
Nem ellenőrizhetik a díjfizetést a csíkszeredai fizetéses parkolókban. Felfüggesztett szabályzó
Fotó: Gecse Noémi
Hargita megye prefektusa ismét bíróságon támadta meg a csíkszeredai fizetéses parkolási rendszer szabályzójának elfogadásáról szóló helyi tanácsi határozatot, törvénytelennek minősítve azt. A szabályzót felfüggesztettnek kell tekinteni, a fizetéses parkolókban nem lehet ellenőrizni a díjfizetést.
2017. március 30., 09:152017. március 30., 09:15
2017. március 30., 09:162017. március 30., 09:16
Úgy tűnik, végtelen történetté vált a csíkszeredai fizetéses parkolási rendszer körüli jogi és közigazgatási hercehurca, amely egyre nehezebben követhető. Miután a csíkszeredai helyi önkormányzat képviselő-testülete január végén a 15-ös számú határozattal új parkolási szabályzót fogadott el,
– a közigazgatási eljárásokra vonatkozó törvény szerint ezt az elfogadástól számított hat hónapon belül megteheti. A keresetet március 28-án iktatták, ezzel a parkolási szabályzót felfüggesztettnek kell tekinteni a jogi eljárás befejezéséig.
A prefektus által megfogalmazott kifogások egyike már tavaly ősszel is elhangzott, amikor szintén bíróságon támadta meg a korábbi szabályzóról szóló határozatot, amelyet ennek nyomán visszavontak. Ez a szabályzóból hiányzó rendőrségi láttamozásra vonatkozik, amelyet az elmúlt hónapok során sikertelenül próbált megszerezni a polgármesteri hivatal. Noha több találkozójuk is volt a téma a kapcsán a rendőrséggel, a közlekedésrendészet azt közölte, hogy csak új parkolók kialakítása esetében adhat láttamozást, a meglévők esetében ez nem hatásköre.
Megkérdeztük Adrian Pănescut is, a prefektusi hivatal kabinetvezetőjét, hogy miképp kell értelmezni a rendőrségi láttamozás meglétét, ő azt mondta, a fizetéses parkolás 2009-ben történt bevezetése óta a fizetéses parkolóhelyek száma gyarapodott, több új parkoló is készült – ezekről viszont nincs rendőrségi láttamozás.
– magyarázta Pănescu.
A prefektus kabinetvezetője szerint, noha a január végén elfogadott 15-ös határozatban az is szerepel, hogy a fizetéses parkolóhelyeket évente felleltározzák, illetve akkor, ha nő, vagy csökken ezek száma, ezt senki sem mutatta be, hogy megtörtént, vagy sem. A prefektus keresetében azt is kifogásolja, hogy a parkolási cég alkalmazottai ellenőriznek, viszont a 2001-ből származó 2-es számú kormányrendelet meghatározza, kik írhatnak jegyzőkönyveket és adhatnak bírságokat: a rendőrök és más hatóságok mellett a polgármesterek vagy általuk megbízott személyek.
– érvelt az illetékes, aki szerint az említett kormányrendelet jegyzőkönyvekre vonatkozó előírásainak sem felel meg a pótdíjfizetési értesítő – mert azon szerepelnie kell az esemény leírásának, a bírságnak, az ellenőrzés időpontjának és az azt végző személy adatainak is.
Pănescu elmondta, február 24-én a polgármesteri hivataltól kiegészítést és magyarázatot kértek a szabályzót illetően, erre a hivatal válaszolt is, közölve, hogy több megbeszélés volt a rendőrséggel és ezekről dokumentumokat küldtek.
Sorban parkoló autók Csíkszeredában. Végtelen történetté vált a jogi és közigazgatási hercehurca
Fotó: Gecse Noémi
„Kollégáinkkal, a jogi szakbizottsággal közösen elemezzük a kialakult helyzetet, hogy mi ilyenkor a teendő, milyen lépést tegyen az önkormányzat” – mondta Szőke Domokos alpolgármester, akit arról kérdeztünk, hogy mit fog tenni a helyi önkormányzat, visszavonja a határozatot, vagy perel. Hozzátette, átiratban közlik a parkolási rendszert működtető céggel is a helyzetet, és várják az ő álláspontjukat is.
