
Bözödújfalusiak találkozója. Kiemelt lesz az idei alkalom. Archív
Fotó: Rab Zoltán
Augusztus első szombatján felszentelik Bözödújfalu jelképét, az Összetartozás templomát. Augusztus 3-án, az elszármazottak éves találkozóján egyházi főméltóságok áldják meg a közadakozásból épült istenházát.
2024. július 29., 14:162024. július 29., 14:16
Az Erdőszentgyörgyhöz tartozó Bözödújfalu határában 1975-ben kezdték el építeni a víztárolót, és bár eredetileg azt ígérték, a lakóházakat nem érintik a munkálatok, lassan kiderült, hogy az egész települést el fogják árasztani. Az első lakók 1988-ban hagyták el otthonukat, elbontva házaikat, elvíve, amit csak lehetett.
A római katolikus templom elázott tornya sokáig kimagaslott a vízből, tíz évvel ezelőtt, június 29-én kora délután omlott össze.
Az új templom és torony építésének terve már a leomlást követő találkozón felmerült, hiszen az elszármazottak fontosnak tartották, hogy legyen újra egy jelkép, amely egykori otthonukra emlékezteti az utókort. A torony tervét a csíkszeredai Máté Zoltán tervezte a régi templom paraméterei szerint.
Az évek során több mint ötszázan adakoztak, hogy az Összetartozás temploma felépülhessen.
Itt egy kiállítást is berendeznek, amely bemutatja a volt falurészeket, és betekintést enged a bözödújfalusiak egykori hétköznapjaiba.
Mint megtudtuk, az Összetartozás templomát augusztus 3-án, az elszármazottak találkozóján szentelik fel. Az ünnepély szombaton 11 órakor római katolikus misével kezdődik, Péter Arthur római katolikus főesperes és Laczkó Vilmos plébános celebrálásával, majd unitáriussal folytatódik, amelyen id. Szombatfalvi József nyugalmazott esperes hirdet igét. 12.30-tól Kovács István, az unitárius egyház püspöke és Kató Béla, a református egyház püspöke szól a jelenlévőkhöz, majd az egyházi méltóságok megáldják Bözödújfalu új jelképét. Az ünnepi beszédek 13 órakor kezdődnek.
A szervezők jelezték: a helyszínhez vezető útszakasz (a Siratófaltól az Összetartozás templomáig) 8 és 15 óra között le lesz zárva, és korlátozott parkolóhely áll majd az érkezők rendelkezésére.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselői és szenátorai kedden jelen lesznek a parlament két házának együttes ülésén, de nem szavaznak a bizalmatlansági indítványról – jelentette be hétfőn Dominic Fritz pártelnök.
Hétfőn is emelkedett az üzemanyagok ára, az újabb drágulással pedig minden üzemanyagtöltő-állomáson 9 lej fölött lehet csak tankolni a benzin literét.
Házkutatást tartottak hétfőn Maros megyében egy 2021 és 2026 között történt többszörös sikkasztás ügyében, amely során 136 ezer lejjel károsítottak meg egy állami intézményt – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Az RMDSZ parlamenti képviselői és szenátorai jelen lesznek az ülésteremben a bizalmatlansági indítvány vitáján, de nem fognak szavazni – jelentette be hétfőn Kelemen Hunor.
Felmelegszik az idő az egész országban, a nappali értékek egyes régiókban akár a 28 Celsius-fokot is elérhetik, míg az éjszakai minimumok több helyen is csak 12–13 fokig esnek vissza.
Két ittas sofőrt és egy bejegyzetlen gépjárművel közlekedőt is lefüleltek a rendőrök Gyergyó- és Udvarhelyszéken a hosszú hétvége folyamán.
Újabb történelmi mélypontra került hétfőn a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,1998 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 5,81 banis (1,1 százalékos) emelkedést jelent a csütörtöki 5,1417 lejhez képest.
A május 1-jei hosszú hétvégén több mint 37 ezer bírságot szabott ki a rendőrség, összesen mintegy 16,5 millió lej értékben.
Jelentős felmelegedéssel indul május első hete, az elmúlt napok szokatlanul hideg időjárását az átlagosnál melegebb napok követik. Az ország egyes részein a hőmérséklet a 30 fokot is elérheti, csapadékra pedig csak a hét második felében számíthatunk.
Jókora büntetést kapott az a sofőr, akit helikopterből figyeltek, amint figyelmen kívül hagyja a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!