
Fotó: Nagy Gergely
Ötvenéves papi szolgálatáért nem csak szentmisében adott hálát a 2019-ben jubiláns Pakó Benedek nyugalmazott plébános. Szeplőtelen Fogantatás ünnepén egy jelképes „aranykaput”, a felkelő nap felé néző, székelykaput is felajánlott hálaadásként a Jó Pásztornak.
2019. december 09., 19:312019. december 09., 19:31
Nyugdíjasként Pakó Benedek atya a székelyudvarhelyi Jó Pásztor Papok és Idősek Otthonának lakója. Az ünnepi szentmise után, az áldás előtt paptársai és az otthon munkatársai jelenlétében elmondta, számára miért napkapu a székelykapu. Része volt abban, hogy gelencei kapufaragó rokonai és barátai készítették el az Árpád-házi (Szent) Kinga Ószendecen tartott szentté avatására a Patrubány Miklós és a Magyarok Világszövetsége által megálmodott székelykaput. Amikor (Szent) II. János Pál pápa átment a kapu alatt, felszakadtak az esőfelhők és kiragyogott a nap. Hasonlót élhettek meg Ferenc pápa csíksomlyói látogatásának szemtanúi is.
A székely portára, az „életre” utat nyitó székelykapu nyílói napot formáznak, a lábakon, a zábékon a hármashalomból kihajtó életfa és annak virágai a fénytől sarjadva a Nap és Hold felé magasodnak. Jézus, a Világ Világossága a papoknak jó Pásztora, éltető napja.
Fotó: Nagy Gergely
A nevét viselő székelyudvarhelyi papi otthont egy fénysugárnak érzi Pakó Benedek atya: Jézus, mint fényforrás elűzi benne a betegség, a magány, a gyász, a veszteség sötétségét. A kapu felirata pedig a 71. Zsoltárból való: „Hogyha elfogy az erőm, akkor se hagyj el, Uram.”
A Nyárádremetéről való tölgyfa ugyanannak a kapufaragónak a keze alatt „virágzódott fel”, aki az ószendeci elkészítésében is közreműködött. A háromszéki faragott kapuk mintakincse mutatkozik meg a gyalogkapun: a keletre néző bejárón az életfa palmettás, tulipános, a nyugatra néző oldalon pedig megjelenik a naprózsa, a szegfű, mint jelképes növényi díszítőelem, valamint a székely címerből a Nap, a Hold és három csillag.
Fotó: Nagy Gergely
Csintalan László, nyugalmazott plébános, az otthon lakója kért áldást a kapura. Elhangzott: segítse a Jó Pásztor a a papok és idősek otthonának mindenkori lakóit, munkatársait és áldja meg mindazokat, akik a jelképes kapun oda érkeznek.
A kapuállító hálája szól a szülei által biztosított otthonért, a második otthonért, a teológiáért, és minden szolgálati helyéért, ahol lakása, „élete” volt – segédlelkészként Gyergyóditróban, majd plébánosként Petrillán illetve Aninószán, utána Csíkszépvízen végül pedig Szászrégenben. Két utóbbi településen ottani szolgálatára is székelykapu kapuk emlékeztetnek. A hétfőn megáldott pedig mindarra, amit a Jó Pásztortól kapott élete és papsága során.
Fotó: Nagy Gergely
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!