
Fotó: Veres Nándor
A nyilvánosságnak is bemutatták a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskolánál végzett régészeti ásatás eredményét. A feltárás során középkori leletekre bukkantak.
2022. június 27., 10:042022. június 27., 10:04
2022. június 27., 11:252022. június 27., 11:25
Közel egy éve, hogy a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola udvarára tervezett, süllyesztett tornaterem építését abba kellett hagyni, ugyanis
Így a különböző hatósági engedélyezéseket és egyéb bürokratikus lépéseket követően tavaly augusztusban láttak hozzá a régészeti kutatáshoz. Darvas Lóránt, a Csíki Székely Múzeum régésze vezette az ásatást tucatnyi emberrel, akik részben a múzeum munkatársai, illetve régészetet végzett hallgatók voltak; a gépi földmunkákat pedig az egyik helyi építőipari cég segítségével végezték el.
– osztotta meg Darvas Lóránt.
A régésztől megtudtuk, hogy a leletmentő ásatás során ötven tárgyat tártak fel, főként 14. , illetve 16. századiakat. „Egyrészt konyhai kerámiákat, amelyeket egykoron főzéshez használtak, másrészt asztali kerámiákat, kancsókat, poharakat találtunk. Ezek jó minőségű, festett, akkoriban luxuscikknek számító háztartási tárgyak lehettek. Többségük az agyagkitermelő, szemétgödrökből került elő eltörve, teljesen ép példányt nem kaptunk, azonban vannak olyan tárgyak, amelyek kiegészíthetők a restaurálás során” – részletezte a szakember. Hozzátette,
azonban ezzel kapcsolatban kevés a bizonyíték, lévén, hogy nem történtek jelentős feltárások az egykori szász városokban, például Brassóban, hogy összehasonlíthassák az ottani leletekkel. A kerámiatörmelékek mellett különböző középkori fémtárgyakat is találtak, többek között sarkantyúkat, késeket, és övcsatokat.
Szintén fontos eredménye a kutatásnak, hogy sikerült három lakóház részleteit is feltárni, amelyeknek építése a 14. illetve 16. századra datálható.
Fotó: Veres Nándor
„Jól el lehetett különíteni az építkezési fázisokat, az egyik 14. század első felében épülő lakóház maradványai arra utalnak, hogy talpgerendás ház volt. A második ház kétosztatú, felszínre épülő ház volt a 14. század második feléből, a harmadik ház kemencével ellátott, többosztatú ház volt, amely a 15. század végére, a 16. század elejére keltezhető”– magyarázta Darvas. Tőle tudjuk, hogy
„Feltételeztük, hogy ezen a helyszínen középkori leleteket találunk, ez a hipotézisünk be is bizonyosodott” – mondta a régész. Hozzáfűzte, tavaly november végére lezárult az ásatás, dokumentáltak minden leletet, amelyeket a restaurálás után kiállítanak majd a múzeumban. A feltárás eredményét a Múzeumok éjszakája rendezvényen, szombaton a nyilvánosság előtt is bemutatta Csíkszeredában a kutatás vezetője.
Folytatódnak az Öreg-Duna-ágnál a csernavodai atomerőmű áramtermelésének folyamatosságát biztosító vízelterelési munkálatok – közölte kedden a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) szóvivője.
A kánikula miatt Hargita megyében csupán a Nagy-Homoród folyón korlátozták a vízfogyasztást egy gazdasági szereplőnek. Az aszály idejére kidolgozott korlátozási terv intézkedése egyelőre nem érinti a lakossági fogyasztókat.
Nicușor Dan kedden bejelentette, hogy kihirdette a kőolajpiaci válsághelyzet kihirdetéséről, valamint a lakásvásárláskor alkalmazott kedvezményes áfakulcs határidejének meghosszabbításáról szóló törvényeket.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy nem várhatók problémák a lakosság, a mezőgazdaság és a fuvarozók üzemanyag-ellátásában.
Tovább emelkedtek kedden is az üzemanyagárak, a dízel litere már csak néhány banira van a 11 lejtől a Lukoil-töltőállomásokon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden újabb vörös, narancssárga és sárga riasztásokat adott ki az egész országra kiterjedő rendkívüli hőség miatt. Máramarosban, a Bánságban és a Körösvidéken vörös a hőségriasztás.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a hadsereg szakértői által végrehajtott robbantásos művelet eredményeként a Duna vízszintje 2 centiméterrel emelkedett a csernavodai atomerőmű környékén a hétfői szinthez képest.
Zárolták Ráduly István vagyonát – közleményben ismertette a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) a háromszéki prefektus elleni vádakat. Az ügyben a prefektus mellett másik két személy ellen is eljárás folyik.
A Duna rendkívül alacsony vízállása látványos nyomot hagyott Baján: a Sugovica medre szinte teljesen kiszáradt.
A Duna vízhozama a következő napokban enyhén csökken, és augusztus 10-ére eléri az 1350 köbmétert másodpercenként Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába.
szóljon hozzá!