
Fotó: Nagy Gergely
Ötvenéves papi szolgálatáért nem csak szentmisében adott hálát a 2019-ben jubiláns Pakó Benedek nyugalmazott plébános. Szeplőtelen Fogantatás ünnepén egy jelképes „aranykaput”, a felkelő nap felé néző, székelykaput is felajánlott hálaadásként a Jó Pásztornak.
2019. december 09., 19:312019. december 09., 19:31
Nyugdíjasként Pakó Benedek atya a székelyudvarhelyi Jó Pásztor Papok és Idősek Otthonának lakója. Az ünnepi szentmise után, az áldás előtt paptársai és az otthon munkatársai jelenlétében elmondta, számára miért napkapu a székelykapu. Része volt abban, hogy gelencei kapufaragó rokonai és barátai készítették el az Árpád-házi (Szent) Kinga Ószendecen tartott szentté avatására a Patrubány Miklós és a Magyarok Világszövetsége által megálmodott székelykaput. Amikor (Szent) II. János Pál pápa átment a kapu alatt, felszakadtak az esőfelhők és kiragyogott a nap. Hasonlót élhettek meg Ferenc pápa csíksomlyói látogatásának szemtanúi is.
A székely portára, az „életre” utat nyitó székelykapu nyílói napot formáznak, a lábakon, a zábékon a hármashalomból kihajtó életfa és annak virágai a fénytől sarjadva a Nap és Hold felé magasodnak. Jézus, a Világ Világossága a papoknak jó Pásztora, éltető napja.
Fotó: Nagy Gergely
A nevét viselő székelyudvarhelyi papi otthont egy fénysugárnak érzi Pakó Benedek atya: Jézus, mint fényforrás elűzi benne a betegség, a magány, a gyász, a veszteség sötétségét. A kapu felirata pedig a 71. Zsoltárból való: „Hogyha elfogy az erőm, akkor se hagyj el, Uram.”
A Nyárádremetéről való tölgyfa ugyanannak a kapufaragónak a keze alatt „virágzódott fel”, aki az ószendeci elkészítésében is közreműködött. A háromszéki faragott kapuk mintakincse mutatkozik meg a gyalogkapun: a keletre néző bejárón az életfa palmettás, tulipános, a nyugatra néző oldalon pedig megjelenik a naprózsa, a szegfű, mint jelképes növényi díszítőelem, valamint a székely címerből a Nap, a Hold és három csillag.
Fotó: Nagy Gergely
Csintalan László, nyugalmazott plébános, az otthon lakója kért áldást a kapura. Elhangzott: segítse a Jó Pásztor a a papok és idősek otthonának mindenkori lakóit, munkatársait és áldja meg mindazokat, akik a jelképes kapun oda érkeznek.
A kapuállító hálája szól a szülei által biztosított otthonért, a második otthonért, a teológiáért, és minden szolgálati helyéért, ahol lakása, „élete” volt – segédlelkészként Gyergyóditróban, majd plébánosként Petrillán illetve Aninószán, utána Csíkszépvízen végül pedig Szászrégenben. Két utóbbi településen ottani szolgálatára is székelykapu kapuk emlékeztetnek. A hétfőn megáldott pedig mindarra, amit a Jó Pásztortól kapott élete és papsága során.
Fotó: Nagy Gergely
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
szóljon hozzá!