
Induláskor. Még sokan nem tudták, mire számíthatnak. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Hargita megyében először Székelyudvarhelyen indult tavaly duális képzés – két szakközépiskola is indított egy-egy osztályt kísérletképpen, hogy vonzóbbá tegyék a szakmatanulást. A Kós Károly Szakközépiskola összevont pincér-szakács szakot, míg a Bányai János Szakközépiskola fa- és fémipari szakot hirdetett meg. Idén a megyében négy tanintézmény, köztük két udvarhelyszéki csatlakozott a programhoz. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mik az első év tapasztalatai, illetve hogy az újoncok milyen várakozásokkal tekintenek a jövőbe.
2018. augusztus 28., 11:002018. augusztus 28., 11:00
A Nyugat-Európában jól bevált, német mintára kidolgozott oktatásszervezési forma lényege, hogy a klasszikus hároméves szakoktatással szemben itt a helyi gazdasági szereplők kezébe kerül a gyakorlati képzés lebonyolítása, akik így kinevelhetik saját szakembereiket, betömve a munkaerőpiacon észlelt réseket, megfékezve a kivándorlást. A partnercégeket a műhely, eszközök és munkaruha biztosítása mellett ugyanakkor az a kötelezettség is terheli, hogy saját humánerőforrásukból biztosítsanak szakoktatót, és
A duális képzés elsősorban a nyolcadik osztályt végzetteknek szól, de a felső korhatár 26 év. Az oktatás hároméves, és két év líceumi oktatásnak felel meg. A végén Europass-oklevelet kap a diák, aki majd folytathatja tanulmányait a 11. osztályban, és leérettségizhet.
Székelyudvarhelyen idén csak a Kós Károly Szakközépiskolában indul osztály a duális képzés szellemében. Az előző évi tanulságokról, előnyökről és hátrányokról az igazgatók nyilatkoztak.
„Az iskolának csak előnye származott ebből. Túljelentkezés volt, elsősorban az anyagi támogatás miatt, de mivel a gazdasági egységek által nyújtott plusz ösztöndíj szigorú feltételekhez van kötve,
Idén ugyanaz a felállás, mint tavaly, annyi különbséggel, hogy az öt vendéglátóipari egység helyett néggyel működünk együtt, és harmincegy helyett húsz diák lesz. Fele pincérnek, fele pedig szakácsnak tanul majd. A helyek mind beteltek” – közölte Végh Jenő, a Kós Károly Szakközépiskola igazgatója.
A Bányai János Műszaki Szakközépiskolában év közben nehézségek támadtak, és a faipari szakirány befuccsolt, tehát a fémipari évfolyamot viszik tovább. „Szerettünk volna idén is ilyen típusú osztályokat indítani, de nem találtunk rá ipari partnereket. A vállalkozóknak beígért adókedvezményekből – mind az állam, mind a város részéről – semmi nem lett, márpedig ők pénzt fektetnek ebbe, hiszen ösztöndíjat adnak a diákoknak. A legkellemetlenebb az, hogy senki sem garantálja, hogy az iskola befejezése után a diák ott is marad annál a cégnél, amely kitanította és pénzjuttatást adott neki. Ezt kellene valahogy szabályozni. Én úgy látom, hogy
A diákok sem szívesen jönnek, talán mert a szülőkben élénken élnek még a '89 előtti rossz emlékek. Nem beszélve arról, hogy a fiatalok nem is nagyon akarnak itthon maradni” – foglalta össze Szakács-Paál István igazgató.
Két osztály is indul
A székelykeresztúri Zeyk Domokos Szakközépiskolában először nyílik lehetőség a duális képzésre. Itt rögtön két osztály is indul, egy asztalos és egy kertészeti profilú. „Két vállalkozó kérte, hogy indítsunk közösen duális képzést. Nekünk ez újdonság, bár eddig is volt kapcsolatunk ezekkel a cégekkel, mert a gyerekek részben náluk gyakorlatoztak. Most annyi lesz a különbség, hogy csak ők fogják biztosítani a gyakorlati oktatást. Gondolom, azzal, hogy ösztöndíjat adnak, nagyobb lesz részükről az odafigyelés, és remélem, az eredmények is jobbak lesznek” – szögezte le Pávai Gyöngyvér intézményvezető. A duális képzés esetén tíz fővel már indulhat osztály. Ők tizennégy helyet hirdettek meg mindkét szakon, és egyik sem maradt üresen.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!