
Fotó: Daczó Hodor Barna
A Kézdivásárhely-kantai Szentháromság templomban tartották csütörtökön a Szakképzés határok nélkül elnevezésű program keretében a Dévai Szent Ferenc Alapítvány munkatársai számára szervezett festő-mázoló, illetve panziós-fogadós képzések oklevél-átadó ünnepségét. A Minorita rendházban tartott sajtóeseményen az illetékesek a program általános céljai mellett az ősztől Kézdivásárhelyen induló képzésekről is beszéltek. Az eseményen Csák János, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere is jelen volt.
2023. június 01., 16:092023. június 01., 16:09
2023. június 01., 16:142023. június 01., 16:14
A Böjte Csaba ferences rendi szerzetes által celebrált csütörtöki szentmisét és oklevél-átadó ünnepséget követően Magyar Zita, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal elnöke a magyar kormány támogatásával Erdélyben elindított duális szakképzés kezdeteiről beszélt.
„Az ötlet, miszerint nagy szükség lenne arra, hogy ez a munka itt elkezdődjön, Böjte atyától származik, a magyar kormány pedig támogatta ezt.
– fejtette ki Magyar Zita. Mint hangsúlyozta: egyik fő céljuk, hogy helyben képezzenek ki jó munkaerőt.
Magyar Zita, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal elnöke a Minorita rendházban
Fotó: Daczó Hodor Barna
„Rendkívül fontos, hogy helyben találjuk meg a tanulni vágyókat, és adjunk nekik segítséget ahhoz, hogy
Ehhez keressük azokat a vállalkozókat is, akik a duális képzésben részt vesznek, hiszen a szakképzés változása azt is magával hozta, hogy most már a duális partnerekkel, vállalkozókkal próbáljuk megoldani azt, hogy valóban megtanulják ezek a tanulók a szakma minden csínját-bínját és mesterei legyenek a szakmájuknak akkor, amikor már megkapják a bizonyítványt, hogy a jövőjük biztosított legyen” – avatott be a részletekbe. Hozzátette, hogy
„Ha megtalálják azt a szakembert, akire szükségük van, maguknál is tudják tartani” – érvelt.
Elmondása szerint a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal célja a kereslet-vezérelt szakképzés megvalósítása volt. „A ma átadott bizonyítványok alapján lehetett látni, hogy itt, helyben
Szeretnénk felmérni, hogy mik az igények, hogy az, amit zászlajára tűzött a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, hogy valóban kereslet-vezérelt legyen a szakképzés, megvalósulhasson” – hangsúlyozta.
„Az egészen biztos, hogy, ha lesz elég tanuló, a turizmus-vendéglátásban elindítjuk a képzést, illetve az építőiparban folytatódik a festő-mázoló szakmában egy magasabb rendű szakképesítés megszerzése, és
De turizmus-vendéglátásban több mindent szeretnénk, így szakács- és cukrászképzést is akarunk folytatni a tanulókkal, illetve idegenvezetői képzés is indulhatna. Meglátjuk, hogy a tanulóknak mire van igénye. Egy igényfelmérés van éppen folyamatban, a jelentkezési lapok már elérhetőek és annak függvényében nézzük majd meg, hogy mit tudunk ehhez hozzátenni” – nyilatkozta az ősszel, Kézdivásárhelyen indítandó képzések kapcsán a szakképzési és felnőttképzési Hivatal elnöke.
Csák János hangsúlyozta: mi, magyarok erős identitással, erős kultúrával rendelkezünk
Fotó: Daczó Hodor Barna
Az eseményen jelen levő Csák János, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere a külhoni szakképzés jelentőségéről beszélt az egybegyűlteknek.
„Mi, magyarok erős identitással, erős kultúrával rendelkezünk. De ahhoz, hogy a kormány és a családok képesek legyenek a kultúrát támogatni, erős gazdaság kell.
– fejtette ki a miniszter a Kézdivásárhelyen tartott rendezvényen.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa Románia kérésére rendkívüli ülést tart az Oroszország által elkövetett román légtérsértés ügyében; Oana Țoiu román külügyminiszter a nemzetközi jogsértésekről és az Oroszország tettei által generált kockázatokról fog beszélni.
Nicușor Dan szerint a gyermeknap többet jelent egy örömteli pillanatnál, a társadalom elkötelezettségét jelenti egy olyan környezet megteremtése iránt, amelyben minden gyermek védelmet, odafigyelést, tiszteletet és bátorítást kap álmai követésére.
Egy felnőtt és két gyermek került kórházba hétfőn, miután négy személygépkocsi ütközött össze az 1-es országúton Felek (Avrig) Fenyőfalva (Bradu) felőli kijáratánál, Szeben megyében.
Előre tervezett karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt több településen is szünetelni fog az áramszolgáltatás a következő napokban – közölte az Electrica áramszolgáltató vállalat.
A World Vision Románia által megkérdezett tinédzserek közel negyede azt mondja, hogy a felnőttek ritkán vagy szinte soha nem hallgatják meg őket – derül ki szervezet gyermeknap alkalmából végzett felméréséből.
Az államfő szerint az eltávolítása hatással lehet a jogállamisági feltételekhez kötött uniós források lehívására is.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
A vízbefulladásos balesetek megelőzését, valamint a felelős magatartás erősítését célzó országos kampányt indít június 1. és augusztus 31. között az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Jelentős mennyiségű csapadékra és szélviharokra adtak ki figyelmeztetést hétfőn a meteorológusok; a riasztás 21 megyében – köztük a székelyföldiekben – érvényes a nap folyamán.
Ha Sulyok Tamás nem mond le köztársasági elnöki tisztéről, a Tisza párt módosítani fogja az alaptörvényt – mondta a miniszterelnök hétfőn Budapesten, a Sándor-palota előtt tartott sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!