
Több mint 300 csoporttal dolgoztak a múlt tanév során a központ szakemberei. Illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Főképp családi problémák orvoslására kértek segítséget az iskolai tanácsadóktól a Hargita megyei tanulók az elmúlt tanévben. Emellett szorongással, viselkedészavarokkal és párkapcsolati problémákkal is gyakran fordultak szakemberhez a fiatalok – derül a Hargita Megyei Nevelési Tanácsadó- és Erőforrás Központ illetékesétől.
2017. április 25., 11:272017. április 25., 11:27
2017. április 25., 12:322017. április 25., 12:32
Az említett intézménynél összesen 63 iskolai tanácsadó – pszichológusok, szociálpedagógusok, szociológusok – és 20 logopédus dolgozik. A szakemberek feladata, hogy segítsenek az egyéni döntések meghozatalában a hozzájuk forduló diákoknak, szülőknek és pedagógusnak.
Számos csoportos foglalkozást, tematikus tevékenységet is tartanak a szakemberek, osztályfőnöki órákon is részt vesznek – tudtuk meg Szabó Irén Ottiliától, a megyei erőforrásközpont vezetőjétől. Hozzátette, a központ tevékenységét szabályozó törvény értelmében 800 tanulóra jut egy iskolai tanácsadó, így egy szakemberhez két-három intézmény is tartozhat. A Hargita megyei iskolák le vannak fedve e téren, minden tanintézethez tartozik szakember.
Az előző tanév összesítése szerint megyeszinten 2666 esetben kértek szakembertől egyéni tanácsadást a tanulók. Ezek közül a leggyakoribbak a családi problémák és konfliktusok voltak, de szorongás miatt is gyakran fordultak szakemberhez;
A pályaválasztásban való segítség, illetve az önismerettel, személyiségfejlődéssel kapcsolatos beszélgetések is gyakran előfordultak. Ezek mellett párkapcsolati problémákkal is keresték fel serdülő korú diákok a pszichológusokat – számolt be Szabó Irén Ottilia. Hozzátette, csoportos tanácsadás terén legtöbbször pályaorientáció témában foglalkoztak az iskolásokkal, de tartottak tanulási technikákat és önismereti foglalkozásokat is. Több mint 300 csoporttal dolgoztak a múlt tanév során a központ szakemberei.
Az erőforrásközpont vezetője kifejtette, egyén- és problémafüggő, hogy mennyi ideig tart a tanácsadási folyamat, ugyanis előfordul, hogy csak néhány alkalomról van szó, de olyan is, hogy évekig jár pszichológushoz az adott iskolás.
Azt is megjegyezte, hogy az intézmény szolgáltatása díjmentes, módszertanilag a Hargita Megyei Tanfelügyelőséghez, finanszírozásilag a megyei önkormányzathoz tartoznak.
A húsvéthétfői bántalmazás ügyében Béres Norbert részletesen ismertette a történteket a Székelyhonnal. Elmondása szerint több ütés érte, az incidensben a Sepsi OSK szakmai stábjának tagjai is érintettek. A fociklub sportigazgatója is megszólalt.
A kormány öt stratégiai irányt jelölt ki a villamosenergia-ágazat fejlesztésére az árak csökkentése és az energiabiztonság javítása érdekében – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan miniszterelnök.
Közlekedési baleset történt szerdán kora este Sepsiszentgyörgyön, két gépjármű ütközött, a baleset következtében pedig két személy kórházba került.
Nicușor Dan államfő szerdán közölte, hogy aláírta az ügyészségi vezetők kinevezéséről szóló dekrétumokat. Gill-Julien Grigore-Iacobici az egyetlen jelölt, akinek a kinevezését elutasította az elnök.
A nyugati államok kritikus infrastruktúrája elleni kibertámadást hárított el az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) partnerintézményeivel, köztük a Román Hírszerző Szolgálattal (SRI) közösen – adta hírül Nicușor Dan államfő.
Közösségi összefogással szerveznek jótékonysági estet április 11-én a gyergyószentmiklósi Godako rendezvényteremben. Az esemény célja támogatást nyújtani Kozma Gabriellának, akit sokan önkéntesként és segítőkész közösségi emberként ismernek.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szerdán 14 óra 9 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Rendszerszintű hiányosságokra hívta fel a figyelmet egy elkeseredett hozzátartozó egy közösségi médiás bejegyzésében. A panasz nem a főorvos szakmai hozzáértését, hanem az empátia hiányát és a nem megfelelő tájékoztatást sérelmezi. Reagált a kórház.
Elfogadták szerdán Marosvásárhelyen a városháza alkalmazottainak csökkentéséről szóló határozattervezetet, amely alapján több mint kétszázzal kevesebb lett az állások száma. Papíron ugyan nagy a csökkenés, a valóságban azonban pár embert érint a változás.
Az RMDSZ politikai stabilitást és a kormányzás jelenlegi formátumban való folytatását akarja, Ilie Bolojan kormányfő vezetésével – jelentette ki szerdán Csoma Botond.
szóljon hozzá!