
Hol vannak már a 22-25 fokos csíki nyarak? Székelyföldön is egyre gyakrabban mérhetünk bőven 30 fok fölötti hőmérsékletet
Fotó: Pinti Attila
Mennyi folyadékot fogyasszunk? Milyen gyógyszerek szedésére vigyázzunk? Az elviselhetetlen hőségben mennyi az ideális kávé-, illetve alkoholbevitel? Háziorvos adott választ a kánikulában csöppet sem elhanyagolandó kérdéseinkre.
2024. július 10., 18:012024. július 10., 18:01
Dr. Kovács Emőke csíkszeredai háziorvost kérdeztük arról, hogy mit tanácsol kánikula idején, hogyan vészeljük át a már-már elviselhetetlen meleget, amely az előrejelzések szerint jövő héten is kitart. Alap, mégis sokszor későn eszmélünk rá, ezért tartotta kihangsúlyozni az orvos: ha tehetjük, kerüljük a hosszabb ideig tartó tűző napfényen való tartózkodást, azonban ha ez nem elkerülhető, akkor kényelmes, jól szellőző, világos ruházatot viseljünk. És a legfontosabb: semmiképp se feledkezzünk meg a fejünkről sem, viseljünk kalapot vagy fejet takaró kendőt.
Figyeljünk a napi vízbevitelünkre, a szakember szerint
Tíz év alatti gyerekek is legalább negyven milliliter folyadékot kell elfogyasszanak testsúly-kilogrammra számolva.
Kánikulában, vagy egyéb fizikai megterhelés esetén (nehéz fizikai munka, sportolás) még további tíz százalékkal ajánlott növelni a folyadékbevitel mennyiségét. Azok, akik nehéz fizikai munkát végeznek, maratont futnak, vagy éppen hosszútávon biciklizik, óránként legalább ötszáz milliliter folyadékot kell elfogyasztaniuk. Ezt víz, magas víztartalmú gyümölcsök fogyasztásával (például cseresznye, meggy, görögdinnye), illetve levesek, turmixok, limonádék, teák fogyasztásával biztosíthatjuk.
továbbá romolhat tőle a koncentrációs készségünk is.
Kovács Emőke szerint vannak gyógyszerek, amelyek alkalmazásával kerülni kell a napon való tartózkodást: egyes antibiotikumok, antiepileptikumok, onkoterápiás szerek tartoznak ide, de ezek mellékhatásáról általában már a felírás pillanatában tájékoztatást kap a beteg. Figyeljük az aromaterápiás szakemberek utasításait is, hiszen a napjainkban nagyon népszerű illóolajok egyes csoportjai is okozhatnak fototoxikus hatást.
Az alkohol ugyanis csökkenti a koncentrációkészséget, tudatmódosító hatása van, így a páciens kevésbé figyel az esetleges napszúrás veszélyeire, tüneteire. Az alkohol értágító hatásának köszönhetően a verejtékezés fokozottabb, növeli a víz kiválasztását a vesék szintjén, így gyakorlatilag kánikula idején felgyorsítja a kiszáradást.
Sepsiszentgyörgyön olyan meleg van, hogy locsolni kell az utcákat. A TEGA köztisztasági vállalat naponta száz köbméter vizet használ fel a megyeszékhely hűtésére.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 21 megye több folyójának vízgyűjtő területére.
Robbanótöltettel felszerelt drónt találtak hétfőn Tulcea megyében – tájékoztatott kedden a védelmi minisztérium.
Őrizetbe vettek kedden a német hatóságok egy román állampolgárt, akit azzal gyanúsítanak, hogy egy szélsőjobboldali terrorszervezet megalapításával, „terrorháború” útján akarta megdönteni a román államot.
Egy emberkereskedelemmel kapcsolatos ügyben huszonhét Bihar megyei helyszínen tartottak házkutatásokat kedden a rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) munkatársai.
Rendőrségi vizsgálat indult, miután egy 71 éves beteg a marosvásárhelyi sürgősségi kórház harmadik emeletéről lezuhant. A férfi egy melléképület tetejére esett, a balesetet követően pedig a sürgősségre szállították.
Érdemes figyelemmel követni az Országos Meteorológiai Igazgatóság adatait a kánikulában, hiszen többek között azt is láthatjuk, hogy mennyinek érződik a valós hőmérséklet.
A 2025-2026-os tanévben/egyetemi évben 3,518 millió iskolás és egyetemi hallgató tanult a hazai oktatási rendszerben, 33 100 fővel több, mint az előző tanévben/egyetemi évben – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Három személyautó ütközött a marosvásárhelyi Pandúrok sugárúton kedden délelőtt. Két ember sérült meg, egyiküket kórházba kellett szállítani.
Vörös jelzésű hőségriasztás lépett életbe újra kedd délelőttől Maros megyében is. A rendkívüli meleg miatt a tűzoltók a hőguta, a vízbe fulladás és a szabadtéri tüzek megelőzésére figyelmeztetik a lakosságot.
szóljon hozzá!