
Kánikulában a lángossütődében. Fázni biztos nem fognak a bent lévők...
Fotó: Haáz Vince
Kánikula idején a munkaadóknak foganatosítaniuk kell bizonyos intézkedéseket az alkalmazottaik védelme érdekében. A munkavédelmi törvény, illetve a 2000-ből származó 99-es számú sürgősségi kormányrendelet szabályozza a hőség idején alkalmazandó óvintézkedéseket. Az előírások szerint ezek csak 37 Celsius-fok fölötti vagy ennek megfelelő, magas páratartalmú levegő esetében érvényesek.
2021. július 29., 08:582021. július 29., 08:58
Kánikula idején a munkaadóknak csökkenteniük kell a fizikai munka intenzitását, biztosítaniuk kell a szellőztetést, az álló- és ülőmunka váltakoztatását, illetve pihenőket árnyékos, szellős helyeken. Emellett fejenként 2–4 liter ásványvizet kötelesek az alkalmazottak rendelkezésére bocsátani váltásonként, illetve
Amennyiben a kánikula legalább két egymást követő napon kitart, és a munkaadók nem tudják biztosítani a fent említett intézkedéseket, csökkenteni kell a munkaórák számát, átszervezést kell eszközölni úgy, hogy csak 11 óra előtt és 17 óra után dolgozzanak az alkalmazottak, vagy a kánikula idejére be kell szüntetni a tevékenységet.
Továbbá a munkaadóknak biztosítaniuk kell a kivizsgálást alkalmazáskor, illetve azután a periodikus orvosi vizsgálatot, hogy idejében kiderüljön, ha valaki fokozottan érzékeny a hőségre. Az ilyen személyek munkáját át kell szervezni, vagy csökkenteni esetükben a munkaórák számát.
A felsorolt kötelezettségek elmulasztása 1500–2500 lejes bírsággal sújtható, súlyosabb esetben viszont bűnügyi eljárás is indulhat.
Csatlakozva az országos szintű energiatakarékossági mozgalomhoz – amelyre az energiaügyi minisztérium kérte fel a lakosságot és a nagyfogyasztókat –, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is visszafogja energiafogyasztását.
Magyar Menyasszony címmel nyílt kiállítás a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, ahol nem csak az elmúlt 500 év menyasszonyi ruháit, levelezéseket tekinthetik meg az érdeklődők, hanem történetekkel is gazdagodnak.
Elkezdődött a pótérettségi írásbeli szakasza: Székelyföldön majdnem kétezer diák vizsgázik. Hétfőn a román írásbelivel kezdik. Egy romántanár tanácsokat is ad a román nyelv gyakorlásához, amelyhez elengedhetetlen az élő román beszéd gyakorlása.
Nicușor Dan államfő pénteken visszaküldte a parlamentnek újratárgyalásra a 2026-ban 859 barnamedve megelőző célú kilövését lehetővé tevő törvényt.
A kormány pénteken megteremtette a jogalapot arra, hogy a Transelectrica az országos villamosenergia-diszpécserszolgálaton keresztül augusztus 31-éig biztonsági intézkedéseket rendeljen el, ha ezt a villamosenergia-rendszer helyzete indokolja.
Medvebiztos hulladéktárolókat helyezett ki Gyergyószentmiklós önkormányzata a 4-es kilométerként ismert üdülőövezetben. Ezzel már jól bevált példát követnek, és a medvék mellett az illegális hulladéklerakást is visszaszorítanák.
A helyreállítási forrásokból elkülönített összeg kimerüléséig ingyenes marad az első elektronikus személyi igazolvány kiállítása. Az erről szóló határozatot pénteki ülésén fogadta el a kormány.
A Richter-skála szerint 3,2-as erősségű földrengés történt pénteken 14 óra 23 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi katasztrófavédelmi bizottság.
A Duna vízhozama Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába, pénteken továbbra is 1400 köbméter másodpercenként, amely az 1985-ben jegyzett történelmi mélypontnak felel meg – közölte pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
1 hozzászólás