
Kánikulában a lángossütődében. Fázni biztos nem fognak a bent lévők...
Fotó: Haáz Vince
Kánikula idején a munkaadóknak foganatosítaniuk kell bizonyos intézkedéseket az alkalmazottaik védelme érdekében. A munkavédelmi törvény, illetve a 2000-ből származó 99-es számú sürgősségi kormányrendelet szabályozza a hőség idején alkalmazandó óvintézkedéseket. Az előírások szerint ezek csak 37 Celsius-fok fölötti vagy ennek megfelelő, magas páratartalmú levegő esetében érvényesek.
2021. július 29., 08:582021. július 29., 08:58
Kánikula idején a munkaadóknak csökkenteniük kell a fizikai munka intenzitását, biztosítaniuk kell a szellőztetést, az álló- és ülőmunka váltakoztatását, illetve pihenőket árnyékos, szellős helyeken. Emellett fejenként 2–4 liter ásványvizet kötelesek az alkalmazottak rendelkezésére bocsátani váltásonként, illetve
Amennyiben a kánikula legalább két egymást követő napon kitart, és a munkaadók nem tudják biztosítani a fent említett intézkedéseket, csökkenteni kell a munkaórák számát, átszervezést kell eszközölni úgy, hogy csak 11 óra előtt és 17 óra után dolgozzanak az alkalmazottak, vagy a kánikula idejére be kell szüntetni a tevékenységet.
Továbbá a munkaadóknak biztosítaniuk kell a kivizsgálást alkalmazáskor, illetve azután a periodikus orvosi vizsgálatot, hogy idejében kiderüljön, ha valaki fokozottan érzékeny a hőségre. Az ilyen személyek munkáját át kell szervezni, vagy csökkenteni esetükben a munkaórák számát.
A felsorolt kötelezettségek elmulasztása 1500–2500 lejes bírsággal sújtható, súlyosabb esetben viszont bűnügyi eljárás is indulhat.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
Meleg időre, helyenként kánikulára és kellemetlen hőérzetre, másrészt légköri instabilitásra vonatkozó figyelmeztetést adott ki az ország legnagyobb részére vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Vasárnap kezdődik a csillagászati nyár, a napforduló romániai idő szerint 11 óra 24 perckor lesz – írta a HungaroMet Zrt. szombaton a honlapján.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Ilie Bolojan PNL-elnök szombaton benyújtotta jelöltségét a pártelnöki tisztségre, amiről a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi rendkívüli kongresszusa dönt.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
1 hozzászólás