Autó nélkül ma már kevésbé biztonságos az utazás, mint eddig
Fotó: Pinti Attila
A világjárvány miatt felfüggesztett repülőjáratok, a belföldi tömegközlekedési viszonyok sok személyt késztettek arra, hogy gépjárművezetői jogosítványt szerezzenek. Az autósiskolák működtetőinek megoszlik erről a véleménye.
2020. december 12., 21:442020. december 12., 21:44
A jogosítvány ma már létszükséglet, a munkahelyen és a magánéletben is szinte nélkülözhetetlen – vallja valamennyi autóvezető-oktató, illetve mindazok, akik autó nélkül nehezen tudják elképzelni az életüket. A tömegközlekedés Romániában eddig sem volt túlságosan megbízható, sem ami a pontosságot, sem ami a tisztaságot illeti, a járvány óta még nagyobb elővigyázatosságot igényel vonattal, autóbusszal utazni. A városokon belül, aki teheti, inkább taxiba ül busz helyett, illetve távolabbi utakon is, ha teheti, elkerüli a tömegközlekedési járművek használatát. Az autótulajdonosok számára fel sem merül más lehetőség, minthogy autóba üljenek és a nagyobb távokat is azzal tegyék meg.
Ahogy Hajdú Zoltán, az egyik marosvásárhelyi autósiskola vezetője a Székelyhonnak elmondta, mivel az idén a korlátozások miatt a külföldre tervezett nyaralások zöme elmaradt, az itthoni kirándulások és utazások váltak elérhetőbbé és népszerűbbé, azokhoz pedig gépkocsira, illetve vezetői jogosítványra is szükség volt, megnövekedett a tanulóik száma.
– mondta Hajdú Zoltán, aki szerint az embereknek, ha nem utazgathattak az idén kedvük szerint, úgy ahogy azt korábban is tették, pénzük is több maradt, amit erre a célra fordítanak.
Nem mindenhol tapasztaltak növekvő érdeklődést az autóvezetői ismeretek elsajátítása iránt. Csíkszeredából Demeter Árpád lapunk érdeklődésére úgy fogalmazott, lehet, hogy többen iratkoztak be tanulni, de nem volt ez a növekedés annyira látványos, hogy felfigyeljenek rá. Többnyire fiatalok tanulnak vezetni, mert szükségük van a gépjárművezetői engedélyre – mondta a csíkszeredai autósiskola vezetője.
Fotó: Pinti Attila
Székelyudvarhelyen az általunk megkeresett autósiskolában arról beszéltek, hogy alig győzik a munkát, ez viszont azzal magyarázható, hogy három hónapig nem működtek, nem voltak vizsgák. Turáni Magda Mária elmondta,
A személygépkocsi-vásárlás iránti kedv sem változott pozitív irányban – vallotta lapunknak Mezei Attila csíkszeredai autókereskedő. „Akinek eddig volt autója, az eddig is azzal közlekedett és ezután is azzal fog. Aki vonattal utazott, az nem valószínű, hogy most a járvány miatt megtanul vezetni és autót vesz magának” – summázta a véleményét Mezei.
Fotó: Pinti Attila
Azok, akiket leginkább az utazás, a kirándulás lehetősége motivál, hogy jogosítványt szerezzenek, illetve autót vásároljanak, korábban inkább a tömegközlekedést részesítették előnyben. „Külföldre csakis repülővel utaztunk, évente több alkalommal is, illetve egy-egy országon belül a helyi tömegközlekedést használtuk. Az idén ez másképp alakult, a belföldi turizmus lehetőségeivel kellett élni. Ahhoz viszont saját gépkocsira van szükség” – magyarázta Nagy Gyopár, aki szeretné megszerezni a jogosítványt és minél előbb autót vásárolni. A vidéken tanító pedagógusoknak, vagy a városokhoz közeli falvakból ingázó egészségügyi dolgozóknak is fontos lett, hogy saját autóval rendelkezzenek és azt használják a napi munkába járáshoz.
Egy székelyudvarhelyi színesfémgyártó üzemben csaptak fel a lángok kedden délután, míg szerda reggel Gyergyószentmiklóson egy lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat. Mindkét esetben sikerült gyorsan megfékezni a tüzet.
Nagyobb mennyiségű, lejárt szavatosságú növényvédő szereket foglalt le a rendőrség Székelykeresztúron egy ellenőrzés során kedden – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Fogadóórát tart a nép ügyvédje Csíkszeredában március 27-én, csütörtökön, a megyeháza 15-ös termében, délelőtt fél 11 és délután 2 óra között.
Több székelyudvarhelyi olvasónk jelezte, hogy egyik hónapról a másikra magasabb összeg szerepelt a szemétdíjas számláikon, anélkül, hogy előzetesen részletes tájékoztatást kaptak volna az áremelkedés okáról. Az alábbiakban rávilágítunk erre.
Fotókiállítás nyílik Székelyudvarhelyen csütörtökön: bemutatják a nagyközönségnek a Homoród Fotóklub munkáit – olvasható a Művelődési Ház Facebook-oldalán.
Gyerekeiket egyedül nevelőkön igyekszik segíteni Kézdivásárhely önkormányzata. Az egyszülős kártyát még három napig, március 21-ig lehet igényelni.
Teltházzal és vastapssal fogadta Kézdivásárhely a „hazatérő” Kádár L. Gellértet, a Hunyadi filmsorozat főszereplőjét, aki kendőzetlen őszinteséggel vallott életéről, a forgatási időszakról, illetve a számára általános ismertséget hozó szerepről.
Közel egymilliárd lejt tesz ki idén Hargita Megye Tanácsának általános költségvetése, amelyből az intézmény saját költségvetése megközelíti a 600 millió lejt, jelentősen meghaladva a korábbi évek büdzséjét.
Az Európai Bizottság kedden közzétett adatai szerint az Európai Unióban tavaly közel 19.800 ember vesztette életét közúti balesetben, 3 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban – számolt be az Agerpres.
Thomas Eriksson svéd viselkedéskutató a díszmeghívottja annak a marosvásárhelyi egész napos konferenciának, amelyen az informatikai újdonságokról, de vállalatfejlesztésről és az önismeretről is elhangzanak előadások.
1 hozzászólás