Hirdetés
Hirdetés

Falvakon nem mindenhol mutatkozik igény a kisgyerekek felügyeletére

Foglalkozás egy tipegő csoportban. Sok szülő számára gond, hogyan oldja meg gyermeke felügyeletét •  Fotó: Barabás Ákos

Foglalkozás egy tipegő csoportban. Sok szülő számára gond, hogyan oldja meg gyermeke felügyeletét

Fotó: Barabás Ákos

Noha több csíkszéki községben lenne igény a háromévesnél kisebb gyermekek számára fenntartott óvodai tipegő csoportok létrehozására, egy településen sem működik ilyen csoport. Egyelőre.

Molnár Rajmond

2018. július 04., 09:222018. július 04., 09:22

A gyermeknevelési időszak két évének elteltével sok szülő számára gond, hogyan oldja meg gyermeke felügyeletét, míg az betölti harmadik életévét és felveszik az óvodába vagy napközibe. A nagymamák vagy felvigyázók mellett sokan vennék igénybe a bölcsőde szolgáltatásait, azonban

térségünkben csak Csíkszeredában található kisdedóvó,

ahol szinte minden évben túljelentkezés van, így sok kisgyereknek nem jut hely az intézményben. A bölcsődei helyhiányt tipegő csoportok létrehozásával enyhítette a csíkszeredai önkormányzat: 2016-ban két tipegő csoportot indítottak, azonban még ez sem fedi a valós igényeket.

Hirdetés

A megyeszékhely mellett természetesen a csíkszéki településeken is van igény a háromévesnél kisebb gyermekek számára fenntartott tipegő csoportok létrehozására. Székely Ernő csíkszentkirályi polgármestertől tudjuk, hogy a helyi önkormányzatnak szándékában áll létrehozni egy tipegő csoportot ősztől a Vitos Mózes Általános Iskola óvodájában, azonban – mint fogalmazott,

Idézet
ez a kezdeményezés még gyerekcipőben jár, egyelőre nem biztos, hogy szeptembertől elindul a csoport.

„Szándékunk azért van rá, mert a településen hála Istennek sok három éven aluli gyerek van, akik még nem írathatók napközibe, a szülőknek pedig gondot okozhat a felügyeletük a munka mellett. A vonatkozó jogszabályok lehetőséget biztosítanak az önkormányzatoknak, hogy általuk finanszírozott tipegőket indítsanak a hozzájuk tartozó iskolákban” – monda az elöljáró. Hozzátette, jelenleg elsősorban egy költségvetés-tervezetre van szükségük, hogy kiderüljön, beleférnek-e a szükséges keretbe, tudnak-e erre elegendő alapot elkülöníteni. Az eljárás pedig folyamatban van. Amennyiben szeptemberben nem tudják megtenni, később indítanák el a csoportot – húzta alá a polgármester.

A csíkszéki községekben, falvakban egyébként nem működnek tipegő csoportok, eddig kevés esetben jelezték igényüket erre az illetékesek a tanfelügyelőségnek – számolt be érdeklődésünkre Görbe Péter főtanfelügyelő.

Máté Sándor, a csíkmadéfalvi Zöld Péter Általános Iskola igazgatója úgy látja, a községben lenne igényük tipegő indítására a szülőknek, de egyelőre még nem került napirendre ez a kérdés.

Idézet
Az elkövetkezendőkben még lesznek egyeztetések ezzel kapcsolatban, s amennyiben látjuk, hogy valós igény van rá, illetve ezt egy felmérés is alátámasztja, mindent megteszek, hogy itt is elinduljon egy csoport

– jelezte az intézményvezető. Hasonló a helyzet a csíkkarcfalvi Mártonffy György Általános Iskolában is. Gábor János igazgató elmondta, náluk sem működik tipegő csoport, azonban gyűlések alkalmával már szóba került, hogy szükség lenne rá. „Ehhez viszont elsőként egy felmérést kell készítenünk, hogy van-e rá valós igényük a helyieknek” – mutatott rá Gábor János igazgató.

Vizi István, a csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Általános Iskola igazgatója azt emelte ki,  nekik eddig egy helyi szülő sem jelezte, hogy lenne igény tipegő csoportra, ezért nem is volt ilyen kezdeményezés. A csíkkozmási Dr. Boga Alajos Általános Iskolába sem jelezték eddig a szülők, hogy szívesen íratnák tipegőbe helyben a gyerekeiket – tudtuk meg Kovács Anikó igazgatótól.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 09., csütörtök

Felelősségre vonnák Mihai Tîrnoveanut, amiért magyarellenes uszítással gyalázta meg a húsvét ünnepét

Az unitáriusok Rómája – így emlegették régen Bölönt, amelynek vártemplomáról a Nemzet útja vezetője az állítja, hogy korábban ortodox volt. Mihai Tîrnoveanut történelemhamisítással vádolják és panaszt tesznek ellene a diszkriminációellenes tanácsnál.

