
Induláskor. Még sokan nem tudták, mire számíthatnak. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Hargita megyében először Székelyudvarhelyen indult tavaly duális képzés – két szakközépiskola is indított egy-egy osztályt kísérletképpen, hogy vonzóbbá tegyék a szakmatanulást. A Kós Károly Szakközépiskola összevont pincér-szakács szakot, míg a Bányai János Szakközépiskola fa- és fémipari szakot hirdetett meg. Idén a megyében négy tanintézmény, köztük két udvarhelyszéki csatlakozott a programhoz. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mik az első év tapasztalatai, illetve hogy az újoncok milyen várakozásokkal tekintenek a jövőbe.
2018. augusztus 28., 11:002018. augusztus 28., 11:00
A Nyugat-Európában jól bevált, német mintára kidolgozott oktatásszervezési forma lényege, hogy a klasszikus hároméves szakoktatással szemben itt a helyi gazdasági szereplők kezébe kerül a gyakorlati képzés lebonyolítása, akik így kinevelhetik saját szakembereiket, betömve a munkaerőpiacon észlelt réseket, megfékezve a kivándorlást. A partnercégeket a műhely, eszközök és munkaruha biztosítása mellett ugyanakkor az a kötelezettség is terheli, hogy saját humánerőforrásukból biztosítsanak szakoktatót, és
A duális képzés elsősorban a nyolcadik osztályt végzetteknek szól, de a felső korhatár 26 év. Az oktatás hároméves, és két év líceumi oktatásnak felel meg. A végén Europass-oklevelet kap a diák, aki majd folytathatja tanulmányait a 11. osztályban, és leérettségizhet.
Székelyudvarhelyen idén csak a Kós Károly Szakközépiskolában indul osztály a duális képzés szellemében. Az előző évi tanulságokról, előnyökről és hátrányokról az igazgatók nyilatkoztak.
„Az iskolának csak előnye származott ebből. Túljelentkezés volt, elsősorban az anyagi támogatás miatt, de mivel a gazdasági egységek által nyújtott plusz ösztöndíj szigorú feltételekhez van kötve,
Idén ugyanaz a felállás, mint tavaly, annyi különbséggel, hogy az öt vendéglátóipari egység helyett néggyel működünk együtt, és harmincegy helyett húsz diák lesz. Fele pincérnek, fele pedig szakácsnak tanul majd. A helyek mind beteltek” – közölte Végh Jenő, a Kós Károly Szakközépiskola igazgatója.
A Bányai János Műszaki Szakközépiskolában év közben nehézségek támadtak, és a faipari szakirány befuccsolt, tehát a fémipari évfolyamot viszik tovább. „Szerettünk volna idén is ilyen típusú osztályokat indítani, de nem találtunk rá ipari partnereket. A vállalkozóknak beígért adókedvezményekből – mind az állam, mind a város részéről – semmi nem lett, márpedig ők pénzt fektetnek ebbe, hiszen ösztöndíjat adnak a diákoknak. A legkellemetlenebb az, hogy senki sem garantálja, hogy az iskola befejezése után a diák ott is marad annál a cégnél, amely kitanította és pénzjuttatást adott neki. Ezt kellene valahogy szabályozni. Én úgy látom, hogy
A diákok sem szívesen jönnek, talán mert a szülőkben élénken élnek még a '89 előtti rossz emlékek. Nem beszélve arról, hogy a fiatalok nem is nagyon akarnak itthon maradni” – foglalta össze Szakács-Paál István igazgató.
Két osztály is indul
A székelykeresztúri Zeyk Domokos Szakközépiskolában először nyílik lehetőség a duális képzésre. Itt rögtön két osztály is indul, egy asztalos és egy kertészeti profilú. „Két vállalkozó kérte, hogy indítsunk közösen duális képzést. Nekünk ez újdonság, bár eddig is volt kapcsolatunk ezekkel a cégekkel, mert a gyerekek részben náluk gyakorlatoztak. Most annyi lesz a különbség, hogy csak ők fogják biztosítani a gyakorlati oktatást. Gondolom, azzal, hogy ösztöndíjat adnak, nagyobb lesz részükről az odafigyelés, és remélem, az eredmények is jobbak lesznek” – szögezte le Pávai Gyöngyvér intézményvezető. A duális képzés esetén tíz fővel már indulhat osztály. Ők tizennégy helyet hirdettek meg mindkét szakon, és egyik sem maradt üresen.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!