben vasárnap este. A mentőegységek valamennyiüket csíkszeredai kórházba szállították.
Kigyúlt egy személyautó a E578-as úton, Maroshévíz közelében vasárnap délután. Az eset során senki nem sérült meg.
Súlyos közúti balesethez riasztották a mentőegységeket vasárnap délután a Kolozs megyei Méra közelébe, miután egy motoros ütközött egy személyautóval.
Négy ember került kórházba vasárnap, miután egy férfi rálőtt néhány személyre Lupényban – tájékoztatott a Hunyad megyei rendőrség.
Évekbe telt, de sikerült egy ezer lejt meghaladó gyorshajtási bírságot érvénytelenítenie egy sofőrnek. Kulcsfontosságú volt a kitartása.
szóljon hozzá!