
Elek Ágota és Mihály János, az Udvartér Színház színészei Kányádi Szilárd rendezővel Molnár Ferenc A testőr című darabjának olvasópróbáján
Fotó: Szigeti Abigél
A kézdivásárhelyi Udvartér Színház első, 2023-2024-es évadával a bérletrendszer is újraindul a céhes városban, amit Brassóban és Kovásznán is bevezetnek. Nyilvánosságra hozták, hogy milyen előadásokat lehet majd megtekinteni.
2023. szeptember 19., 13:132023. szeptember 19., 13:13
Az új intézmény hivatalosan június 1-jétől jött létre, egy nagy átszervezési folyamat eredményeként, amire a városi színház bizonytalan helyzete miatt volt szükség.
Repertoárszínházként működik, jelenleg négy alkalmazott színésszel: Gecse Noémivel, Kiss Lászlóval, Elek Ágotával és Mihály Jánossal.
A felnőttbérlet kiváltásával négy, illetve öt előadást – saját produkciókat és vendégjátékokat – nézhetnek meg a színházlátogatók:
Molnár Ferenc: A testőr (Udvartér Színház, bemutató: október 13-án, rendező: Kányádi Szilárd)
Bódi Attila: Lázadni veletek akartam (Yorick Stúdió/Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Tompa Miklós Társulat, bemutató: november 17-én, rendező: Sebestyén Aba)
Georges Feydeau: Zsákbamacska (Székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház/Udvartér Színház, bemutató: december 30-án, rendező: Barabás Árpád)
Vajda Katalin: Anconai szerelmesek (Szatmárnémeti Északi Színház – Harag György Társulat, bemutató: 2024. március, rendező: Lendvai Zoltán)
Patrick Hamilton: Gázláng (Udvartér Színház, bemutató: 2024. április, rendező: Rusznyák Gábor)
Fotó: Udvartér Színház
Lesz gyerekeknek szóló bérlet is. A 2023-2024-es évadban a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyerekszínház A csizmás kandúr című zenés mesejátéka szerepel a repertoárban, Sramó Gábor rendezésében, továbbá a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Ulrich Hub Nyolckor a bárkán című mesejátéka Márkó Eszter rendezésében, amelyekhez saját produkció is társul: Az eltévedt papírrepülő című zenés mesejáték (írja és rendezi Berecz Boglárka, zeneszerző: Boros Csaba).
Az Udvartér Színház ugyanakkor bérleten kívüli saját előadásokkal is készül:
Születnie kell valakinek (zenés invokáció, rendező: Lung László Zsolt) – bemutató: december 3.
Ivan Viripajev: Részegek (a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemmel közösen, rendező: Harsányi Zsolt) – bemutató: 2024. január/február
Alfred Jerry: Übü király (rendező: Tapasztó Ernő) – bemutató: 2024. május.
A mecénásbérlet ára (két személyre) 5 előadásra 350 lej, 4 előadásra 300 lej. A felnőttbérlet 5 előadásra 110 lej, 4 előadásra 100 lej. A diák- és nyugdíjasbérlet 5 előadásra 75 lej, 4 előadásra 60 lej. A gyerkőcbérlet 3 előadásra 30 lejbe kerül.
Bérletet váltani szeptember 25-étől kezdődően lehet a Vigadó Művelődési Központ (Gábor Áron tér 21. szám) jegypénztárában hétfőtől csütörtökig 10 és 16 óra, pénteken 10 és 14 óra között (kártyás fizetésre is van lehetőség), illetve online a bilete.ro felületen. Érdeklődni a 0730-600 279-es telefonszámon lehet.
Az új közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezete szerint több kategóriában is béren felüli juttatásokat vezetnének be az oktatásban dolgozók számára.
Megkezdődött a beiratkozás a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozatára. Az itt zajló gazdasági szemléletű oktatás célja olyan szakemberek képzése, akik a földrajzi teret képesek turisztikai szempontból hasznosítani.
Kihallgatták pénteken a legfőbb ügyészségen Dan Tanasăt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselőjét. Az Agerpres hivatalos forrásokra hivatkozó értesülése szerint a politikus ellen közösség elleni uszítás gyanújával vizsgálódnak.
Közzétették pénteken a munkaügyi minisztérium honlapján a közalkalmazotti bértörvény tervezetének új, felülvizsgált változatát.
Olyan hamis weboldalak jelentek meg, amelyek a Ghișeul.ro felületét utánozzák, és személyes adatokat, valamint bankkártya-adatokat próbálnak megszerezni – figyelmeztet a Nemzeti Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Országjáró körútra indult Irineu Darău gazdasági, digitalizációs, vállalkozásügyi és turisztikai miniszter. Pénteken Sepsiszentgyörgyre is eljutott, ahol vállalkozókkal találkozott, majd délután meglátogatott két vállalkozást.
Technikai egyeztetést tartottak pénteken a Cotroceni-palotában a közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, amelyet a következő napokban áttanulmányozhatnak a pártok – jelentette ki a megbeszélés után Radu Burnete elnöki tanácsadó.
Az Európai Unióban 2024-ben átlagosan 15,7 bíró jutott százezer lakosra, szemben a 2014-es 17,7 bíróval – derül ki az Eurostat pénteken, a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás napja alkalmából közzétett adataiból.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter pénteken bejelentette, hogy aláírták a SAFE-program keretében a 12 Airbus helikopter és 12 Thales radar beszerzéséről szóló szerződéseket.
Júniusban 2,9 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban a májusi 3,3 százalékról; a tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 9,2 százalék – derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.
szóljon hozzá!