
Nem ellenőrizhetik a díjfizetést a csíkszeredai fizetéses parkolókban. Felfüggesztett szabályzó
Fotó: Gecse Noémi
Hargita megye prefektusa ismét bíróságon támadta meg a csíkszeredai fizetéses parkolási rendszer szabályzójának elfogadásáról szóló helyi tanácsi határozatot, törvénytelennek minősítve azt. A szabályzót felfüggesztettnek kell tekinteni, a fizetéses parkolókban nem lehet ellenőrizni a díjfizetést.
2017. március 30., 09:152017. március 30., 09:15
2017. március 30., 09:162017. március 30., 09:16
Úgy tűnik, végtelen történetté vált a csíkszeredai fizetéses parkolási rendszer körüli jogi és közigazgatási hercehurca, amely egyre nehezebben követhető. Miután a csíkszeredai helyi önkormányzat képviselő-testülete január végén a 15-ös számú határozattal új parkolási szabályzót fogadott el,
– a közigazgatási eljárásokra vonatkozó törvény szerint ezt az elfogadástól számított hat hónapon belül megteheti. A keresetet március 28-án iktatták, ezzel a parkolási szabályzót felfüggesztettnek kell tekinteni a jogi eljárás befejezéséig.
A prefektus által megfogalmazott kifogások egyike már tavaly ősszel is elhangzott, amikor szintén bíróságon támadta meg a korábbi szabályzóról szóló határozatot, amelyet ennek nyomán visszavontak. Ez a szabályzóból hiányzó rendőrségi láttamozásra vonatkozik, amelyet az elmúlt hónapok során sikertelenül próbált megszerezni a polgármesteri hivatal. Noha több találkozójuk is volt a téma a kapcsán a rendőrséggel, a közlekedésrendészet azt közölte, hogy csak új parkolók kialakítása esetében adhat láttamozást, a meglévők esetében ez nem hatásköre.
Megkérdeztük Adrian Pănescut is, a prefektusi hivatal kabinetvezetőjét, hogy miképp kell értelmezni a rendőrségi láttamozás meglétét, ő azt mondta, a fizetéses parkolás 2009-ben történt bevezetése óta a fizetéses parkolóhelyek száma gyarapodott, több új parkoló is készült – ezekről viszont nincs rendőrségi láttamozás.
– magyarázta Pănescu.
A prefektus kabinetvezetője szerint, noha a január végén elfogadott 15-ös határozatban az is szerepel, hogy a fizetéses parkolóhelyeket évente felleltározzák, illetve akkor, ha nő, vagy csökken ezek száma, ezt senki sem mutatta be, hogy megtörtént, vagy sem. A prefektus keresetében azt is kifogásolja, hogy a parkolási cég alkalmazottai ellenőriznek, viszont a 2001-ből származó 2-es számú kormányrendelet meghatározza, kik írhatnak jegyzőkönyveket és adhatnak bírságokat: a rendőrök és más hatóságok mellett a polgármesterek vagy általuk megbízott személyek.
– érvelt az illetékes, aki szerint az említett kormányrendelet jegyzőkönyvekre vonatkozó előírásainak sem felel meg a pótdíjfizetési értesítő – mert azon szerepelnie kell az esemény leírásának, a bírságnak, az ellenőrzés időpontjának és az azt végző személy adatainak is.
Pănescu elmondta, február 24-én a polgármesteri hivataltól kiegészítést és magyarázatot kértek a szabályzót illetően, erre a hivatal válaszolt is, közölve, hogy több megbeszélés volt a rendőrséggel és ezekről dokumentumokat küldtek.
Sorban parkoló autók Csíkszeredában. Végtelen történetté vált a jogi és közigazgatási hercehurca
Fotó: Gecse Noémi
„Kollégáinkkal, a jogi szakbizottsággal közösen elemezzük a kialakult helyzetet, hogy mi ilyenkor a teendő, milyen lépést tegyen az önkormányzat” – mondta Szőke Domokos alpolgármester, akit arról kérdeztünk, hogy mit fog tenni a helyi önkormányzat, visszavonja a határozatot, vagy perel. Hozzátette, átiratban közlik a parkolási rendszert működtető céggel is a helyzetet, és várják az ő álláspontjukat is.
– vázolta a csapdahelyzetet az alpolgármester.
Azt is megkérdeztük tőle, mi a véleménye a több csíkszeredai lakos által megfogalmazott kifogásról, miszerint az egész évre vásárolt parkolási bérlet árából vissza kellene téríteni számukra, mert csak márciustól volt ellenőrzés. „Nem tudom, mennyire jogos a kérdés. Hogy ha például valaki úgy utazott vonaton, hogy jegyet is vásárolt, de útközben az ellenőr nem kérte a jegyet, akkor vajon kellett volna-e jegyet vásárolni, avagy vissza kell-e igényelni utólag a jegyárat?” – érvelt.
„Mi középen vagyunk” – jellemezte a helyzetet Szőcs Róbert, a fizetéses parkolási rendszert üzemeltető City Parking Kft. ügyvezetője. Azt mondta, azon gondolkodnak, hogy érdekelt félként beavatkozzanak a prefektus által kezdeményezett perbe, hogy ez a helyzet mielőbb oldódjon meg. Mivel a tanácsi határozatot felfüggesztették, a díjfizetés ellenőrzése nem folytatható, noha a polgármesteri hivatallal kötött szerződésük érvényben van. Hozzátette,
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!