Felelősségre vonnák Mihai Tîrnoveanut, amiért magyarellenes uszítással gyalázta meg a húsvét ünnepét
Hirdetés
2026. április 09., csütörtök

Kifogásolható és rosszul tárolt élelmiszerek miatt közel 4 millió lej értékben bírságolt a fogyasztóvédelem

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) április 6. és 9. között több mint ezer gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket, és megközelítőleg 3,8 millió lej értékben szabott ki bírságokat.

Kifogásolható és rosszul tárolt élelmiszerek miatt közel 4 millió lej értékben bírságolt a fogyasztóvédelem
2026. április 09., csütörtök

Semjén Zsolt: szükség van minden magyar kiállására

Részvételre buzdítja a határon túli magyarokat az országgyűlési választásokon Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

Semjén Zsolt: szükség van minden magyar kiállására
2026. április 09., csütörtök

Új korszak kezdődik: megérkezett a Da Vinci robot a csíkszeredai kórházba

Leszállították azt a 14,5 millió lejes Da Vinci robotsebészeti eszközt a csíkszeredai kórházba, amellyel a jövőben minimális beavatkozással és nagyobb precizitással végezhetnek elsősorban onkológiai műtéteket. A gépeket a sajtónak is megmutatták.

Új korszak kezdődik: megérkezett a Da Vinci robot a csíkszeredai kórházba
Hirdetés
2026. április 09., csütörtök

Megélhetésükért aggódnak, a politikusok segítségét kérték a vegyipari kombinát alkalmazottai

A marosvásárhelyi vegyipari kombinát és a Romgaz közötti tárgyalásokat nem tudják befolyásolni, de a miniszterelnök segítségét kérik a műtrágyagyár megmentése érdekében – ígérték a szakszervezeti vezetőkkel találkozó Maros megyei parlamenti képviselők.

Megélhetésükért aggódnak, a politikusok segítségét kérték a vegyipari kombinát alkalmazottai
2026. április 09., csütörtök

Közel 500, feketén foglalkoztatott alkalmazottat azonosított a munkaügy

A munkaügyi felügyelőség több mint 7 millió lejre rótt ki bírságokat néhány nap alatt, és közel 500 feketén dolgozó személyt azonosított – hívta fel a figyelmet csütörtökön a munkaügyi miniszter.

Közel 500, feketén foglalkoztatott alkalmazottat azonosított a munkaügy
2026. április 09., csütörtök

Dani Kinga emléknapot szervez a Háromszéki Közösségi Alapítvány

A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) pénteken Dani Kinga Emléknapot szervez a Domb utcai mozgásparkban. Az esemény célja a kiváló sepsiszentgyörgyi sportoló emlékének megerősítése, valamint a játszótér kellemesebbé tétele.

Dani Kinga emléknapot szervez a Háromszéki Közösségi Alapítvány
Hirdetés
2026. április 09., csütörtök

Áprilisi tél: hóréteg alakult ki a magasabban fekvő régiókban

Visszatért a tél április közepén a hegyvidéki térségekbe: csütörtökön vékony hóréteg rakódott le Hargitafürdőn és a Madarasi Hargitán is: a webkamerák felvételei havas tájat mutatnak a szeszélyes áprilisi időjárás következtében.

Áprilisi tél: hóréteg alakult ki a magasabban fekvő régiókban
2026. április 09., csütörtök

Próbaérettségi: javultak az eredmények tavalyhoz képest

Lezárult a próbaérettségi dolgozatainak javítása, és az eredményeket továbbították a tanfelügyelőségeknek, illetve az iskoláknak – tájékoztatott csütörtökön az oktatási minisztérium.

Próbaérettségi: javultak az eredmények tavalyhoz képest
2026. április 09., csütörtök

Afrikai sertéspestist mutattak ki egy elhullott vaddisznóban Kápolnásfalu közelében

Afrikai sertéspestis jelenlétét igazolták egy elhullott vaddisznóban a „Gödrös” nevű területen – tájékoztatták a sertéstartó gazdákat az illetékes hatóságok.

Afrikai sertéspestist mutattak ki egy elhullott vaddisznóban Kápolnásfalu közelében
Hirdetés