
Gyimesi regutabál. Új műsorával készül a pénteki fellépésre a Tartorspart tánccsoport
Fotó: LK Creativ Art Galéria
Folyamatosan gyakorolnak, készülnek, és most még kicsit izgulnak a gyimesi Tatrospart Néptánccsoport tagjai – tudtuk meg Antal Tibortól, a csoport vezetőjétől. A néptánccsoport és meglepetésvendégeik pénteken lépnek fel A fölszállott a páva tehetségkutató műsor elődöntőjében. Az alkalmat arra kívánják felhasználni, hogy megmutassák szülőföldjüket a világnak.
2017. december 05., 12:192017. december 05., 12:19
2017. december 05., 12:202017. december 05., 12:20
December nyolcadikán 21.15-kor kezdődik a Duna Televízióban a Fölszállott a páva negyedik elődöntője. Ennek során lép fel a Csíkszékről továbbjutott Tatrospart Néptánccsoport is. A gyimesfelsőloki Antal Tibor népzenész, ének-zenetanár, a csoport vezetője érdeklődésünkre elmondta, folyamatosan gyakorolnak, készülnek az együttes tagjai, akik kicsit izgulnak is a nagy fellépés előtt. Antal Tibor azonban bízik benne, hogy péntekre jó lesz már a produkció, és ezt a kis félelmet is leküzdik magukban a fellépők. A csoport szerdán indul Budapestre, csütörtökön már izgalmas napjuk lesz, hisz
Az elődöntőre a néptánccsoport egy teljesen új műsorral készül, amit Fitos Dezső koreográfus segítségével állítottak össze: egy regutabál keretei között nyújtanak ízelítőt a gyimesi hagyományokból, táncokból, énekekből. Utóbbiakat helyi férfiak segítéségével adják elő, a produkció meglepetése, hogy ők is csatlakoznak a táncosokhoz. Így összesen mintegy harminc fő utazik szerdán Budapestre.
A tehetségkutatón való megméretkezés ötlete a táncosoktól ered, ők keresték meg azzal, hogy válogassanak össze egy csapatot a térség táncoslábú fiataljai közül – mesélte el Antal Tibor. Így alakult ki a hat párt számláló tánccsoport, akik tagjai között van gyimesbükki, hidegségi, gyimesfelsőloki és gyimesközéploki is. Tankó-Tímár Csongor és Tímár Kinga Izabella, Tankó Arnold és Mihók Helga, Tankó Endre Csaba és Molnár Melinda, Tankó Arnold és Galaczi Melinda, Rusz Csaba és Tankó-Tímár Mária, Prezsmer Fülöp és Ambrus Erika alkotják a néptánccsoportot. Van köztük középiskolás és egyetemista, helyben és máshol tanuló, de otthon dolgozó fiatal is.
A csapat már a folytatásban is gondolkodik, azt tervezik, hogy a gyimesi gyermekek tánctanításában vállalnak feladatot, ha lejár a versenyben való szereplés, akkor már óvodás kortól kezdenék az utánpótlás-nevelést – tudtuk meg Antal Tibortól.
Közösségi összefogás
A gyimesiek tehetségkutatóban való szereplése megmozgatta a közösséget, kéretlenül és nemcsak a Gyimesekből, hanem egész Székelyföldről és messzire elszármazott falubeliektől is kaptak segítséget ahhoz, hogy méltóképpen képviseljék vidéküket – osztotta meg Antal Tibor, aki a csapat nevében megköszönte mindenki támogatását. Azt mondta, örülnek, hogy bejutottak az élő műsorba, jó megmutatkozási lehetőségnek tekintik ezt, jó alkalomnak arra, hogy Gyimes térségére felhívják a figyelmet. Nem a továbbjutás a lényeg, hanem hogy megadatott ez a lehetőség – emelte ki a csoport vezetője.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!