
Fotó: Mihály László
Szűknek bizonyult a megnövekedett forgalom számára a Gyimesbükkön áthaladó 12A jelzésű országút pünkösdvasárnap, ezrek zarándokoltak el a kontumáci templomhoz és a környékbeli történelmi emlékhelyhez.
2024. május 19., 21:422024. május 19., 21:42
2024. május 20., 22:432024. május 20., 22:43
Tizenhatodik éve már, hogy a csíksomlyói pünkösdszombati búcsú másnapján második székelyföldi zarándokhellyé válik a gyimesi ezeréves határ környéke, a Bákó megyéhez csatolt erdélyi település, Gyimesbükk. Ezrek érkeztek pünkösdvasárnap Gyimesbükkbe, az összenemzeti zarándokvonat, a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz szerelvényeinek utasai mellett, sok száz motoros, számos autóbusz, kiskocsik és sok gyalogos igyekezett a Gyimesek legrégibb temploma melletti szabadtéri oltárhoz.
A monarchia egykori vonatállomásán a zarándokvonatot a Csíkszentimrei Fúvószenekar fogadta, a Gyimes-völgyi települések nevében Gergely Károly, Gyimesközéplok polgármestere mondott beszédet, Oltean Péter gyimesbükki és Pap Imre gyimesfelsőloki polgármesterek jelenlétében, a zarándokokat pedig Tánczos Barna szenátor köszöntötte, majd
Kontumácon az ünnepi szentmise előtt rózsafüzért imádkoztak, elénekelték a Regina caeli (Mennyek Királynője) című ősi latin Mária-himnuszt, majd Antal Erzsébet, a Dani Gergely Általános Iskola magyar szakos tanárnője a vendégeknek röviden ismertette Gyimesbükk történetét.
Fotó: Mihály László
A misét megelőzően György Alfréd Kamilliánus-rendi szerzetes az asszisztencia kíséretében áldást mondott a közösségi életet jelképező új kontumáci műalkotásra, a domboldalon felállított, hét szentséget jelképező kőtömbökre, amelynek szimbolisztikája Xántus Géza képzőművészt dicséri.
A vendégeket Salamon József gyimesbükki plébános köszöntötte, majd elkezdődött az ünnepi szentmise, amelynek szónoka Vass Nimród, Gyimesfelsőlok ezüstmisés plébánosa volt.
Fotó: Mihály László
„Miután tegnap Csíksomlyón, ha ázottan is, de egy emberként kértük égi édesanyánk közbenjárását, ma itt, Kontumácon, a hon régi határán összegyűltünk a pünkösdöt, a Szentlélek kiáradását megünnepelni. Azzal a céllal, hogy újra találkozzunk, újra feltöltődjünk, lelkesedjünk” – kezdte szentbeszédét a felsőloki plébános, majd részletesen kifejtette az evangélium erről szóló tanítását, elmélkedése végen pedig egy szentbeszédében feltett kérdésre válaszolt: „Mi a mi feladatunk? Tanúskodjunk annak igazságáról, amiről meggyőződtünk, amiben hiszünk, s ahogy az evangélium mondja,
– zárta szentbeszédét Vass Nimród.
Fotó: Mihály László
A szentmisét követően a helyi Dani Gergely Általános Iskola diákjainak és a Mazai Tihamér lelkész által vezetett gyermekkórus ünnepi műsorát, valamint a Rácz Bíborka által felkészített bálványosi és tarhavasi gyermekek előadását tapsolták meg a zarándokok.
Ünnepi beszédet mondott Vincze Lóránt európai parlamenti képviselő, illetve Eperjes Károly, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, aki azzal kezdte beszédét, hogy
és ennek támaszaként Szabó Lőrinc Hazám keresztény Európa című versét adta elő, illetve magyarázta minden sorát, de
A folytatásban Frigyesy Ágnes Szalézi Szent Ferenc-díjas újságíró, a Budapesti Székely Kör elnöke a zarándokvonaton begyűjtött 850 265 forint adományt adta át Tankó Előd kántor-tanítónak, a Határok Nélküli Csángó Gyermekek Egyesületének elnökének.
Fotó: Mihály László
A kontumáci események a nemzeti imák, a magyar, a mostani, illetve a régi székely himnuszok eléneklésével zárultak.
Mise után az egykori Magyarország legkeletibb, a 30-as számú őrházhoz leérkezett a Tamási Áron arcképével feldíszített mozdony, ennek megcsodálását követően a zarándokok a csíkszentimrei fúvószenekar vezetésével elindultak vissza a pályaudvarra, a zarándokvonat pedig a késő délutáni órákban indult vissza.
Fotó: Mihály László
Pünkösdvasárnap Gyimesbükkben több száz csendőr és rendőr teljesített szolgálatot. A bákói Alexandru cel Bun Csendőralakulat, illetve a Bákó Megyei Rendőr-főkapitányság közleménye szerint a zarándoklaton több ezren vettek részt, és incidensek nélkül zajlott.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
1 hozzászólás