Hirdetés
Hirdetés

Felbecsülve is több száz milliós összeg: nagyjából ennyibe kerülnek a parlamenti választások

Függönyből legalább nem kell új... •  Fotó: Haáz Vince

Függönyből legalább nem kell új...

Fotó: Haáz Vince

A kormány elfogadta az idei parlamenti választások menetrendjéről, szervezéséről, lebonyolításáról és költségeiről szóló határozatokat – számolt be szerdai sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.

Székelyhon

2024. augusztus 21., 15:572024. augusztus 21., 15:57

A kormányszóvivő elmondta, hogy a szenátusi és képviselőházi választások előkészítésének, megszervezésének és zökkenőmentes lebonyolításának becsült költsége összesen 878,103 millió lej.

Emlékeztetett arra, hogy a választási menetrend szerint az első lépés a Központi Választási Iroda (BEC) létrehozása lesz. A választási szövetségek létrehozásáról szóló megállapodásokat szeptember 10-ig kell benyújtani a BEC-hez. A külföldi lakóhelyű vagy tartózkodási helyű román polgárok szeptember 16-án kérhetik felvételüket a választási névjegyzékbe. Ezt megtehetik az Állandó Választási Hatóság (AEP) által létrehozott votStrainatate.ro weboldalon – sorolta a tudnivalókat Mihai Constantin.

Hirdetés

A kormányszóvivő tájékoztatása szerint a külföldi lakóhelyű vagy tartózkodási helyű román állampolgárok számára fenntartott választókerület szenátusi és a képviselőházi jelöltjeinek listáját október 2-ig lehet benyújtani a BEC-hez.

A nemzeti kisebbségek szervezeteinek szintén október 2-ig kell benyújtaniuk a jelöltlistáikat valamennyi választókerületben.

A külföldi lakóhelyű vagy tartózkodási helyű román állampolgárok október 17-ig kérhetik a votStrainatate.ro weboldalon, hogy a külföldi lakcímükről levélben szavazhassanak. A pártok, pártszövetségek és választási szövetségek szintén október 17-ig nyújthatják be a BEC-hez a jelöltlistáikat, és ugyanez a határideje a független jelöltek regisztrálásának is – írja az Agerpres hírügynökség a kormányszóvivő nyilatkozatára hivatkozva.

Mihai Constantin közlése szerint a jelölőszervezetek október 22-ig terjeszthetik be a BEC-hez a választási logójukat. A parlamenti választásokon részt vevő pártok, pártszövetségek, választási szövetségek és a nemzeti kisebbségek szervezetei számára biztosított műsoridőt október 31-ig kell meghatározni.

A választási kampány november elsején kezdődik és november 30-án este hét órakor ér véget.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 15., szerda

Jócskán elmarad az ajánlott szinttől a gyermekek átoltottsága Romániában

2025-ben is az ajánlott szint alatt maradt a gyermekek átoltottsága Romániában, az UNICEF és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán közzétett jelentése szerint.

Jócskán elmarad az ajánlott szinttől a gyermekek átoltottsága Romániában
Hirdetés
2026. július 15., szerda

„Elnézést, hogy nem szóltunk előre” – ironikus üzenet házkutatás idején

Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi minisztert ironizáló üzenetet tett közzé szerdán a Facebookon a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT).

„Elnézést, hogy nem szóltunk előre” – ironikus üzenet házkutatás idején
2026. július 15., szerda

Országos leállás: nem működik a telekkönyvi rendszer

Súlyos informatikai hiba miatt kedd óta nem működnek az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (ANCPI) informatikai rendszerei. Emiatt az e-Terra telekkönyvi alkalmazás sem érhető el, és várhatóan a hét végéig nem is lesz használható.

Országos leállás: nem működik a telekkönyvi rendszer
Hirdetés
2026. július 15., szerda

Csaknem hetvenéves melegrekord dőlt meg Csíkszeredában

1957-ből származik a korábbi csíkszeredai melegrekord, ezt írta felül az elmúlt hónap harmincadik napja. Marosvásárhelyen pedig olyan meleg volt, mint az Osztrák–Magyar Monarchia idején.

Csaknem hetvenéves melegrekord dőlt meg Csíkszeredában
2026. július 15., szerda

Perzselő hőség, heves zivatarok – kettészakad az ország időjárása

Kánikulára vonatkozó figyelmeztetést, valamint viharriasztásokat is kiadott szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföldön légköri instabilitásra és jelentős mennyiségű csapadékra kell számítani a következő napokban.

Perzselő hőség, heves zivatarok – kettészakad az ország időjárása
2026. július 15., szerda

Csökken a nettó átlagbér, a reálkereseti index is alacsonyabb

Áprilishoz képest májusban 159 lejjel (2,7 százalékkal) 5684 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9483 lej volt, 257 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.

Csökken a nettó átlagbér, a reálkereseti index is alacsonyabb
Hirdetés
2026. július 15., szerda

Az éjszakai csónakázás miatt fakadt ki a polgármester

Egy csoport fiatal nemrég azzal szórakozott a sepsiszentgyörgyi állomási tónál, hogy éjszaka eloldozta a csónakokat és a vízibicikliket a stégtől, használta azokat, majd sorsukra hagyta őket. A polgármester szerint ennek következményei lesznek.

Az éjszakai csónakázás miatt fakadt ki a polgármester
2026. július 15., szerda

Leméri majd a rendszer a beszállított hulladékot

Építik a hulladékudvarokat Hargita megyében, ám több településen még nem tisztázott, hogy miként lehet szabályosan működtetni ezeket. A természetes személyek később meghatározott mennyiségben adhatnak majd le többféle hulladékot ingyenesen.

Leméri majd a rendszer a beszállított hulladékot
2026. július 14., kedd

Székelyek a Kaukázusban

A két kézdiszéki világjáró, Fekete István és Zsigmond Lóránt, valamint szászrégeni utazótársaik elérték a Kaukázust. Ma a Gudauri-kilátó környékén éjszakáznak, holnap a grúz-orosz határon, illetve Csecsenföldön kellene minél gyorsabban átvágniuk.

Székelyek a Kaukázusban
Székelyek a Kaukázusban
2026. július 14., kedd

Székelyek a Kaukázusban

Hirdetés