Hirdetés
Hirdetés

Ezentúl csak a speciális matricával ellátott kukákból viszik el a szemetet Csomafalván

Amin nincs matrica, azt nem ürítik ezentúl

Amin nincs matrica, azt nem ürítik ezentúl

Csak a matricával ellátott kuka tartalmát szállítja el Gyergyócsomafalváról a Salubriserv áprilistól. Matricákat a polgármesteri hivatalnál lehet váltani az előre kifizetett illeték ellenében. Ezentúl is minden második csütörtökön viszik el a porták elől a hulladékot. Emelkedett viszont a hulladékelszállítási díj.

Tamás Gyopár

2017. március 21., 20:232017. március 21., 20:23

A sepsibükkszádi Salubriserv nyerte meg a szemétszállítási versenykiírást Gyergyócsomafalván, a szerződés értelmében a Cekend-tetőre kerül a csomafalvi vegyes háztartási hulladék. Az új rendszer bevezetésének több oka is van: a szolgáltató mennyiség szerint számláz, nem pedig lakosságszám szerint. A törvény ugyanakkor szabályozza, hogy 15 százalékkal csökkenteni kell a szét nem válogatott hulladék mennyiségét, továbbá az idéntől bevezetett környezetvédelmi adó is indokolta a változtatásokat – magyarázta Márton László Szilárd, a község polgármestere.

Ezidáig évente 372 tonna szemetet termelt a község, egy tonna elszállítása 482 lej a tonnánkénti 80 lejes környezetvédelmi adóval együtt.

Hirdetés

A lakosságot érintő változások kapcsán a polgármester elmondta, hogy míg ezidáig a szemételszállítás után fizették ki a díjat, ezentúl előre kell fizetniük három hónapra. Matricát kapnak, amit fel kell ragasztaniuk a kukára, egyébként nem szállítják el annak a tartalmát. Nincs egységára a matricának, a család minden tagja után ki kell fizetni az illetéket. Egy matrica egyetlen kukára érvényes három hónapig. Amennyiben több az elszállítandó szemét, mint amennyi belefér a 120 literes kukába, lehetőség van 60 literes zsák megvásárlására, aminek darabonkénti ára 3 lej. A megvásárolt zsákba gyűjtött szemetet szintén elszállítják.

Az elképzelés szerint környezetvédelmi illeték fizetésére kötelezik azt, aki huzamosabb ideig nem fizet szemétdíjat.

Arról is beszélt a polgármester, hogy a szállítócéget is ellenőrzik, és amennyiben matrica nélküli kukát ürít az autóba, azt a szállítást nem fizetik ki. Az új rendszerről mind a helyi lapban, mind a nemsokára sorra kerülő fórumokon is tájékoztatják a lakókat. Az elképzelés szerint nem egy nagy falugyűlést szerveznek, hanem falurészenként tartanak egyet-egyet, ahol a helyiek majd feltehetik az új rendszer kapcsán a kérdéseiket.

A cél a szelektív gyűjtés

A településvezető amint fogalmazott, ezzel nem az a céljuk, hogy a határban kössön ki a háztartási hulladék, sőt, fokozottan figyelik ezentúl a faluszéleket. Amennyiben tettenérik az elkövetőt, több száz lejes bírsággal kell számolnia tettének következményeként. Azzal, hogy mennyiség függvényében kell fizetni a szemét elszállításáért, szorgalmazzák a szelektív hulladékgyűjtést is. A község három pontján helyeztek el szelektív hulladékgyűjtésre alkalmas konténereket. Ezekbe üríthetik a műanyagot, üveget a helyiek.

Évekkel korábban a polgármesteri hivatal cége traktorral végigjárta a községet a szemételszállítás napján, és a külön zsákokba gyűjtött műanyagpalackokat elszállította. Nem bizonyult fenntarthatónak a módszer, mert átrakóhely hiányában nem felelt meg az előírásoknak. Továbbá, sokszor megelőzték a polgármesteri hivatal munkatársait más településekről érkezők, és szekerekbe összegyűjtötték a palackkal teli zsákokat. Ez nem is okozott volna gondot, viszont a települést számon kérik, hogy mekkora mennyiségű különválogatott hulladékot ad le, és ezt igazolnia is kell. Folyamatban van tehát még a szelektív hulladékgazdálkodás kidolgozása. Tavaly ősszel komposztáló ládákat juttattak azoknak, akik igényelték, megyei rendszerbe kapcsolódva. 470 darab láda került a csomafalvi portákra, ez is az elszállítandó vegyes hulladék csökkentését célozza.

