
Amin nincs matrica, azt nem ürítik ezentúl
Csak a matricával ellátott kuka tartalmát szállítja el Gyergyócsomafalváról a Salubriserv áprilistól. Matricákat a polgármesteri hivatalnál lehet váltani az előre kifizetett illeték ellenében. Ezentúl is minden második csütörtökön viszik el a porták elől a hulladékot. Emelkedett viszont a hulladékelszállítási díj.
2017. március 21., 20:232017. március 21., 20:23
A sepsibükkszádi Salubriserv nyerte meg a szemétszállítási versenykiírást Gyergyócsomafalván, a szerződés értelmében a Cekend-tetőre kerül a csomafalvi vegyes háztartási hulladék. Az új rendszer bevezetésének több oka is van: a szolgáltató mennyiség szerint számláz, nem pedig lakosságszám szerint. A törvény ugyanakkor szabályozza, hogy 15 százalékkal csökkenteni kell a szét nem válogatott hulladék mennyiségét, továbbá az idéntől bevezetett környezetvédelmi adó is indokolta a változtatásokat – magyarázta Márton László Szilárd, a község polgármestere.
A lakosságot érintő változások kapcsán a polgármester elmondta, hogy míg ezidáig a szemételszállítás után fizették ki a díjat, ezentúl előre kell fizetniük három hónapra. Matricát kapnak, amit fel kell ragasztaniuk a kukára, egyébként nem szállítják el annak a tartalmát. Nincs egységára a matricának, a család minden tagja után ki kell fizetni az illetéket. Egy matrica egyetlen kukára érvényes három hónapig. Amennyiben több az elszállítandó szemét, mint amennyi belefér a 120 literes kukába, lehetőség van 60 literes zsák megvásárlására, aminek darabonkénti ára 3 lej. A megvásárolt zsákba gyűjtött szemetet szintén elszállítják.
Arról is beszélt a polgármester, hogy a szállítócéget is ellenőrzik, és amennyiben matrica nélküli kukát ürít az autóba, azt a szállítást nem fizetik ki. Az új rendszerről mind a helyi lapban, mind a nemsokára sorra kerülő fórumokon is tájékoztatják a lakókat. Az elképzelés szerint nem egy nagy falugyűlést szerveznek, hanem falurészenként tartanak egyet-egyet, ahol a helyiek majd feltehetik az új rendszer kapcsán a kérdéseiket.
A településvezető amint fogalmazott, ezzel nem az a céljuk, hogy a határban kössön ki a háztartási hulladék, sőt, fokozottan figyelik ezentúl a faluszéleket. Amennyiben tettenérik az elkövetőt, több száz lejes bírsággal kell számolnia tettének következményeként. Azzal, hogy mennyiség függvényében kell fizetni a szemét elszállításáért, szorgalmazzák a szelektív hulladékgyűjtést is. A község három pontján helyeztek el szelektív hulladékgyűjtésre alkalmas konténereket. Ezekbe üríthetik a műanyagot, üveget a helyiek.
Évekkel korábban a polgármesteri hivatal cége traktorral végigjárta a községet a szemételszállítás napján, és a külön zsákokba gyűjtött műanyagpalackokat elszállította. Nem bizonyult fenntarthatónak a módszer, mert átrakóhely hiányában nem felelt meg az előírásoknak. Továbbá, sokszor megelőzték a polgármesteri hivatal munkatársait más településekről érkezők, és szekerekbe összegyűjtötték a palackkal teli zsákokat. Ez nem is okozott volna gondot, viszont a települést számon kérik, hogy mekkora mennyiségű különválogatott hulladékot ad le, és ezt igazolnia is kell. Folyamatban van tehát még a szelektív hulladékgazdálkodás kidolgozása. Tavaly ősszel komposztáló ládákat juttattak azoknak, akik igényelték, megyei rendszerbe kapcsolódva. 470 darab láda került a csomafalvi portákra, ez is az elszállítandó vegyes hulladék csökkentését célozza.
