
Induláskor. Még sokan nem tudták, mire számíthatnak. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Hargita megyében először Székelyudvarhelyen indult tavaly duális képzés – két szakközépiskola is indított egy-egy osztályt kísérletképpen, hogy vonzóbbá tegyék a szakmatanulást. A Kós Károly Szakközépiskola összevont pincér-szakács szakot, míg a Bányai János Szakközépiskola fa- és fémipari szakot hirdetett meg. Idén a megyében négy tanintézmény, köztük két udvarhelyszéki csatlakozott a programhoz. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mik az első év tapasztalatai, illetve hogy az újoncok milyen várakozásokkal tekintenek a jövőbe.
2018. augusztus 28., 11:002018. augusztus 28., 11:00
A Nyugat-Európában jól bevált, német mintára kidolgozott oktatásszervezési forma lényege, hogy a klasszikus hároméves szakoktatással szemben itt a helyi gazdasági szereplők kezébe kerül a gyakorlati képzés lebonyolítása, akik így kinevelhetik saját szakembereiket, betömve a munkaerőpiacon észlelt réseket, megfékezve a kivándorlást. A partnercégeket a műhely, eszközök és munkaruha biztosítása mellett ugyanakkor az a kötelezettség is terheli, hogy saját humánerőforrásukból biztosítsanak szakoktatót, és
A duális képzés elsősorban a nyolcadik osztályt végzetteknek szól, de a felső korhatár 26 év. Az oktatás hároméves, és két év líceumi oktatásnak felel meg. A végén Europass-oklevelet kap a diák, aki majd folytathatja tanulmányait a 11. osztályban, és leérettségizhet.
Székelyudvarhelyen idén csak a Kós Károly Szakközépiskolában indul osztály a duális képzés szellemében. Az előző évi tanulságokról, előnyökről és hátrányokról az igazgatók nyilatkoztak.
„Az iskolának csak előnye származott ebből. Túljelentkezés volt, elsősorban az anyagi támogatás miatt, de mivel a gazdasági egységek által nyújtott plusz ösztöndíj szigorú feltételekhez van kötve,
Idén ugyanaz a felállás, mint tavaly, annyi különbséggel, hogy az öt vendéglátóipari egység helyett néggyel működünk együtt, és harmincegy helyett húsz diák lesz. Fele pincérnek, fele pedig szakácsnak tanul majd. A helyek mind beteltek” – közölte Végh Jenő, a Kós Károly Szakközépiskola igazgatója.
A Bányai János Műszaki Szakközépiskolában év közben nehézségek támadtak, és a faipari szakirány befuccsolt, tehát a fémipari évfolyamot viszik tovább. „Szerettünk volna idén is ilyen típusú osztályokat indítani, de nem találtunk rá ipari partnereket. A vállalkozóknak beígért adókedvezményekből – mind az állam, mind a város részéről – semmi nem lett, márpedig ők pénzt fektetnek ebbe, hiszen ösztöndíjat adnak a diákoknak. A legkellemetlenebb az, hogy senki sem garantálja, hogy az iskola befejezése után a diák ott is marad annál a cégnél, amely kitanította és pénzjuttatást adott neki. Ezt kellene valahogy szabályozni. Én úgy látom, hogy
A diákok sem szívesen jönnek, talán mert a szülőkben élénken élnek még a '89 előtti rossz emlékek. Nem beszélve arról, hogy a fiatalok nem is nagyon akarnak itthon maradni” – foglalta össze Szakács-Paál István igazgató.
Két osztály is indul
A székelykeresztúri Zeyk Domokos Szakközépiskolában először nyílik lehetőség a duális képzésre. Itt rögtön két osztály is indul, egy asztalos és egy kertészeti profilú. „Két vállalkozó kérte, hogy indítsunk közösen duális képzést. Nekünk ez újdonság, bár eddig is volt kapcsolatunk ezekkel a cégekkel, mert a gyerekek részben náluk gyakorlatoztak. Most annyi lesz a különbség, hogy csak ők fogják biztosítani a gyakorlati oktatást. Gondolom, azzal, hogy ösztöndíjat adnak, nagyobb lesz részükről az odafigyelés, és remélem, az eredmények is jobbak lesznek” – szögezte le Pávai Gyöngyvér intézményvezető. A duális képzés esetén tíz fővel már indulhat osztály. Ők tizennégy helyet hirdettek meg mindkét szakon, és egyik sem maradt üresen.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
szóljon hozzá!