
Egy év alatt három fát is kidöntött a szél. Felmérték a többi állapotát, a veszélyesnek minősülőket pedig kivágták
Fotó: Borbély Fanni
Veszélyesnek bizonyuló fákat vágtak ki a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium és a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium udvarán. Helyükre tavasszal újakat ültetnek majd.
2024. december 20., 12:582024. december 20., 12:58
Az elmúlt évben két kisebb szélvihar először két fát döntött a Szék úti kerítésre és járda fölé, majd tavasszal egy nagyobb méretű az épület északi szárnyán a főhomlokzatra.
Fotó: Borbély Fanni
– ismertette az előzményeket Tamás Levente, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium igazgatója, hogy miért vált szükségessé, hogy fákat vágjanak ki a Márton Áron Főgimnáziummal közös iskolaépületük udvarán. Hozzátette, szakemberek bevonásával mérték fel és azonosították a veszélyes fákat.
Fotó: Borbély Fanni
– osztotta meg az iskolaigazgató. Az iskolaépület északi oldalán, főként a kerítés mentén vágták ki a fenyőket, csütörtökön is dolgoztak, a fahulladékokat pedig zsákokba gyűjtötték össze. Tamás Levente kiemelte, hogy korábban pályázati úton 23 előnevelt fát szereztek be, amelyeket a következő vegetációs ciklus elején fognak elültetni.
Fotó: Borbély Fanni
Zsombori Gabriella, a Márton Áron Főgimnázium igazgatója elküldte a Székelyhonnak a Hargita Megyei Környezetvédelmi Igazgatóság jóváhagyását a fakivágásokra.
Fotó: Borbély Fanni
Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere megerősítette, hogy
ezt követően a tanintézetek az előírásoknak megfelelően kiváltották a kivágási engedélyeket.
A bírósági és ügyészségi jegyzők szakszervezete azzal fenyegetőzik, hogy szeptember 1-jétől határozatlan időre megbénítja a romániai bíróságok és ügyészségek működését.
A nemzetközi sajtó figyelmébe került Hargita megye: az egyik legismertebb brit lap, a The Guardian egy terjedelmes cikkben mutatta be a térséget, Erdély egyik látványos, de még kevésbé ismert úticéljaként.
Feltehetően légi drónból származó roncsdarabot találtak pénteken a Fekete-tengerben, a Midia kikötő déli hullámtörő gátjától mintegy 25 méterre – közölte a védelmi minisztérium.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök pénteken közölte, hogy az augusztus 31-i határidőig hátralévő tíz napban a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt több mint háromezer munkálat műszaki átadás-átvételét kell még lezárni.
Közvitára bocsátotta az Állandó Választási Hatóság (AEP) a politikai pártokról szóló új törvény tervezetét – jelentette be pénteken az intézmény elnöke, Adrian Țuțuianu.
Elutasítja a Sanitas a közalkalmazotti bértörvény tervezetének csütörtökön nyilvánosságra került legújabb változatát, és arra kéri a parlamenti pártokat, hogy ne szavazzák meg a jogszabályjavaslatot – közölte pénteken a szakszervezeti szövetség.
Az Európai Unióban 2026 júliusában éves összevetésben átlagosan 16,9 százalékkal emelkedett a személyi közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok ára; a tagállamok közül Romániában volt a legnagyobb a drágulás – közölte pénteken az Eurostat.
Akárcsak pár nappal ezelőtt, pénteken is elmaradt a jogerős ítélet kihirdetése a Borboly Csaba és 12 másik személy ellen indult büntetőperben. A Marosvásárhelyi Ítélőtábla még nem tudta előkészíteni a döntést, ezért későbbi időpontot jelölt ki.
Nicușor Dan államelnök vezeti a román küldöttséget az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 81. közgyűlésének szeptemberben, New Yorkban szervezendő munkálatain – közölte pénteken az államelnöki hivatal.
2 hozzászólás