Hirdetés
Hirdetés

Felkészült a fűtésszezon elkezdésére a gyergyószentmiklósi távhőszolgáltató

Egyelőre még nem kell fűteni, hiszen kedvez az időjárás •  Fotó: Gergely Imre

Egyelőre még nem kell fűteni, hiszen kedvez az időjárás

Fotó: Gergely Imre

A nyár folyamán elvégezték a szükséges javításokat a rendszeren, és bővült is a távhőhálózat Gyergyószentmiklóson. A fűtés elkezdésére készen állnak, de az időjárás-előrejelzés szerint erre a következő két hétben még nem kell számítani.

Gergely Imre

2023. szeptember 28., 13:432023. szeptember 28., 13:43

Mindhárom faőrleménnyel működő kazán üzemképes, és jelenleg decemberig elégséges fűtőanyaggal rendelkeznek, de szerződést kötöttek az egyik gázszolgáltatóval is, ha szükség lesz, gázzal is rá tudjanak segíteni a fűtésre. Készen áll az új fűtésidény elkezdésére a gyergyószentmiklósi HVCSK közműszolgáltató távhőrészlege – közölte érdeklődésünkre Angi Zoltán igazgató.

A nyári karbantartási, javítási munkálatok (kazánok, egyéb eszközök, gépek javítása és hasonlók) mellett az elmúlt hónapokban hálózatbővítés is zajlott. Az önkormányzat projektje révén (amelynek kivitelezését a HVCSK felügyelte)

eljutott a vezeték az uszodához is,

és emellett az a terv, hogy hamarosan rácsatlakoztatják a Fogarasy-iskola udvarán működő óvodát is a távhőhálózatra. Ott eddig csempekályhákkal fűtöttek, ami nemigazán volt korszerű megoldás.

Még az idei évben megtörténik a Forradalom negyedi tömbházaknál a régi hőcserélő modulok újakra cserélése, ami várhatóan egy-két napos szolgáltatásmegszakítással fog járni az illető tömbházakban.

Hirdetés

Amint Angi elmondta, a SACET II program további folytatása a következő évben lesz esedékes, amely során eljut a távhővezeték a Városháza épületéig és a régi moziig. Ekkor a Vaskertes iskolát is szeretnék bekapcsolni a hálózatba. Emellett a Márton Áron utcán a Szent Miklós-plébániáig bővítenék a rendszert. Az új vonal mentén már több magánszemély is jelezte rácsatlakozási szándékát.

Szintén a jövő évben valósulhat meg a kórház bekapcsolása is a rendszerbe.

A HVCSK problémája jelenleg az az 5,1 millió lejes gázszámla és az 1,1 millió lejes villanyszámla, amely még a korábbi cégvezető mandátuma időszakából származik.

A gázszolgáltató pert nyert ezzel kapcsolatban a cég ellen, és meg kell találniuk a megoldást a számla kifizetésére – mutatott rá Angi Zoltán.

Hozzátette, készítettek egy friss kimutatást, miszerint

  • a korábbi cégvezetés idején a 2021–2022-es idényben 13 millió lejes költséggel állította elő a cég a szolgáltatáshoz szükséges hőmennyiséget (60 százalékban gázt, 40 százalékban faőrleményt használva),

  • míg a legutóbbi, 2022–2023-as idényben szinte ugyanakkora hőmennyiséget 7 millióból biztosítottak, 99,8 százalékban faőrleményt használva.

Az új fűtésszezonban egyébként várhatóan csökken majd a lakossági fogyasztás, hiszen az újonnan hőszigetelt tömbházaknál kevesebb fűtésre lesz szükség, mint ami korábban volt – jegyezte még meg Angi.

Most hétvégén már október, de a fűtésszolgáltatás elindítása még nem esedékes. Ez akkor jön el a törvényeknek megfelelően, amikor három egymást követő napon este tíz és reggel hat óra között az átlaghőmérséklet 10 fok alá esik. Az előrejelzések szerint a következő két hétben ez még nem valószínű.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 13., péntek

Újabb drágítás: 9 lej fölött a gázolaj ára Székelyföldön is

Meghaladta a literenkénti 9 lejt a standard gázolaj ára, standard benzint pedig már csak 8,5 lej fölötti összegért tankolhatunk a Rompetrol és az OMV töltőállomásokon Székelyföldön, miután pénteken újabb 9 banival emelkedett az üzemanyagok ára Romániában.

Újabb drágítás: 9 lej fölött a gázolaj ára Székelyföldön is
Hirdetés
2026. március 13., péntek

Enyhén csökkent, de továbbra is kilenc százalék fölötti az éves infláció

A tavaly februári 9,62 százalékról idén februárban 9,31 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén csökkent, de továbbra is kilenc százalék fölötti az éves infláció
2026. március 13., péntek

Üzemanyag-drágulás: beavatkozhat a kormány, ha tovább nőnek az árak

Ilie Bolojan a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány intézkedéseket fontolgat az üzemanyagárak emelkedésének mérséklésére, ha a közel-keleti konfliktus miatt a drágulás a következő időszakban is folytatódik.

Üzemanyag-drágulás: beavatkozhat a kormány, ha tovább nőnek az árak
2026. március 13., péntek

Döntött a kormány: július 1-jétől nő a minimálbér

Elfogadta a kormány csütörtöki esti ülésén azt a határozatot, amely szerint július 1-től a jelenlegi 4050 lejről 4325 lejre nő a bruttó minimálbér.

Döntött a kormány: július 1-jétől nő a minimálbér
Hirdetés
2026. március 13., péntek

Beruházások és takarékosság: jóváhagyta a kormány az idei költségvetés tervezetét

Jóváhagyta csütörtök esti rendkívüli ülésén a Bolojan-kabinet a 2026-os állami költségvetés tervezetét, amelyet a parlament elé terjesztenek.

Beruházások és takarékosság: jóváhagyta a kormány az idei költségvetés tervezetét
2026. március 12., csütörtök

A romániaiak többsége támogatja az egyensúlyt az EU és az Egyesült Államok között

A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.

A romániaiak többsége támogatja az egyensúlyt az EU és az Egyesült Államok között
2026. március 12., csütörtök

Hazaszótár – Száz jegyzet Istenről, hazáról, családról

Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.

Hazaszótár – Száz jegyzet Istenről, hazáról, családról
Hirdetés
2026. március 12., csütörtök

Román-ukrán stratégiai partnerségi megállapodást írt alá Nicușor Dan és Volodimir Zelenszkij

Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.

Román-ukrán stratégiai partnerségi megállapodást írt alá Nicușor Dan és Volodimir Zelenszkij
2026. március 12., csütörtök

Idén is érkezik a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba

Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.

Idén is érkezik a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba
2026. március 12., csütörtök

Meghosszabbítanák a fuvarozók gázolajár-támogatását

A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.

Meghosszabbítanák a fuvarozók gázolajár-támogatását
Hirdetés