
Furcsa helyzet. Hiába parkol szabálytalanul az autós, a jármű rendszámát tilos nyilvánosan közzétenni
Fotó: Pinti Attila
Személyes adatok megsértésének számít és bírsággal járhat, ha egy szabálytalanul parkoló autóról fotót készít és a rendszám kitakarása nélkül hoz nyilvánosságra valaki – figyelmeztetnek a hatóságok. Egy ügyvéd szerint viszont ez a szabályozás a közösségi felelősségvállalást lehetetleníti el.
2021. augusztus 22., 17:022021. augusztus 22., 17:02
Napi rendszerességgel jelennek meg a közösségi oldalakon szabálytalanul parkoló autókról készült fotók, amelyek esetében szinte kivétel nélkül jól látható a gépjármű rendszáma is. Noha a rendszámok alapján nem egyszerű rájönni, hogy ki a tulajdonos, a személyes adatok védelmét ellenőrző hatóság szerint ez a módszer csak akkor megengedhető, ha az autó tulajdonosa beleegyezett. A röviden csak GDPR-nek is nevezett európai uniós adatvédelmi rendelet alkalmazását Romániában ellenőrző Személyes Adatok Kezelését Felügyelő Országos Hatóság (ANSPDCP) 2020-ra vonatkozó, nemrég megjelent jelentése külön kitér az említett helyzetre.
Mint megállapítják,
A jelentés szerint a rendszámtáblák megjelenítése közvetetten alkalmas a tulajdonos azonosítására, az adatok kezelése pedig csak akkor lehetséges, ha az érintett ebbe beleegyezett, és ezt bizonyítani is lehet. Ezért az ilyen felvételek engedély nélküli készítése és közzététele sérti az érvényben levő adatkezelési szabályozást, a közúti szabálysértések azonosítása pedig a rendőrség hatáskörébe tartozik – áll a jelentésben.
Az autók rendszáma jó támpont az azonosításhoz, ezért ajánlott közzétételüket mellőzni
Fotó: Gecse Noémi
Kérdésünkre Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője megerősítette, hogy az ilyen felvételek engedély nélküli nyilvánosságra hozatala sérti az adatvédelmi rendelkezéseket, és közvetett módon lehetővé teheti a gépjármű tulajdonosának azonosítását, főként egy kisebb közösségben. Ezért
Azt is megkérdeztük, mi történik olyan esetben, amikor a közúti forgalomban történő balesetveszélyes szabálysértésről – előzés, gyorshajtás, elsőbbségadás elmulasztása – készülő videófelvételt lehet felhasználni az elkövető azonosítására. A szóvivő szerint, amennyiben ilyen felvétel a rendőrséghez kerül, az adatkezelés az ő hatáskörük, ha viszont a videót nyilvánosságra hozzák például egy közösségi oldalon, a hatósági vizsgálat mellett a szabálysértő panaszt tehet személyi adatainak illetéktelen kezelése miatt, és akár kártérítést is kérhet a bíróságtól. Erre az országban volt példa – említette.
A közösségi felelősségvállalást akadályozónak, álszentnek tartja ezt a szabályozást Sükös József csíkszeredai ügyvéd. „Lehet, hogy a törvény az emberek védelmében leszabályozza ezt a kérdést, de ugyanakkor visszafordítja ezt az emberek ellen” – érvelt.
Hozzátette, mindenkinek érdeke lenne, hogy betartsuk a szabályokat, de a törvény így ellehetetleníti annak a néhány embernek a tevékenységét, akikben van felelősségtudat, és közzéteszik a szabálysértéseket.
– mutatott rá. Mint megjegyezte, szabálytalan parkolás esetében akkor számít az előírás szerint visszaélésnek a fotó közzététele, ha a rendszám alapján beazonosítható a személy, és az is, hogy hol történt a szabálytalanság.
A marosvásárhelyi ítélőtábla szerdán elutasította a drogkereskedelemmel gyanúsított Cristian Pomohaci fellebbezését, így a volt ortodox pap és népdalénekes előzetes letartóztatásban marad.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök szerdán közölte, hogy a román állampolgárság megszerzésekor minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal, és évekkel ezelőtt, önként lemondott az ukrán állampolgárságról.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Lezárult az előkészítő szakasz, így elkezdődhet a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál történt tragédia nyomán indult büntetőper elsőfokú tárgyalása. Noha voltak problémák a nyomozati anyaggal, ez nem változtatott a helyzeten.
Az emberek kormányt akarnak, nem érdeklik őket a politikusok választási vitái – jelentette ki szerdán Nicușor Dan.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes szerdán bejelentette, kezdeményezni fogja az Európai Bizottságnál (EB), hogy vegyék le a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról és helyezzék át egy másik listára.
A Hargita megyei tűzoltók összesen 18 sürgősségi esethez vonultak ki a hét első két napján, miközben 16 Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak a településeken megjelenő medvék miatt.
Két órára felfüggesztik tevékenységüket csütörtökön az ország igazságügyi orvosszakértői és a törvényszéki orvostani szolgálatok munkatársai. A tiltakozó akcióhoz a Hargita Megyei Törvényszéki Orvostani Szolgálat is csatlakozik.
A képviselőház szerdai ülésén döntő házként elfogadta az alapélelmiszerek árréskorlátozását december 31-éig meghosszabbító jogszabálytervezetet.
A TAROM légitársaság adóssága megközelíti a 930 millió lejt és 105 millió lejjel meghaladja a teljes vagyonát, a tavalyi évet pedig 186 millió lejes veszteséggel zárta.
3 hozzászólás