
Fotó: Pethő Melánia
Felolvasószínház és egyéni előadás feszeget súlyos, tabunak számító kérdéseket a Figura két újabb bemutatóján, hogy aztán december 30-án szilveszteri vígjáték-ajándéknak köszönhetően lazíthasson, kapcsolódhasson ki a közönség.
2017. december 18., 14:412017. december 18., 14:41
V monológok: ez a címe annak az egyszeri, azaz máskor előadásra nem tervezett felolvasószínházi eseménynek, amelyet hétfőn este 19 órától láthatnak a nézők a művelődési házban található YourLivingRoom „kulturális kocsmában”. Eve Ensler feminista amerikai írónő Vagina Monológok című könyve alapján készülő előadásra 18 éven felüli nézőket várnak. A Figura Stúdió Színház színészei, Bartha Boróka, Boros Mária, Máthé Annamária, Tamás Boglár, Vajda Gyöngyvér olvasnak majd fel, Albu István rendezése alapján. Az eredeti mű szerzője 200 nővel készített interjúból válogatta össze az anyagot. A monológok bár egyazon téma köré csoportosulnak, személyenként mégis eltérőek. A szövegek időnként elgondolkodtatóak, adott esetben nyomasztóan ridegek, vagy kifejezetten viccesek.
A Figura ezzel folytatja a tavalyi évadban elindított felolvasószínházi sorozatát. A Phaedra, vagy a színházi kollokvium alatt több más darab felolvasása is sikerrel zajlott.
Fodor Alain Leonard egyéni produkciója, a Drognapló a magyarországi Kubiszyn Viktor azonos című műve alapján készül, és szerdán 19 órától lesz látható.
Amint azt a 16 éven felülieknek szánt darab rendezője, Faragó Zénó is leszögezte: figyelemfelhívó, figyelmeztető célja van az előadásnak. Fodor Alain Leonard elmondta, több éve még egyetemistaként született meg benne a gondolat, hogy a Drognapló című könyv alapján egy előadást kellene létrehozni. Ezt a gondolatot a Figura vállalta fel és támogatta. Kubiszyn Viktorral is felvették a kapcsolatot, és várják Gyergyószentmiklósra. A szerdai bemutatón még nem lesz itt a szerző, de a további előadások valamelyikén már személyesen is megszólal, könyvét bemutatva, drogprevenciós előadást is tart a fiataloknak. Iskolákba ezúttal nem viszik el az előadást, mert szükséges hozzá olyan technikai háttér, amit iskolákban nem lehet megtalálni, viszont osztályokat fognak elhívni a színházba.
A könyv és az előadás – amelybe a műből emelték be a szövegrészeket – vallomás, napló egy „drogkarrierről”. Hogyan vált a főhős, vagyis a szerző a heroin rabjává, mit élt át a függősége idején, és hogyan tudott megszabadulni a rabságból. A darab egyetlen szereplője Fodor Alain Leonard nem titkolta:
Az előadásnak egy szereplője van ugyan, de fontos része van a darab összeállásában Mosu Norbert Lászlónak, aki dramaturgként működik közre, Török Réka díszlettervezőnek és a Ferenczi Zoltán által készített vizuális effekteknek is. A rendező, Faragó Zénó dj-ként is hozzájárul a műhöz.
Albu István, a Figura Stúdió Színház vezetője úgy gondolja, fontos feladatot vállal fel a színház azzal, hogy elgondolkodtató, figyelemfelkeltő produkciókat visz színre.
– fejtette ki Albu.
Nevettetve zárják az évet
Lényegesen könnyedebb műfajjal, egy Shakespeare-komédiával zárul az év a gyergyószentmiklósi színházban. A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színházzal koprodukcióban készül a Felsült szerelmesek. December 30-án, szombaton 19 órakor mintegy szilveszteri vígjátékként láthatja majd a közönség.
– olvasható az udvarhelyi társulat ismertetőjében. Egy könnyed, vidám kikapcsolódást jelentő estére várják a nézőket.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 12 megyére és Bukarestre.
Az elmúlt 24 órában 18 riasztás érkezett a hegyimentő-szolgálathoz, amelynek munkatársai tizenhta embernek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn a Facebook-oldalán a Salvamont.
78 éves korában elhunyt Sam Neill új-zélandi színész hétfőn, miután felépült abból a daganatos betegségből, amelyet korábban diagnosztizáltak nála – közölte családja.
Medve harapott meg egy 47 éves férfit Argeș megyében – jelentette hétfőn a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A májusi 10,85 százalékról júniusban 10,42 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter hétfőre a minisztériumba kérette a Román Vasúti Személyszállító Vállalat vezérigazgatóját, miután az utasoknak szánt online kérdőívet kitöltők 86 százaléka azt jelezte, hogy nem ajánlaná másoknak az utazását.
A korábbi kormánykoalíció pártjainak vezetői Nicușor Dan államfővel találkoznak hétfőn 9 órakor a Cotroceni-palotában.
Három településen jeleztek medvét ezen a hétvégén, a Hargita megyei tűzoltóság Ro Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot.
A tanügyminisztérium szerint az óvások elbírálása után 74,8 százalékról 2,1 százalékkal 76,9 százalékra nőtt a sikeresen leérettségiző diákok aránya.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország több megyéjében. A figyelmeztetés Hargita és Kovászna megye egyes vízgyűjtő területeit is érinti.
szóljon hozzá!