
Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Derült volt az ég, így Székelyföld-szerte jócskán fagypont alá csökkent az éjszakai hőmérséklet hétfőre virradóan. A leghidegebb ezúttal a háromszéki Bodzafordulón volt, de Csíkszereda is csak egy tizeddel maradt le mögötte.
2024. december 23., 09:352024. december 23., 09:35
Az Országos Meteorológia Szolgálat adatai szerint hétfőre virradó éjjel Székelyföld két hideg zugában csökkent le leginkább a hőmérséklet, Bodzafordulón –10,7, míg Csíkszeredában –10,6 Celcius-fokot regisztráltak. De máshol sem volt sokkal enyhébb az idő, Maroshévízen –9,3, Gyergyóalfaluban – 9, Sepsiszentgyörgyön –8,8, Baróton –8,2, Kézdivásárhelyen –8 fokot mutattak a hőmérők. Kicsit kevésbé kellett dideregniük a Székelyudvarhelyen (–6,5) és Marosvásárhelyen (–5,3) élőknek.
Az előrejelzések szerint a következő éjszaka is hűvösnek ígérkezik Székelyföldön, karácsonyra azonban enyhülni fog az idő, és csapadék is inkább eső, havaseső formájában várható.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 5 óra 2 perckor Vrancea megyében.
Heves vita bontakozott ki a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítása körül, miután Dan Tanasă AUR-os parlamenti képviselő bírálni kezdte a beruházást, illetve annak állami finanszírozását
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.
Az összmagyarság ünnepe, tízezrek találkozási pontja, „hazatérés” és még sorolhatnánk a csíksomlyói búcsú jelzőit. Újabb fotós összeállításunkban ezúttal a csíksomlyói búcsú arcait mutatjuk, akiken megakadt a fotósaink szeme és lencséje.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
Közösen csaknem 160 személynek nyújtottak orvosi ellátást a Hargita megyei mentőszolgálat és a tűzoltóság csapatai a csíksomlyói nyeregben. Ebben az évben kevesebb zarándok szorult segítségre, és ebben bizonyára a kedvező időjárás is közrejátszott.
A magyar, a székely és az ősi, a székelység megpróbáltatásaiban vigaszt nyújtó himnusz eléneklésével ért véget az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú. A hegynyereg több százezer magyar zarándok hangját visszhangozta.
Újabb magyarellenes provokációval jelentkezett a csíksomlyói pünkösdi búcsú napján Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű román nacionalista szervezet elnöke.
1 hozzászólás