Elszállítanák a gumiabroncsokat is

A hétfő délutáni önkormányzati ülésen, melyen a hulladékgazdálkodásra vonatkozó határozatokat elfogadták, felvetődött, hogy lehetőséget biztosítsanak a lakóknak, hogy a használt gumiabroncsoktól is megszabaduljanak még húsvét előtt. Hasonlóan szerveznék meg, mint a tavaszi lomtalanítást, vagy az elektromos és elektronikai hulladék gyűjtését. Továbbá a használt étolaj begyűjtésén is gondolkodnak a környezetkímélés okán, valamint a hamu összegyűjtésén is, hiszen főként télen sokat nyom a mérlegen az elszállítandó szemét, ha belekerül az égéstermék is.Továbbá a loki és veresvirági részen medvebiztos konténereket terveznek, hogy onnan is elszállíthassák a hulladékot.

Drágult a szemétdíj

Személyenként a 2,4 lejes havi szemétdíj 4 lejre emelkedett. Vagyis

egy egyedül élő személy áprilistól 12 lejt kell előre befizessen, hogy három hónapig kiürítsék kukáját a hulladékszállító cég emberei.

A 65 éven felüli személyek 50 százalékos kedvezményben részesülnek, a négy vagy több gyermekes családok szintén csak a felét kell fizessék a szemétdíjnak, akárcsak a szociális segélyben részesülők. Újdonságnak számít, hogy aki huzamosabb ideig nem tartózkodik otthon, például egyetemista, vagy külföldön dolgozik, és ezt igazolni tudja, kérés alapján mentesülhet a szemétdíj kifizetése alól. A termelőegységek havonta 12 lejt kell fizessenek, a vendéglátóegységek, szórakozóhelyek, üzletek pedig 24 lejt.

Az építkezésből, bontásból származó hulladék köbméterét 59,5 lejért szállítják el. Az építkező számára nem állítanak ki addig engedélyt, amíg nincs szerződése a hulladék elszállítására.

A közintézményeknél gyűlt szemét, illetve a tűzkár esetén keletkezett hulladék elszállítása ingyenes.

Máshol már bevált

Gyergyócsomafalva nem egyedüli település, ahol matricás rendszer szerint szállítják el a háztartási hulladékot. Például Gyergyóditróban és Gyergyóremetén is évek óta így működik a szolgáltatás – tudtuk meg a polgármesteri hivatalokban érdeklődve. Ditróban 40 lej évente egy személy után a szemétdíj, amit egyben vagy két részletben fizethetnek a lakók. Idén már nem, de jövőben emelik a díjszabást, mert a szolgáltató Salubriserv is ezt kérte. Remetén 2013-ban váltottak matricás rendszerre. Jelenleg 37 lej az évi szemétdíj személyenként, itt is emelik majd a díjat. Féléves, illetve egyéves matricát lehet váltani. Remetén március 31-ig türelmi időszak van, addig várják, hogy a lakók befizessék az illetéket, és elszállítják a szemetet azoktól is, akiknek kukáján nincs aktuális matrica. Abban az esetben, ha a második félévre nem fizették ki, szeptember végétől már nem ürítik ki az olyan kukákat, amelyeken nincs érvényes matrica.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kelemen Hunor: az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.

Kelemen Hunor: az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Vállalja a kormányzást a PSD, Sorin Grindeanut javasolják miniszterelnök-jelöltnek

A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.

Vállalja a kormányzást a PSD, Sorin Grindeanut javasolják miniszterelnök-jelöltnek
2026. június 24., szerda

Nem kicsit emelkedett tavaly a romániai háztartások átlagjövedelme, de a kiadások is nőttek

A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.

Nem kicsit emelkedett tavaly a romániai háztartások átlagjövedelme, de a kiadások is nőttek
2026. június 24., szerda

Viharriasztás van érvényben Hargita és Kovászna megyére is

Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.

Viharriasztás van érvényben Hargita és Kovászna megyére is
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Aszfaltoznak, költöztetik a magasfeszültségű hálózatot a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakaszon

Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.

Aszfaltoznak, költöztetik a magasfeszültségű hálózatot a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakaszon
2026. június 24., szerda

Tovább fokozódik a hőség

Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.

Tovább fokozódik a hőség
Tovább fokozódik a hőség
2026. június 24., szerda

Tovább fokozódik a hőség

2026. június 24., szerda

A kisebbségi kormány megalakításáról egyeztet szerdán Ilie Bolojan, Dominic Fritz és Kelemen Hunor

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.

A kisebbségi kormány megalakításáról egyeztet szerdán Ilie Bolojan, Dominic Fritz és Kelemen Hunor
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Kizárási eljárást indított a PNL Adrian Veștea támogatói ellen

Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.

Kizárási eljárást indított a PNL Adrian Veștea támogatói ellen
2026. június 23., kedd

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is

A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is
2026. június 23., kedd

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében

A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében
Hirdetés