Márton Áron püspök szellemiségéhez kerülhettünk közelebb személyes történeteken keresztül, amelyeket azok osztottak meg, akik személyesen ismerték, vagy láthatták őt, akiket maga a püspök bérmált meg. Szülőfalujában, Csíkszentdomokoson rendhagyó módon ünnepelték Márton Áron pappá szentelésének századik évfordulóját vasárnap.
2024. július 14., 16:342024. július 14., 16:34
2024. július 14., 18:342024. július 14., 18:34
Fotó: Pinti Attila
Márton Áron püspök szellemiségéhez kerülhettünk közelebb személyes történeteken keresztül, amelyeket azok osztottak meg, akik személyesen ismerték, vagy láthatták őt, akiket maga a püspök bérmált meg. Szülőfalujában, Csíkszentdomokoson rendhagyó módon ünnepelték Márton Áron pappá szentelésének századik évfordulóját vasárnap.
2024. július 14., 16:342024. július 14., 16:34
2024. július 14., 18:342024. július 14., 18:34
Fotó: Pinti Attila
Megfakult, fehér-fekete fényképek, könnytől elhomályosuló tekintetek, szellemes megszólalások – személyes történeteket hallhattunk olyanoktól, akik ismerték Márton Áron püspököt, ministránsként szolgáltak nála, vagy éppen tőle részesültek a bérmálás szentségében. A csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum és Zarándokközpont ugyanis a személyes élményekre fókuszálva szervezte meg Márton Áron pappá szentelésének centenáriumi ünnepségét vasárnap.
Fotó: Pinti Attila
ahol önkéntesek vették át és szkennelték be a Márton Áront ábrázoló fényképeket, majd hangrögzítővel rögzítették történeteiket.
Fotó: Pinti Attila
– fogalmazott az érsek a rendezvényen, hozzátéve, hogy erről többet részletesen még nem tud elmondani, egyelőre csupán annyit, hogy a boldoggá és szentté avatás ügye halad.
A helybeliek közül többen szívesen beszéltek élményeikről a Székelyhonnak is, akadt olyan is, aki ugyan nem talált szavakat, hogy megfogalmazza az emlékeket, amelyek megrohanták, csupán könnybe lábadt szeme „beszélt”, és a kezében szorongatott fehér-fekete fénykép.
Fotó: Pinti Attila
A 74 éves csíkszentdomokosi Szász Imre bácsi azt azonban elmondta, hogy 1970. június 5-én volt a bérmálás a faluban, a fénykép akkor készült róla, amint Márton Áron bérmálja.
– mesélte Biró Tibor, aki társaival együtt érkezett a megemlékező ünnepségre. Elmesélte azt is, hogy amikor Márton Áron útjai során szülőfalujában is megállt csendes misét tartani, akkor ministrált neki. „A szentkép mellé adott egy tízlejest, gyerekként ekkora pénzt még nem láttam” – jegyezte meg.
Fotó: Pinti Attila
„Egy alkalommal ebédre hívták a püspököt a papok, s ott tébláboltak, hogy hova ültessék az asztalhoz, erre ő nagy nyugodtan azt mondta, még állt az asztal mellett: fiaim, üljetek le nyugodtan, ahova akartok, ahova én leülök, ott van az asztalfő” – ezt a szellemes megszólalását Márton Áron püspöknek a kadicsfalvi Szilágyi Ferenc mesélte el a Székelyhonnak.
Kristály Albert helybéli pedig arról beszélt, jó, hogy megszervezték ezt a rendezvényt, mert sokan megjelentek, hogy megünnepeljék Márton Áron első bemutatott szentmiséjének századik évfordulóját.
Márton Endre, Márton Áron unokaöccse családi fotót mutat
Fotó: Pinti Attila
Márton Endre, a püspök unokaöccse érdeklődésünkre elmesélte, hogy nagyon szigorúnak ismerte Márton Áront, akinél fiatal korában gyakran töltötte a nyári vakációt Gyulafehérváron.
– mesélte. Hozzátette, ő maga is szerette a könyveket, és neki karácsonyra, húsvétra gyakran könyveket hozott ajándékba, például Verne-regényeket. Ugyanakkor Márton Áron nagyon szigorú ember volt, és nagyon szerényen élt. „A szobája nagyon egyszerűen volt berendezve, mindössze egy kicsi szekrény volt a ruháinak, a falon édesanyjának a festménye, a reggelije pedig mindig túrós puliszka, vagy tejes puliszka volt” – sorolta.
Elmondta azt is, hogy
Mint mondta, ezeken a bizonyítványokon látszik, hogy Márton Áron minden tantárgyból jelesre, kitűnőre vizsgázott.
– jegyezte meg. Őt is megbérmálta a gyulafehérvári székesegyház kápolnájában, mert akkor már nem hagyhatta el a székesegyházat. „Hat év börtön, és tíz év szobafogság sem tudta megtörni” – tette hozzá.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!