
Bözödújfalusiak találkozója. Kiemelt lesz az idei alkalom. Archív
Fotó: Rab Zoltán
Augusztus első szombatján felszentelik Bözödújfalu jelképét, az Összetartozás templomát. Augusztus 3-án, az elszármazottak éves találkozóján egyházi főméltóságok áldják meg a közadakozásból épült istenházát.
2024. július 29., 14:162024. július 29., 14:16
Az Erdőszentgyörgyhöz tartozó Bözödújfalu határában 1975-ben kezdték el építeni a víztárolót, és bár eredetileg azt ígérték, a lakóházakat nem érintik a munkálatok, lassan kiderült, hogy az egész települést el fogják árasztani. Az első lakók 1988-ban hagyták el otthonukat, elbontva házaikat, elvíve, amit csak lehetett.
A római katolikus templom elázott tornya sokáig kimagaslott a vízből, tíz évvel ezelőtt, június 29-én kora délután omlott össze.
Az új templom és torony építésének terve már a leomlást követő találkozón felmerült, hiszen az elszármazottak fontosnak tartották, hogy legyen újra egy jelkép, amely egykori otthonukra emlékezteti az utókort. A torony tervét a csíkszeredai Máté Zoltán tervezte a régi templom paraméterei szerint.
Az évek során több mint ötszázan adakoztak, hogy az Összetartozás temploma felépülhessen.
Itt egy kiállítást is berendeznek, amely bemutatja a volt falurészeket, és betekintést enged a bözödújfalusiak egykori hétköznapjaiba.
Mint megtudtuk, az Összetartozás templomát augusztus 3-án, az elszármazottak találkozóján szentelik fel. Az ünnepély szombaton 11 órakor római katolikus misével kezdődik, Péter Arthur római katolikus főesperes és Laczkó Vilmos plébános celebrálásával, majd unitáriussal folytatódik, amelyen id. Szombatfalvi József nyugalmazott esperes hirdet igét. 12.30-tól Kovács István, az unitárius egyház püspöke és Kató Béla, a református egyház püspöke szól a jelenlévőkhöz, majd az egyházi méltóságok megáldják Bözödújfalu új jelképét. Az ünnepi beszédek 13 órakor kezdődnek.
A szervezők jelezték: a helyszínhez vezető útszakasz (a Siratófaltól az Összetartozás templomáig) 8 és 15 óra között le lesz zárva, és korlátozott parkolóhely áll majd az érkezők rendelkezésére.
Országszerte változékony időjárásra lehet számítani a következő két hétben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfői előrejelzése szerint.
Ezer utas fordult meg a marosvásárhelyi reptéren Virágvasárnap, ez volt az első nap, amikor elindult a bázisgép és újraindultak a járatok. Mint elhangzott: a légikikötő Erdély kapuja, és a turistának meg kell mutatni a régió értékeit.
Két közlekedési bűncselekmény miatt indítottak eljárást a rendőrök vasárnap Hargita megyében: egy férfit ittas vezetésen, egy fiatalt pedig jogosítvány nélküli autózáson értek.
Megsérült hétfőn egy 15 éves lány, miután kiesett egy mozgó autóbuszból a 15A jelzésű országúton, a Beszterce-Naszód megyei Harina település közelében.
Tavaly 31 ezerre volt tehető a betöltetlen állások száma Romániában a statisztikák szerint, ami ötezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban.
Az üzemanyag árának emelkedését fékező újabb intézkedésekről tárgyalnak hétfőn a Victoria-palotában a koalíciós pártok képviselői – értesült az Agerpres politikai forrásokból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzése szerint hétfő reggel 10 órától kedd reggel 10 óráig a szél erősödése, mérsékelt csapadék, a hegyekben pedig havazás és hóréteg kialakulása várható.
Öt személy életét vesztette hétfő reggel egy Kolozs megyében történt közúti balesetben.
79 éves korában elhunyt Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító.
A romániaiak 89 százaléka elégedetlen azzal, ahogyan a kormány az üzemanyagválságot kezelte – derül ki a CURS egy friss felméréséből.
szóljon hozzá!