Hirdetés
Hirdetés

Február végéig meg kell alapítani a katolikus gimnáziumot

Törvénymódosításnak kell megelőznie a kormányhatározatot. Mikor döntenek Bukarestben? •  Fotó: Boda L. Gergely

Törvénymódosításnak kell megelőznie a kormányhatározatot. Mikor döntenek Bukarestben?

Fotó: Boda L. Gergely

Február végéig kellene megalapítani a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Gimnáziumot ahhoz, hogy a jövő tanévtől önálló intézményként működhessen. Elméletileg elég lenne a hátralevő idő, de még egy törvénymódosításra is szükség van ahhoz, hogy megszülethessen az a kormányhatározat, amely létrehozná a katolikus iskolát. Magyari Tivadar, az RMDSZ ügyvezető elnökségének oktatásügyi felelőse szerint megvan erre a lehetőség.

Hajnal Csilla (R)

2017. október 06., 14:022017. október 06., 14:02

2017. október 06., 14:092017. október 06., 14:09

Február 25-éig kell megoldani a marosvásárhelyi katolikus iskola ügyét, tekintettel arra, hogy február 25-én hoznak döntést a romániai oktatási hatóságok arról, hogy jövő szeptembertől milyen iskolák üzemelhetnek milyen osztályokkal, milyen létszámmal – jelentette ki Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Kolozsváron a Teodor Meleşcanu román külügyminiszterrel folytatott munkamegbeszélése után. A magyar külügyminiszter a Kolozsvári Rádiónak azt nyilatkozta,

jelenleg a nyitottság és a készség minden oldalon megvan.

Hirdetés

Liviu Pop tanügyminiszter szerint január közepe után lehet újraalapítani a tanintézetet önkormányzati határozattal vagy miniszteri rendelettel, miután lezárul az iskola ügyében indult per. Az oktatási miniszter szerint nem szabad megismétlődnie annak, ami Marosvásárhelyen történt a római katolikus gimnáziummal, és leszögezte:

a kormánynak vagy a parlamentnek is rendelkeznie kell azzal a joggal, hogy iskolát alapíthasson olyan esetben, amikor a helyi önkormányzat ellenszegül.

Magyari Tivadar, az RMDSZ ügyvezető elnökségének oktatásügyi felelőse úgy véli, elméletileg lehetséges ennyi idő alatt megalapítani egy oktatási intézményt, de előbb egy törvénymódosítás is szükséges, amely lehetővé teszi, hogy kormányhatározattal létrejöjjön egy tanintézet. A jogszabály korábbi formája szerint ugyanis ebben csak a helyi önkormányzat volt illetékes. A nyáron megjelent törvénymódosítás, amely az RMDSZ javaslatára született, lehetővé teszi, hogy a kormány hozzon döntést egy település iskolahálózatáról, azaz felülbírálhatja a helyi tanács döntését, ha például kihagynak egy iskolát a hálózatból, de szükség van egy olyan törvénymódosításra is, amely lehetővé teszi, hogy a kormányhatározat hozza létre az iskolát, és ne egy helyi tanácsi döntést bíráljon felül – nyilatkozta Magyari Tivadar a Vásárhelyi Hírlapnak.

Magyari Tivadar: ahhoz, hogy egy újonnan alapított tanintézet bekerüljön az országos iskolahálózatba, be kell tartani a határidőt •  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Magyari Tivadar: ahhoz, hogy egy újonnan alapított tanintézet bekerüljön az országos iskolahálózatba, be kell tartani a határidőt

Fotó: Boda L. Gergely

Idézet
Elméletileg van elég idő arra, hogy február végéig létrejöjjön a katolikus iskola, mert a törvénymódosítás csupán egy általános rendelkezésnek számít, amely nem függ iskoláktól, bírósági döntésektől, bármikor megtörténhet. Arra volt már példa, hogy február vége után iktattak be a hálózatba egy már létező iskolát, vagyis kitolódott a határidő. Ahhoz viszont, hogy egy újonnan alapított tanintézet bekerüljön az országos iskolahálózatba, be kell tartani a határidőt

– közölte Magyari Tivadar.

Liviu Pop oktatási miniszter az RMDSZ képviselőházi frakciójával való csütörtöki találkozót megelőzően azt nyilatkozta, a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Gimnázium ügyével kapcsolatban senkinek nem lehet hozzáfűznivalója, amíg a bíróság nem dönt.

