
204 köbméter kiszáradt fenyő kivágását hagyta jóvá az erdőtársulás
Fotó: Barabás Ákos
Felháborította a bögöziek egy részét, hogy a helyi erdőtársulás eladta a település határában található fenyves egy részének a kitermelési, értékesítési jogát, és a napokban el is kezdődött a fák kivágása. A közeli utca lakói attól félnek, hogy nem lesz ami megtartsa a domboldal csúszós talaját, így házaik tovább repedeznek. Az erdőtársulás vezetője állítja, a fakitermelő cég csak a beteg, illetve kiszáradt fákat vágja ki, amelyekre a helybéliek sem tartottak igényt.
2017. május 04., 14:432017. május 04., 14:43
2017. május 04., 17:522017. május 04., 17:52
Már most repedezik a háza a fakitermeléshez legközelebbi utcában lakó Barabás Erzsébetnek, aki attól tart, hogy a vágások miatt egyre jobban megcsúszik majd a domboldal talaja. A panaszos azt is elmondta lapunknak, hogy esőzésekkor patakokban folyik a víz a dombról, s
Ezekről írásos panaszt is benyújtott a polgármesteri hivatalnál. Rövid beszélgetésünkhöz pillanatok alatt több lakó is csatlakozott, akik nemtetszésüket fejezték ki amiatt, hogy a településen nehéz tűzifához jutni, az erdőtársulás mégis másnak adja el a fákat.
Fotó: Barabás Ákos
Az esetről közleményt adott ki a bögözi polgármesteri hivatal is, amelyben azt írják, a helybéliek fel vannak háborodva, mert őket nem kérdezték meg, hogy igényelnek-e a kitermelésre szánt fából. A kommüniké szerint ugyanakkor az említett erdőrész egy kedvelt hely a kirándulók körében, ám ezt a helybéliek nem erősítették meg. Szerintük, nagyon kevesen járnak arra, mióta a helyi pásztor a környéken legelteti a teheneket.
Egy tavalyi gyűlésen döntötte el a bögözi erdőgondnokság, hogy
– mesélte Jónás István a társulás elnöke, aki szerint ez a betegség terjedésének megállítása miatt is fontos.
Kifogásolt kitermelés. Láthatóan tele vannak bogarakkal a kivágott fák
Fotó: Barabás Ákos
Erről a gyűlésről egyébként hivatalos jegyzőkönyv is készült, amelyet a jelenlévők aláírtak, köztük az udvarhelyi magánerdészet képviselője, ahová a bögözi erdők is tartoznak. A dokumentumban leszögezték, hogy köbméterenként 115 lejes ár alatt nem lehet értékesíteni a faanyagot. Ezután az erdészek lebélyegezték a kivágandó fákat, majd több árverést is hirdettek. Ennek ellenére egy év alatt nem került vevő a silány minőségű faanyagra. Végül a siménfalvi Szido Prod Com kft. döntött a vásárlás mellett, míg más cégek továbbra sem mutattak érdeklődést.
– fogalmazott Jónás, hozzátéve, hogy 204 köbméter fa kivágásáról van szó.
Volt olyan kiszáradt fa, amelynek a gyökerei között már át lehet látni
Fotó: Barabás Ákos
A fák eladása előtt a falubelieket is megkérdezték, hogy szeretnének-e vásárolni belőle – állítja Jónás István –, igénylést 16-18 személy nyújtott be, akik kerítést, vagy éppen fásszínt építettek volna, de amikor meglátták, hogy milyen minőségű fáról van szó, akkor azonnal elálltak az ötlettől. Egyébként
„Ha tagsági gyűlésről, vagy éppen fa eladásról van szó, mindig meghirdetjük ezt” – hangsúlyozta. Megjegyezte, a most kivágott fa nem is jó tűzifának, hiszen nagyon kormoz.
– magyarázta Jónás. Hangsúlyozta, a dombon lévő fenyőfáknak a nyolcvan százaléka beteg és ki vannak száradva. „Mi is sajnáljuk, hogy ki kell vágni a fákat, de van egy kis keretünk, amelyből újraültetést tervezünk” – fogalmazott, hozzátéve, hogy máskor is pótolták a kivágott fákat,
Fotó: Barabás Ákos
„Persze, olyankor senki nem jön segíteni, ha ültetésről van szó, de ilyenkor azt gondolják, hogy a zsebemben landol a fák eladásából származó pénz. Ez nem így van, minden hivatalosan történik” – fakadt ki az erdőgondnokság vezetője. Egyébként tavaly márciusban bélyegezte le a fákat az erdészet, ami azóta száradt ki, arra még nincs kivágási engedély.