A hétfő délutáni önkormányzati ülésen, melyen a hulladékgazdálkodásra vonatkozó határozatokat elfogadták, felvetődött, hogy lehetőséget biztosítsanak a lakóknak, hogy a használt gumiabroncsoktól is megszabaduljanak még húsvét előtt. Hasonlóan szerveznék meg, mint a tavaszi lomtalanítást, vagy az elektromos és elektronikai hulladék gyűjtését. Továbbá a használt étolaj begyűjtésén is gondolkodnak a környezetkímélés okán, valamint a hamu összegyűjtésén is, hiszen főként télen sokat nyom a mérlegen az elszállítandó szemét, ha belekerül az égéstermék is.Továbbá a loki és veresvirági részen medvebiztos konténereket terveznek, hogy onnan is elszállíthassák a hulladékot.
Személyenként a 2,4 lejes havi szemétdíj 4 lejre emelkedett. Vagyis
A 65 éven felüli személyek 50 százalékos kedvezményben részesülnek, a négy vagy több gyermekes családok szintén csak a felét kell fizessék a szemétdíjnak, akárcsak a szociális segélyben részesülők. Újdonságnak számít, hogy aki huzamosabb ideig nem tartózkodik otthon, például egyetemista, vagy külföldön dolgozik, és ezt igazolni tudja, kérés alapján mentesülhet a szemétdíj kifizetése alól. A termelőegységek havonta 12 lejt kell fizessenek, a vendéglátóegységek, szórakozóhelyek, üzletek pedig 24 lejt.
A közintézményeknél gyűlt szemét, illetve a tűzkár esetén keletkezett hulladék elszállítása ingyenes.
Gyergyócsomafalva nem egyedüli település, ahol matricás rendszer szerint szállítják el a háztartási hulladékot. Például Gyergyóditróban és Gyergyóremetén is évek óta így működik a szolgáltatás – tudtuk meg a polgármesteri hivatalokban érdeklődve. Ditróban 40 lej évente egy személy után a szemétdíj, amit egyben vagy két részletben fizethetnek a lakók. Idén már nem, de jövőben emelik a díjszabást, mert a szolgáltató Salubriserv is ezt kérte. Remetén 2013-ban váltottak matricás rendszerre. Jelenleg 37 lej az évi szemétdíj személyenként, itt is emelik majd a díjat. Féléves, illetve egyéves matricát lehet váltani. Remetén március 31-ig türelmi időszak van, addig várják, hogy a lakók befizessék az illetéket, és elszállítják a szemetet azoktól is, akiknek kukáján nincs aktuális matrica. Abban az esetben, ha a második félévre nem fizették ki, szeptember végétől már nem ürítik ki az olyan kukákat, amelyeken nincs érvényes matrica.
Nicușor Dan államfő ukrán hivatali partnerével, Volodimir Zelenszkijjel tárgyalt szerdán Kijevben.
Gyököt kell vonni a Parajddal kapcsolatos eurómilliós politikusi bejelentésekből: a bányakatasztrófa által sújtott sóvidéki település az Európai Unió Szolidaritási Alapjából nemrég megítélt 14,3 millió euró töredékét kaphatja meg.
Harminc napos előzetes letartóztatásba helyezte a kézdivásárhelyi bíróság azt a 30 éves férfit, aki a gyanú szerint féltékenységből brutálisan bántalmazott egy 20 éves nőt. Az ügyészség tájékoztatása szerint az áldozat súlyos sérüléseket szenvedett.
Megrongálta az aszfaltutat és fákat döntött ki a szerda délutáni vihar Székelyvarságon.
Az Európai Unióban a 16–24 évesek csaknem háromnegyede rendelkezik legalább alapszintű digitális készségekkel, Románia azonban továbbra is az utolsók között szerepel: csak Bulgáriát előzi meg az Eurostat friss felmérése szerint.
Július 20-ától jelentkezhetnek a magánszemélyek a 2026-os roncsautóprogramra, amelynek keretében állami támogatással vásárolhatnak új gépkocsit. A program idei költségvetése 300 millió lej.
Két jogosítvány nélküli sofőrt is kiszűrtek a közúti forgalomból kedden a Hargita megyei rendőrök, egyikük ráadásul jelentős mennyiségű alkoholt is fogyasztott vezetés előtt.
Az elmúlt hat napban összesen 55 sürgősségi beavatkozást hajtottak végre a Hargita megyei hivatásos tűzoltók. Tűzesetekhez, közlekedési balesetekhez és árvízi károk elhárításához is vonultak az egységek.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy a helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó törvények elfogadása létfontosságú Románia számára.
2025-ben is az ajánlott szint alatt maradt a gyermekek átoltottsága Romániában, az UNICEF és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán közzétett jelentése szerint.
szóljon hozzá!