
Fotó: Rab Zoltán
Tizennégy évvel ezelőtt állították fel a székely kaput Mikházán a Csűrszínháznak helyet adó telek bejáratához. Azóta a tetején lévő zsindely elkorhadt, a pác megkopott, de a kerítésre is ráfér egy alapos felújítás. Ezért gyűjtésbe fogott a Csűrszínház Egyesület és baráti köre, hogy tavasszal felújíthassák a kaput és a kerítést.
2021. január 27., 15:542021. január 27., 15:54
Szélyes Ferenc, a Csűrszínház Egyesület elnöke a Székelyhonnak elmondta: ahhoz, hogy ne romoljon tovább a székely kapu állapota, idén szükséges elvégezni a felújítást. Ahogy lapunknak elárulta, igazából nem is terveztek gyűjtést szervezni, hanem Székely-Szabó Zoltán Széllyes Sándorról írt könyvét újranyomtatták és annak az eladásából begyűlt pénz akarták arra fordítani. De a magyar kultúra napján
Fotó: Rab Zoltán
„Kézbekaptam 1400 lejt, ez már indulásnak kitűnő” – mondta Szélyes, aki reméli, hogy tavaszig összegyűl a szükséges hatezer lej és
Ami a 2021-es eseménynaptárt illeti, a különböző forgatókönyvekhez különböző terveket készített a Csűrszínház Egyesület elnöke. Ahogy fogalmazott, lesz, ami lesz idén:
Az igaz – tette hozzá –, hogy a járványügyi szabályok szerint a férőhelyek 30 százalékára adhatnak el belépőjegyet, az így befolyó összegből pedig nem telne egy-egy színházi produkciót vendégül látni, de bízik a pályázati lehetőségekben, támogatásokban.
Fotó: Rab Zoltán
Időközben, még tavasszal szeretnék a tavaly tervezett és a világjárvány miatt meghiúsult gyümölcsfaültetést megtartani. A magyarországi Tündérkert mozgalomhoz kapcsolódva, Mikházán is olyan őshonos gyümölcsfákat szeretnének elültetni, ami erre a vidékre volt jellemző. A gyümölcsfákat (100–120 darabot) Illyefalváról szerzik be egy helyi termelőtől. Lesz pónyik-, batul, jonatán- és bőralma, valamint kétféle szilva- és kétféle körtefa.
– ismertette az elképzelését Szélyes.
Tavaly a járvány miatt a Csűrszínházi Napok is elmaradtak, ahogy a többi, Mikházára tervezett esemény is (színházi előadások, kiállítások, népművészeti rendezvények). Csupán a Maros Megyei Múzeum vállalta a Római fesztivál megszervezését, de az is félnapos programmá zsugorodott – idézte fel Szélyes a 2020-as évet, hozzátéve, hogy az idei műsor 70–80 százalékban összeállt már, természetesen még korai lenne ismertetni azt, hiszen sok függ a járvány alakulásától.
Növeli a csíkszeredai helyi rendőrök biztonságát, hogy nemrégiben megjelent egy törvénymódosítás, amely újra lehetővé tette számukra, hogy testkamerát használjanak a munkavégzésük során. A felvett képsorokat hat hónapig kell megőrizniük.
Többtucatnyi tiltakozó gyűlt össze vasárnap este a Temes megyei Bégaszentmihályon a csenei gyermekgyilkosságban érintett 13 éves fiú nagyapjának a háza előtt. A tilakozók a fiú büntetőjogi felelősségre vonását követelik a bűnrészessége miatt.
Tavaly decemberben 4 699 559 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4279-cel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2 778 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Igazi kánaán következik a szerzői filmek szerelmeseinek, hiszen az előttünk álló időszakban kerülnek széleskörű moziforgalmazásba a tavalyi fesztiválfilmek, amelyek többségét most, az Oscar-szezonban díjazzák.
Január utolsó hetébe lépve változékony, átmenetileg enyhébb időjárás jellemzi majd az Erdélyi-medencét. A korábbi napok erős fagyai után mérséklődik a hideg, ugyanakkor a hét második felében egyre nagyobb eséllyel számíthatunk csapadékra.
Széles közösséget mozgatott meg a felhívás, amelyben a szívbetegséggel küzdő Dimény István részére indítottak adománygyűjtést. Az erdővidéki férfi gyógyulását számos adakozó támogatása mellett kardiológus szakorvos is segíti.
Köztudott, hogy Kézdivásárhely nemrég felújított ikonikus épületébe a Céhtörténeti Múzeum költözik át. De a Székely Katonanevelde mikor nyílhat meg teljes egészében a nagyközönség előtt? – faggattuk Dimény Attila muzeológust, intézményvezetőt.
Boldog ünnepet kívánt Nicușor Dan államfő szombaton mindazoknak, akik kifütyülték a román fejedelemségek egyesülésének ünnepe alkalmából Focșani-on tartott rendezvényen.
Az országos földfizikai intézet (INCDFP) szakemberei a Richter-skála szerinti 3-asról 3,2-esre módosították a szombat délben Vrancea megyében történt földrengés erősségét.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szombaton 11 óra 51 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!