
A legalacsonyabb hőmérsékleti értékek szerdára virradóan. Látványos eltérés az ország nyugati és keleti része között
Fotó: Országos Meteorológiai Szolgálat
Fokozatosan, de biztosan érkezik a lehűlés nyugatról, a Bánságban és a Partiumban már jócskán visszaesett a hőmérséklet, míg Székelyföld keleti részén még nem annyira. Hőtérképen nézve kifejezetten látványos az eltérés.
2024. április 17., 11:292024. április 17., 11:29
Székelyföldre szerdán délelőttig még csak félig érkezett meg a beharangozott hidegfront:
Marosvásárhelyen például szerdára virradóan 6,2 Celsius-fokig hűlt le a levegő, Székelyudvarhelyen 7,1-re, ezzel szemben
Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen egyaránt 12 fokot mértek április 17-re virradóan. Csak érdekességképp, a melegebb régiónak számító Bánságban és a Partiumban 5 Celsius-fok körüli minimumokat mértek.
Hőmérséklet délelőtt 10 órakor. Háromszéken 13 fokot is mérnek, Marosszéken csak 6-ot
Fotó: Országos Meteorológiai Szolgálat
Délelőtt tíz órakor talán még látványosabb volt az eltérés: míg az ország nyugati részén csak 6–7 Celsius-fokot mértek – ide sorolva Marosvásárhelyt is (6 fok), Székelyudvarhelyen pedig 8 fok volt –, addig Csíkszeredában 9 fokot jegyzett a meteorológiai szolgálat, Háromszéken pedig a 13 Celsius-fokot is elérte a levegő hőmérséklete. Mindeközben a tengerparton még 20–22 fok volt.

A hét első felében rendkívüli meleget tapasztalunk, a második felében viszont erőteljes lehűlést. A következő héten viszont fokozatosan felmelegszik az idő – áll a meteorológiai szolgálat kéthetes, április 15–28. közötti időszakra szóló előrejelzésében.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga jelzésű riasztást adott ki felhőszakadás miatt öt megyére, és sárga jelzésű riasztást felhőszakadás, jégeső és viharos szél miatt 19 megyére, valamint Bukarestre.
Több településen is medvék jelenléte miatt riasztotta a lakosságot a Hargita megyei katasztrófavédelem az elmúlt napokban. A párzási időszakban a vadállatok gyakrabban tűnnek fel a települések közelében, és napközben is aktívabbak a megszokottnál.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök egyeztetést ígért a pénzügyminisztérium képviselőivel az e-Factura rendszer kiterjesztéséről, megvizsgálják, feltétlenül szükséges-e bevezetni az intézkedést a kisvállalkozást működtető magánszemélyek esetében is.
A Bucsecs-hegység magashegyi túraútvonalai még zárva maradnak ebben az időszakban, figyelembe véve, hogy az Omu-csúcson a hóréteg vastagsága meghaladja a másfél métert, és a hétvégén ismét havazás várható.
Hantavírus-fertőzést igazoltak pénteken egy betegnél az aradi megyei sürgősségi kórházban, de állapota jó. A PCR-teszt pozitív lett, a vírus törzsét azonban egyelőre nem azonosították.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Szövetségi Képviselők Tanácsának Kolozsváron tartott ülése után kijelentette, a szövetség elsődleges célja a korábbi kormánykoalíció újraalakítása, de nem zárja ki azt a lehetőséget sem, hogy az RMDSZ ellenzékbe vonuljon.
Nicușor Dan államelnök pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, az ország pénzügyi stabilitásának biztosítása érdekében azt szeretné, hogy a kormány a jövő évi költségvetést már idén ősszel előterjessze.
Gyergyószentmiklós önkormányzata elfogadta a város 2026-os költségvetését. Az elsőszámú cél a korábban félbemaradt és elhúzódó beruházások lezárása, a felásott utak helyreállítása. Számos beruházást készítenek elő és új szociális program is indul.
Válsághelyzet van – jelentette be Székelyudvarhely polgármestere a város iskolahálózatában felmerült problémákat illetően. Az Orbán Balázs Általános Iskolában statikai problémák merültek fel, ott a következő tanévben mégsem indulhat újra az oktatás.
Kézdivásárhely önkormányzati képviselő testülete soros havi ülésén a város által adományozható elismerés kérdésben is döntést hozott. Idén Gábor Rezső matematikatanár, a Gábor Áron Szakképző Líceum nyugalmazott igazgatója veheti át a Pro Urbe díjat.
szóljon hozzá!