
Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Tájékoztató kampányt indított a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság az online vásárlási csalásokról, arra hívva fel a lakosság figyelmét, hogy mire figyeljenek oda miközben a virtuális térben eladnak vagy vásárolnak.
2021. május 07., 22:012021. május 07., 22:01
Az illegális kártyaadatszerzés elkerülésének fontosságára hívja fel a figyelmet május 14-ig tartó tájékoztató kampányában a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztálya, néhány példát említve, amelyet a csalók előszeretettel használnak. A szakértők szerint egyre többen esnek a kibernetikai csalók áldozatává, és szolgáltatják ki gyanútlanul bankkártyájuk adatait. Arra hívják fel a különböző tárgyakat eladók vagy vásárlók figyelmét, hogy mindig megbízható oldalakat használjanak ezekhez a tranzakcióhoz. Hiszen az adásvételre szakosodott oldalaknak számos biztonsági rendszere van, amellyel megpróbálják megakadályozni az adathalászást és a csalásokat.
Azonban, ha mi eladásra kínálunk egy terméket és a potenciális vevővel nem a megadott oldalon keresztül bonyolítjuk le a vásárt, akkor megtörténhet, hogy becsapnak minket. A rendőrség példaként említi, hogy ha valaki el akar adni egy háztartási eszközt, vagy ruházati cikket, akkor legyen nagyon figyelmes, ha valaki, az utólag törölhető WhatsApp üzenetekben érdeklődik a termék iránt.
De fontos odafigyelni arra is, hogy mennyire szűkszavú vagy sem a potenciális vevő. Hiszen nem ritka, hogy a csalók nem beszélnek románul vagy magyarul és azért választják a írásos beszélgetés módját, mert fordító programok segítségével válaszolnak az esetleges kérdésekre, illetve, ha a sablonosnál eltérő kérdést teszünk fel, akkor arra nem tudnak válaszolni.
A rendőrség arra is figyelmeztet, hogy intő jel kell legyen számunkra, ha az érdeklődő túl sok személyes információ megadását kéri. Akkor sem szabad megadni a bankkártyánk adatait, ha valaki telefonon érdeklődik a termék iránt és ezt kéri tőlünk.
A rendőrség jelképes példával élve írja, hogy ha odaadjuk valakinek a bankkártyánk adatait, az egyenlő azzal, mintha a teli pénztárcánkat nyújtanánk át egy ismeretlennek. A tájékoztató kampány során a rendőrség szakemberei ismételten azt kérik, hogy csak a megbízható, ismert webshopokból vásároljunk, ezeket használjuk tárgyaink eladására. Illetve azonnal jelentsük nekik és a banknak is, ha csalás áldozataivá váltunk, ha tudtunk és akaratunkon kívül valaki használja a bankkártyánkat.
A Moldovai Köztársaság „megelőző jellegű, néhány órás” energetikai segítséget kért Romániától, miután péntek este és szombat reggel Oroszország támadást indított Ukrajna energetikai rendszere ellen.
Legutóbbi ülésén a kormány jóváhagyta 303 állás meghirdetését az uniós helyreállítási forrásokból épített bölcsődéknél – tájékoztatott szombaton az oktatási minisztérium.
Az idei első félévben 2472 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 17 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában; az áldozatok közül 32-en vesztették életüket, 59 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Szándékosan nekihajtott egy másik autónak, ezáltal egy 21 éves fiatalember, valamint annak egyéves és négyhónapos lánya életét oltotta ki az a 38 éves Ialomița megyei férfi, akit Nagy-Britanniában azonosítottak és vettek őrizetbe a hatóságok.
A december első hetében végzett ellenőrzéseik során összesen 4,3 millió lejre bírságoltak és 13 gazdasági szereplő tevékenységét függesztették fel az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) felügyelői.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt szombaton 9 óra 25 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Idén is tíz kategóriában vehették át a Prima és Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten. A díjazottak között találjuk Visky András írót, drámaírót is.
Daniel David oktatási miniszter pénteken aláírta az iskolai házi feladatok szabályozását módosító rendeletet.
Ismét hadgyakorlatok zajlanak a sepsiszentgyörgyi Păiș David lőtéren december 8-12 között.
A Sapientia EMTE Doctor Honoris Causa címet adományozott pénteken Sapientia Kolozsvári Karának főtéri épületében Borhy László régészprofesszornak, az MTA rendes tagjának.
szóljon hozzá!