Az elpusztult fenyőfák mellett egyébként tölgyeket és gyertyánokat is kivághat a Szido Prod Com kft, ami szintén üzemterv szerint történik. Ezeknek a fáknak a többsége még nincs kiszáradva, de beteg, illetve némelyiknek eltörött a törzse. Jónás szerint már csak tűzifának jók. Ezek eladásáról szintén tavaly határozott az erdészet. Összesen 118 köbméter fáról van szó. Az értékesítésből befolyó összegből az erdők őrzését finanszíroznák.
Volt olyan kiszáradt fa, amelynek a gyökerei között már át lehet látni
Fotó: Barabás Ákos
A bögözi elöljárókat is megkérdeztük a vitás helyzetről. Farkas Mózes polgármester és Szilágyi Ferenc alpolgármester azt közölte, a fák kivágását nem tudják megakadályozni, hiszen azok a helyi erdőgondnokság tulajdonában vannak. Arra viszont
Erre azért van szükség, mert a kamionok a település két éve leaszfaltozott utcáján közlekednek, és kárt tehetnek benne. Szilágyi rámutatott, a hivatal ragaszkodik ahhoz, hogy új csemeték kerüljenek a kivágott fák helyébe.
– fogalmazott. Azzal kapcsolatban, hogy a kitermelés után esetleg több víz folyhat le a domboldalról, a tisztségviselők úgy nyilatkoztak, hogy volt némi félretájékoztatás a hivataluk által kiadott közleményben, ugyanis a fák alatt annyi bokor van, hogy azok felfogják a csapadékot.
Fotó: Barabás Ákos
A helyszínen dolgozó munkásoktól is érdeklődtünk a kitermelésről, akik elmondták, csak a beteg, vagy már kiszáradt fákat vágják ki, amelyek ki vannak bélyegezve.
– fogalmazott egyikük. A helyszínt körbejárva mi is azt tapasztaltuk, hogy csak a kiszáradt fenyőket termelték ki.
Két tűzesethez is ki kellett vonulniuk pénteken a Maros megyei tűzoltóknak: Abosfalván háztartási hulladék gyúlt ki, Dédabisztrán száraz növényzet.
A politikai döntéshozóknak az üzengetések és a politikai zajkeltés helyett a strukturális problémák megoldására kellene összpontosítaniuk – közölte pénteken Facebook-bejegyzésében Nicușor Dan.
Felbontják a munkaszerződését azoknak az állami egészségügyi intézményekben alkalmazott orvosoknak, akiket tetten érnek, amint munkaidőben a magánszektorban dolgoznak – jelentette ki pénteken Temesváron Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia tavaly mintegy 50 millió euróval támogatta Ukrajnát egy NATO-n keresztül finanszírozott program keretében.
A kormánynak jövő héten el kellene fogadnia a közigazgatási reformcsomagot és a gazdaságélénkítő intézkedéseket – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök.
Tűzesethez riasztott önkéntes tűzoltót bírságolt meg Galați megyében a rendőrség, amiért nem adott elsőbbséget az ugyanahhoz a tűzesethez igyekvő rendőrautónak – közölte pénteken a DCNews.ro hírportál.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint az idei év a gazdaság „helyreigazításának” időszaka lesz, és az eddig elfogadott, illetve a következő hónapokban bevezetendő intézkedések hatása az év második felében válhat érzékelhetővé.
Nagyszabású ellenőrzést tartott csütörtökön a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság a térségben: az akció alkalmával 93 bírságot szabtak ki, és összesen 422,72 köbméter faanyagot koboztak el, mintegy 76 ezer lej értékben.
Marcel Ciolacu volt miniszterelnök „durva manipulációnak” nevezte pénteken a statisztikai intézet (INS) 2024-re vonatkozó adatait, és azt állította, hogy a számok utólagos „kozmetikázása” a jelenlegi kormányfő „kétségbeesését” tükrözi.
Az átmeneti technikai recesszió a szilárd alapokon álló gazdaságra való áttérés előre látható és elkerülhetetlen járulékos költségei közé tartozik – közölte pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök.
szóljon hozzá!