– vázolta a csapdahelyzetet az alpolgármester.
Azt is megkérdeztük tőle, mi a véleménye a több csíkszeredai lakos által megfogalmazott kifogásról, miszerint az egész évre vásárolt parkolási bérlet árából vissza kellene téríteni számukra, mert csak márciustól volt ellenőrzés. „Nem tudom, mennyire jogos a kérdés. Hogy ha például valaki úgy utazott vonaton, hogy jegyet is vásárolt, de útközben az ellenőr nem kérte a jegyet, akkor vajon kellett volna-e jegyet vásárolni, avagy vissza kell-e igényelni utólag a jegyárat?” – érvelt.
„Mi középen vagyunk” – jellemezte a helyzetet Szőcs Róbert, a fizetéses parkolási rendszert üzemeltető City Parking Kft. ügyvezetője. Azt mondta, azon gondolkodnak, hogy érdekelt félként beavatkozzanak a prefektus által kezdeményezett perbe, hogy ez a helyzet mielőbb oldódjon meg. Mivel a tanácsi határozatot felfüggesztették, a díjfizetés ellenőrzése nem folytatható, noha a polgármesteri hivatallal kötött szerződésük érvényben van. Hozzátette,
Új kulturális fesztivál indul útjára Gyergyószentmiklóson és a Gyergyói-medencében: március 16–29. között jönnek a Gyergyói Bábos Hetek. Ennek keretében óriásbábok is megjelennének a város utcáin, a közösség kreativitását tükrözve.
Az áfanövelés miatt mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk a városlakóknak a hulladékszállításért, miután a helyi tanács csütörtöki ülésén jóváhagyta az új díjszabásokat. A drágulás mellett azonban pozitív hírekről is beszámolt a városvezetés.
A romániai polgárok továbbra is az egyházban és a hadseregben bíznak a legnagyobb mértékben, miközben a parlament a bizalmi rangsor utolsó helyén áll – derül ki az INSCOP Research közvélemény-kutatásának csütörtökön közzétett adataiból.
Csapadék várható és időnként a szél is megerősödik az ország nagy részén vasárnap estig. Hétvégétől aztán jelentősen lehűl az idő, vasárnapra virradóan mínusz 14–10 Celsius-fokis is visszaeshet a hőmérséklet. A fagyos idő jövő hét szerdáig kitart.
A romániai polgárok elsősorban a jövedelmek növekedését, új munkahelyek teremtését és az ukrajnai háború befejezését várják 2026-tól – derül ki az INSCOP Research barométer típusú közvélemény-kutatásának csütörtökön közzétett adataiból.
A CNSLR Frăția szakszervezeti szövetség szerint a betegszabadság első napjára járó juttatást megszüntető sürgősségi kormányrendelet sérti a munkavállalók jogait, ezért arra kérte az ombudsmant, hogy támadja meg a jogszabályt az alkotmánybíróságon.
Befolyással üzérkedés gyanújával őrizetbe vette csütörtökön a korrupcióellenes ügyészség Adriana Georgescut, a PNL bukaresti I. kerületi szervezetének tagját. Őrizetbe került feltételezett bűntársa is, aki a gyanú szerint tábornoknak adta ki magát.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerint nincs vita a kormánykoalíción belül a közigazgatási reformról, amelyet azonnal elfogadtatnak, amint lezárul a gazdaságélénkítő csomag megvitatása – nyilatkozta a tárcavezető szerdán Odobești-ben.
Mit tehetünk, amikor a táblagép és a telefon lesz a gyerekünk legjobb barátja? Hogyan találhatjuk meg az egyensúlyt a digitális világ és a valódi gyerekkor között? – ezekre a kérdésekre keresi a választ Vida Ágnes pszichológus székelyföldi előadókörútján.
A bukaresti ítélőtábla szerdán elrendelte, hogy államelnöki hivatal fizessen ki több mint 754 ezer lejt Traian Băsescu volt államfőnek az elmaradt elnöki járandóság címén arra az időszakra, amikor a juttatás folyósítását felfüggesztették.
szóljon hozzá!