Idézet
Ezt mondtuk akkor is, amikor a tanév kezdetén megoldottuk a diákok helyzetét. A törvény szerint lehetőség van egy új iskola megalapítására, de jelenleg az adott gimnázium ügye a bíróságon van. Amíg nem dönt a bíróság, egyikünk sem kommentálhat semmit ezzel kapcsolatban

– idézte a tárcavezetőt az Agerpres hírügynökség. Azzal kapcsolatban, hogy a magyar többségű településeken újabb magyar iskolákat alapítsanak, Pop azt mondta, nincs tudomása arról, hogy a helyi tanácsok szintjén lenne ilyen irányú szándék. Az újságírók ugyanakkor arról kérdezték a minisztert, hogy miről fog az RMDSZ frakciójával tárgyalni. Pop azt válaszolta, „minden” tanügyi megvalósításról, ami a kormányprogramban szerepelt.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 17., vasárnap

Gazdasági miniszter: nem teszi „összeszerelő országgá” Romániát a SAFE-program

A SAFE hitelprogramból Romániának jutó források több mint fele az országban marad, a jelenlegi piaci finanszírozásnál jóval kedvezőbb feltételek mellett – jelentette ki vasárnap a Digi24-nek Irineu Darău ügyvivő gazdasági miniszter.

Gazdasági miniszter: nem teszi „összeszerelő országgá” Romániát a SAFE-program
Hirdetés
2026. május 17., vasárnap

Egyre többen fizetnek kártyával Romániában

A múlt év végén 28,63 millió aktív bankkártya volt forgalomban Romániában, ami 10,07 százalékos növekedést jelent 2025 júniusához képest – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) összesítéséből.

Egyre többen fizetnek kártyával Romániában
2026. május 17., vasárnap

„Kínozzuk, mert még hiszünk” – parajdi hétköznapok egy évvel a bányakatasztrófa után

Egy évvel a bányakatasztrófa után a parajdi árusok közül sokan már feladták, bezárták a boltokat. De van, aki még kitart.

„Kínozzuk, mert még hiszünk” – parajdi hétköznapok egy évvel a bányakatasztrófa után
2026. május 17., vasárnap

Ön is várja már a nyárias időt? – a főmeteorológus elmondta, mikor jöhet a felmelegedés

Lehűlésre számíthatunk az elkövetkező napokban, jövő hét közepéig egy hideg légtömeg határozza meg térségünk időjárását – vetítette előre Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) igazgatója a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva.

Ön is várja már a nyárias időt? – a főmeteorológus elmondta, mikor jöhet a felmelegedés
Hirdetés
2026. május 17., vasárnap

Új miniszterelnök kerestetik: hétfőn kezdődnek az egyeztetések az államfővel

Nicușor Dan államfő hétfőn a Cotroceni-palotában konzultál a parlamenti pártokkal az új kormány megalakításáról.

Új miniszterelnök kerestetik: hétfőn kezdődnek az egyeztetések az államfővel
2026. május 17., vasárnap

Éjszakai razzia: fokozott közúti ellenőrzéseket végeztek a székelyföldi megyékben

Átfogó közlekedésrendészeti akciókat szerveztek a hétvégén Maros, Kovászna és Hargita megyében. A rendőrök több száz autóst és motorost ellenőriztek, és ittas, valamint kábítószer hatása alatt vezető sofőröket is kiszűrtek a forgalomból.

Éjszakai razzia: fokozott közúti ellenőrzéseket végeztek a székelyföldi megyékben
2026. május 17., vasárnap

Románia a harmadik helyen végzett az Euróvíziós Dalfesztiválon – videóval

A bolgár DARA nyerte meg szombat este az Eurovíziós Dalfesztivált a Bangaranga című dallal. Bulgária először diadalmaskodott a versenyen, amelyen az elmúlt három évben gazdasági nehézségek miatt nem vett részt – jelentette az AFP és az EFE.

Románia a harmadik helyen végzett az Euróvíziós Dalfesztiválon – videóval
Hirdetés
2026. május 16., szombat

Aki többet szennyez, többet fizet: változhat az útdíj kiszámításának módja

Közvitára bocsátotta a közlekedési minisztérium a július 1-jétől érvényes járműkategóriánkénti úthasználati díjat (rovinieta) szabályozó rendelettervezetet. Az új rendszer az európai kibocsátási normákat is figyelembe veszi.

Aki többet szennyez, többet fizet: változhat az útdíj kiszámításának módja
2026. május 16., szombat

Eurómilliárdokat veszíthet el Románia a reformok késlekedése miatt

Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős ügyvivő miniszter szombaton kijelentette, hogy megvan a terve a helyreállítási terv (PNRR) teljes vissza nem térítendő keretének lehívására.

Eurómilliárdokat veszíthet el Románia a reformok késlekedése miatt
2026. május 16., szombat

Árvízriasztás: háromszéki folyó is kiléphet a medréből

Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.

Árvízriasztás: háromszéki folyó is kiléphet a medréből
Hirdetés