
Időjárástól függetlenül. Népszerű volt a nyáron a Legendárium Mini-Erdély Parkja
Fotó: Pál Árpád
A vendégéjszakák száma az eddigi évekhez képest ugyan nem nőtt, mégis jó szezont zártak a székelyudvarhelyi vendéglátók: idén nyáron több mint hatezer turista érkezett a városba. Legtöbben a Mini-Erdély parkot látogatták meg, nemcsak idegenek, hanem helyiek is kíváncsiak voltak az ország első szabadtéri makettparkjára: több mint 19 ezren látták. Sóvidéken viszont azt tapasztalták, hogy átalakulóban van a turizmus, júliusban ugyanis előfordult az, amire tíz éve nem volt példa: a parajdi szállásadóknál több szoba is bérlő nélkül maradt.
2017. szeptember 21., 13:202017. szeptember 21., 13:20
A vendégéjszakák száma nem nőtt Székelyudvahelyen, még mindig két-három napot töltenek itt a turisták, ennek ellenére nincs ok panaszra – tájékoztatott Orbán Melinda, a székelyudvarhelyi Tourinfo turisztikai információs iroda vezetője. A statisztikákból kiderül, hogy idén több turista jött, mint az elmúlt esztendőben, a nyár folyamán az információs pontnál megfordult látogatók száma majdnem hatezerre tehető.
A turistákkal folytatott beszélgetésekből az derült ki, hogy
S noha már nem jellemző, hogy költekeznének, nagy mennyiségben vásárolnának ajándéktárgyakat, azért a kicsi, a helyi, az eredeti még mindig vonzó – fogalmazott az iroda vezetője. Idén nagyon sokan vásároltak székelyudvarhelyi Darabont Tallért, ami egy korábban indított programhoz készült, és kedvezményes vásárlási lehetőséget biztosít a Székelyudvarhelyre látogatóknak.
Népszerű volt a Székely kálvária, hiszen nemcsak szakrális, de történelmi áttekintőt is mellékeltek a térképhez, ugyanakkor közkedvelt volt a Szent László-évhez kapcsolódó, egész Udvarhelyszéket érintő Szent László-túraútvonal is. Ezek mellett a harangkiállítást, illetve a Kováts fényképészet műtermét is sokan megnézték.
Az iroda vezetője azt is elmondta, hogy az elmúlt évhez képest idén több baráti társaság érkezett a városba, őket a családos látogatók követték, majd a csoportos, szervezett kirándulók.
Az információs pontnál leginkább városleírást, térképeket kerestek, és a programok iránt érdeklődtek. Szinte kivétel nélkül mindenki ellátogatott a Székely Támadt-várban felállított Mini-Erdély parkba is. Fazakas Szabolcs, a Székelyföldi Legendárium ötletgazdája elmondta, több mint 19 ezer látogatójuk volt.
Turisták az udvarhelyi szoborparkban. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Most, a nyári szezon végén sem áll le a munka: a Tourinfo iroda honlapján és mobiltelefonos applikációján dolgoznak majd. A szállásadókkal pedig a Legendás szállások projekten munkálkodnak, hiszen meggyőződésük, hogy ma már mindenhol lehet jó minőségű szállást találni, ezért valami pluszt kell nyújtani a turistának. Azt tervezik, hogy
Ezeket összegyűjtik az iroda honlapján, így teszik egyedivé a környék szállásait. A téli szezonra szánozási, disznóvágási, kenyérsütési programokat készítettek elő a látogatóknak. A cél, hogy itt szálljanak meg a vendégek, és innen csillagtúraszerűen járják be a környéket – tette hozzá az iroda vezetője.
Parajdon a látogatók számát a sóbánya jegyeladásán is nagyon jól le lehet mérni: az elmúlt évhez képest visszaesett néhány százzal, augusztus végéig ötszázháromezren vásároltak belépőt – tájékoztatott Seprődi Zoltán, az intézmény igazgatója. Viszont a kedvező időjárásnak köszönhetően a sóbányához tartozó strand látogatottsága jelentősen megnőtt.
Sokan fürödtek a parajdi sós vízű strandon. Archív
Fotó: Pál Árpád
Moldován László, a Sóvidék–Hegyalja Turisztikai Egyesület elnöke elmondta, összességében ugyanakkora látogatottsága volt a térségnek, mint tavaly, viszont azt vették észre, hogy kinyúlt a szezon. A kezelésre érkezők kihasználták a májusi időszakot, a kedvezőbb ajánlatokat. Olyan is megtörtént, amire az elmúlt tíz évben nem volt példa: júliusban üresen maradtak szobák Parajon. Ugyanakkor nagyon sok átutazó látogatta meg a térséget. Csökkent a vendégéjszakák száma is, az eddigi 7–8 napról 4–5-re. Azt is tapasztalták, hogy míg az előző években a tehetősebbek látogatták a vidéket, idén a kevésbé tehetősek foglaltak, hiszen
Sok turistacsoport pedig nem a szovátai vagy parajdi szállásokat vette igénybe, hanem más településen foglalt olcsóbb szállást, onnan látogatta a Sóvidéket. Hozzátette, hollandok, németek, angolok is szép számban, negyven-ötven fős buszokkal érkeztek látogatóba.
Előzetes letartóztatásba helyezték azt a férfit, aki szilveszter éjjelén alkohol hatása alatt, egy heves vita során többször ütötte meg ököllel és rugdosta meg feleségét, elsősorban a fején és a felsőtestén.
A Déda községhez tartozó Maroskövesdre riasztották a tűzoltókat szombat reggel, ahol egy középület műszaki helyiségében ütött ki tűz.
Nem csak hó és fagy, de megerősödő széllökések is jelzik, valóban megérkezett a hideg térségünkbe. Keddig nem is fog változni az időjárás.
„Visszaállt a világ rendje” ezúttal a Keleti-Kárpátok csúcsain és hegyközi medencéiben volt a leghidegebb országszerte.
Mindeddig nem okozott komolyabb fennakadásokat Hargita megyében az erős havazás, de az elkövetkező napokra kiadott sárga jelzésű meteorológiai riasztás többletfeladatokat ró a hatóságokra.
Több mint tíz óra késéssel futott be a bukaresti északi pályaudvarra a Muntenia IR 79 nemzetközi vonat, amely még csütörtök délután indult útnak Budapestről. Az országba való belépés után a mozdony meghibásodott.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben az új középiskolai tanterveket jóváhagyó miniszteri rendelet.
Nyári gumiabroncsokkal felszerelt járművel hajtott az autópályán egy nő, akit pont kiszúrt a rendőrség.
Újabb harminc napra meghosszabbította pénteken a tavalyi bányakatasztrófa nyomán elrendelt vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Tizenöt megye több mint 30 településén és Bukarestben okozott vészhelyzeteket a sűrű havazás, hóvihar és a heves szél az elmúlt 24 órában – közölte pénteken a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
szóljon hozzá!