
Az eltelt időszakban a legfontosabb az volt, hogy ne kelljen bezárni a művelődési házat
Fotó: Gábos Albin
Statikailag ugyan rendben van a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza, de állapota megköveteli a felújítást – erre azonban egyelőre nem lehet pályázni. A helyi önkormányzat tulajdonában lévő ingatlan megvásárlása ügyében egyébként három éve vizsgálódik a DNA.
2018. november 16., 20:122018. november 16., 20:12
Több mint három éve folytat vizsgálatot az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA), a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza megvásárlása ügyében, amely 2014 novemberében került a csíkszeredai helyi önkormányzat tulajdonába. A DNA adásvételt érintő vizsgálatát aznap szivárogtatták ki a központi sajtóba, amikor 2015 áprilisában büntetőeljárás indult Csíkszereda polgármestere és alpolgármestere, Ráduly Róbert Kálmán és Szőke Domokos ellen. Akkor a vádhatóságtól származó értesülésekre hivatkozva több olyan gyanúsítás került nyilvánosságra, amelyek kapcsán a DNA vizsgálatokat folytatott. Noha
és a hivatali visszaéléssel, érdekkonfliktussal, illetve okirat-hamisításra való felbujtással megvádolt elöljárók elleni vádiratban sem szerepelnek, néhány esetben tovább nyomozott a hatóság. Tavaly három ügyben szüntették meg a vizsgálatot, egy esetben ez viszont még most is tart. A DNA sajtóosztálya kérdésünkre azt közölte,
a közérdekű információkra vonatkozó 2001. évi 544-es törvény alapján, mivel ez befolyásolhatja a folyamatban levő vizsgálatot, illetve sértheti az érintettek törvényes érdekeit.
A Szakszervezetek Művelődési Háza egyébként csak a köztudatban él ezen a néven, az épület homlokzatán a Művészetek Háza megnevezés szerepel ugyan, de ennek sincs köze a valósághoz.
– tudtuk meg Füleki Zoltántól. Csíkszereda alpolgármestere szerint az eltelt időszakban a legfontosabb az volt, hogy ne kelljen bezárni, és a város tudja biztosítani a működési feltételeket. Ennek érdekében javították fel a fűtésrendszert, végeztek állagmegőrző beavatkozásokat, biztonságossá téve a működtetést, és ennek köszönhető, hogy számos rendezvénynek ad helyet az épület, amely, mint fogalmazott, „tele van élettel”.
Fotó: Gábos Albin
Két éve egy megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére adott megbízást a helyi önkormányzat, hogy az ingatlan felújítására pályázhassanak, ebből azonban csak az épület felmérése készült el, a szerződést fel kellett bontani a megbízott cég komolytalansága miatt – tájékoztatott az alpolgármester. Ezért új megbízásra van szükség, hogy a beavatkozás jóváhagyási dokumentációja (DALI) elkészüljön, és ha lesz pályázati lehetőség a felújítási költségek támogatására, ezt vegyék igénybe. Noha a 850 férőhelyes előadóteremmel rendelkező épület
– tette egyértelművé Füleki, aki szerint a nagy felületű ablakok hőháztartásán is kellene javítani. A lépcsők és az épület travertinlapokból készült, beázó burkolata változtatásra szorul, de belül is ráfér a korszerűsítés az 1980-as évek közepén épült ingatlanra. A művelődési házban a szomszédos Nagy István Művészeti Középiskola számára is szeretnének tantermeket biztosítani a hangszeres zeneoktatás céljaira. A két épületet folyosó kötné össze, de itt, a korábbi építési területen épülhet fel iskolai tornaterem, illetve koncertterem is, a költségekre a város a Helyi Fejlesztési Országos Programhoz (PNDL) pályázik támogatásért.
A védelmi minisztérium képviselői pénteken közölték, hogy mielőtt a román légierő F-16-os vadászgépe megsemmisítette a román légtérbe engedély nélkül behatolt drónt, az olasz légierő Eurofighter Typhoon gépe is rakétát indított rá, de nem találta el.
Négy férfi keveredett verekedésbe péntekre virradóra egy marosvásárhelyi vendéglátóegység teraszán, a konfliktus során egyikük fejsérülést szenvedett, ezért kórházba szállították.
Vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vette a DNA a bukaresti fegyvergyár vezérigazgatóját, Mihai Rafiut, valamint a plopeni-i fegyvergyár vezérigazgatóját és kereskedelmi igazgatóját, Alexandru Tiberiu Pîrvut és Liliana Sorescut.
A kiszámíthatóság, a megmaradás és a politikai érdekképviselet kérdései kerültek a középpontba a 35. Tusványos hagyományos nemzetpolitikai kerekasztalán, ahol magyar szervezetek vezetői értékelték közösségeik helyzetét és a jövő kihívásait.
Elfogadták a Barátok kertje és a Fűzhát övezeti rendezési terveit a csíkszeredai önkormányzati képviselők pénteki, rendkívüli ülésén. A városvezetés szerint ezzel hosszú távon új lakóövezetek kialakításának alapjait teremtették meg Csíksomlyón.
Román F–16-os vadászgép semmisített meg pénteken egy drónt, amely behatolt a román légtérbe – jelentette be Nicușor Dan államfő.
Felhőszakadásokra, viharos erejű szélre és jégesőre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldva és Munténia több térségére, valamint Bukarestre.
Regisztrálniuk kell az idei végzetteknek a Hargita Megyei Munkaügyi Hivatalnál, hogy ingyenes tájékoztatást és szakmai tanácsadást, munkaközvetítést, valamint egyéb foglalkoztatás-ösztönző intézkedéseket kapjanak.
Kisteherautókkal hordták a hulladékot a közterületre, most 70 ezer lejes pénzbírságot kell kifizessenek.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt pénteken 5 óra 19 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!