
Megfaragott szentek
Fotó: Demeter József magángyűjteménye
Fába vésett szentjeink címmel nyílik kiállítás a marosszentannai Demeter József fafaragó műhelyében készült alkotásokból május 25-én Csíksomlyón, a volt községháza épületében. A pünkösdi búcsú programjába illeszkedő tárlaton több mint ötven, stációkat ábrázoló domborművet, valamint Mária, az apostolok, illetve Árpád-házi szentek faragott szobrait tekinthetik meg az érdeklődők.
2023. május 10., 18:332023. május 10., 18:33
2023. május 10., 18:342023. május 10., 18:34
Az elmúlt huszonöt évben készült egyedi példányokból válogat az a kiállítás, amely Fába vésett szentjeink címmel május 25–29. között (a pünkösdi búcsú idején) tekinthető meg Csíksomlyón, a volt községháza épületében naponta 9 és 19 óra között. A marosszentannai Demeter József fafaragó alkotóműhelyében született,
A tárlaton több mint ötven, stációkat ábrázoló domborművet, valamint Mária, az apostolok, illetve Árpád-házi szentek faragott szobrait tekinthetik meg az érdeklődők.
„Az alakok megformálását alapos dokumentálódás előzi meg, de gyakran a megrendelői igények is befolyásolják a végeredményt. A kiállításon szerepelnek natúr, pácolt és festett technikai változatok, amelyek egyszerre ízlés- és stílusjelzők is” – jellemezte az alkotásokat Túrós Eszter művészettörténész. Hozzátette,
A 17. századi öltöztetőszobor helyi változata magyarországi szimbólumokban, varrottas mintájú öltözékben pompázik.
Faragott Mária-szobor
Fotó: Demeter József magángyűjteménye
Egy másik hangsúlyos darab a bejáratnál fogadja a látogatókat. A közel két és fél méteres Jézus szíve szobor hatalmas méretei ellenére egy kicsinyített mintadarabja egy folyamatban lévő monumentális méretű megrendelésnek.
„A kizárólag kézi faragású, finoman megmunkált alkotások egyszerre nyújtanak rálátást Demeter József vallásos tárgyú munkáira, és teszik lehetővé, hogy
Kivételes kiállítás, amely a csíksomlyói alkalmat követően újabb helyszíneken is bemutatkozik majd” – osztotta meg a művészettörténész.
A marosszentannai Demeter József fafaragással szerezte hírnevét. 1998-ban alapított, mára közel húsz embert foglalkoztató műhelyében
Egyházi körökben liturgikus és történelmi alakokat ábrázoló műveiket ismerik. Néhány éve a csíksomlyói kegytemplom napba öltözött Boldogasszonyát faragta újjá, de magyar zarándokok révén
Műhelyében vadászati, halászati témájú tárgyak is készülnek, munkájuk jelentős részét azonban a vallásos tárgyú fafaragás jelenti.
A Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb elemzése szerint a romániaiak reáljövedelme nőtt a leggyorsabban az Európai Unióban az elmúlt 15 évben.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn este televíziós szereplésre hivatkozva távozott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürójának üléséről.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kormányzati részvételt ajánlott az RMDSZ-nek – számolt be Csoma Botond, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy szerdán csak „elméleti”, informális megbeszélése volt Nicușor Dan államfővel az esetleges kormányalakítási megbízásáról.
Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhatodik módosítását, amely nyolc évben korlátozza a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát.
A Román Vámhatóság alkalmazottait is képviselő Meridian Országos Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy az intézmény dolgozói szerdán kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a munkakörülményeket és juttatásaikat érintő súlyos problémák miatt.
Az RMDSZ egyelőre nem döntött arról, hogy támogatja-e Adrian Veștea kormányát, előbb megvárja, hogy milyen álláspontra jut a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
Dobos Melindát nevezték ki Hargita Megye Tanácsának megyemenedzseri tisztségére a hétfői tanácsülésen.
Sepsiszentgyörgy egykori dohánygyárában aláírták hétfőn a helyi Csodák palotájának finanszírozását célzó szerződést. Az önkormányzat a Közép Fejlesztési Régió legnagyobb uniós támogatásával vághat bele az élményközpont kivitelezésébe.
Mezőgazdasági munkát végző emberekre támadt rá a medve hétfőn a Kászonaltíz községhez tartozó Kászonújfaluban, mindkét személyt kórházba kellett szállítani. Az áldozatok állapota stabil.
szóljon hozzá!