Székelyföldi léptékben székelyföldi értékeket közvetítsünk, mutassuk meg Székelyföld kulturális értékeit, és együttműködésre ösztönözzük a térség közösségeit ezek a fő üzenetei október 9. és 20. között tartandó 15. Székelyföld Napoknak.
2024. szeptember 30., 13:462024. szeptember 30., 13:46
2024. október 01., 10:102024. október 01., 10:10
Fotó: Borbély Fanni
Székelyföldi léptékben székelyföldi értékeket közvetítsünk, mutassuk meg Székelyföld kulturális értékeit, és együttműködésre ösztönözzük a térség közösségeit ezek a fő üzenetei október 9. és 20. között tartandó 15. Székelyföld Napoknak.
2024. szeptember 30., 13:462024. szeptember 30., 13:46
Az elmúlt években a Székelyföld Napok keretén belül sok rendezvény zajlott már, idén is több mint 80 programponttal várják az érdeklődőket. Hétfői sajtótájékoztatón ismertették a programokat a szervezők.
Fotó: Borbély Fanni
Kovács Mihály Levente, Maros Megye Tanácsának alelnöke a Maros megyei programszervezők nevében szólalt fel. Szerinte az a tapasztalat, hogy az a több éves múlt, amelyre visszatekinthetünk, azt mutatja, hogy szükség van a Székelyföld Napokra, hiszen
A tanácsalelnök a Székelyföld Napok néhány főbb programpontját emelte ki, így a turisztikai regionális konferenciát, illetve az idén 12. alkalommal megszervezett Székelyföldi Vadásznapokat Erdőszentgyörgyön. A Maros Megyei Múzeum egyéni tárlatvezetésekkel készül, a meglévő tárlatokon kívül egy új tárlatot is megnyitnak:
A marosvásárhelyi színház is számos előadással készül, különböző korcsoportoknak szóló előadásokkal. A Maros Művészegyüttes rendhagyó grafikai kiállítással készül a Budapesti Domján Galéria, az Erdélyi Hagyományok Háza és a Maros Megyei Művészegyüttes közös szervezésében a Maros Művészegyüttes székházában.
Fotó: Borbély Fanni
A Kovászna Megyei Művelődési Központ képviseletében Bokor Csongor ismertette Kovászna megye programpontjait a 15. Székelyföld Napokról.
Fotó: Borbély Fanni
Az egyik ilyen a Gyimesközéplokon megszervezett Kelekótya együttes interaktív gyermekfoglalkozása, de ugyanez a berecki művelődési központban is lesz október 11-én. Minden páros évben kiemelt eseménye a Székelyföld napoknak a székelyföldi grafikai biennálé, amit idén nyolcadik alkalommal szerveznek meg. A felhívásra 926 művész küldte el 2046 pályaművét a világ 68 országából. A kiállításokon a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt munkák tekinthetők meg Csíkszeredában 27 ország 111 alkotójától. Kovászna megye szervezésében a Kaptár dokumentumfilm-szemlére is várják az érdeklődőket, amit immár negyedik alkalommal rendezik meg.
Hargita megye képviseletében Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője ismertette azokat a Székelyföld Napok programokat, amelyek tükrözik az együttműködést és azokat a közös értékeket, amelyek a három székelyföldi kulturális térséget összekötik.
Egy másik közös pont a 12. Székelyföldi Mézfesztivál lesz, október 11-12-én. Ami még szintén egy közös téma, az a Zenélő Székelyföld, ahol a székely népzene kap főszerepet.
Fotó: Borbély Fanni
Bartalis Izabella, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont vezetője Udvarhelyszék nevében kiemelte a Népi Épített Örökség a Kárpát-medencében című konferenciát, amit a szentendrei skanzennel együttműködésben valósítják meg.
A Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ a gyergyói régióban igyekszik a programokat összefogni és koordinálni, Kolcsár Béla igazgató ismertette a részleteket.
Fotó: Borbély Fanni
„Október 8-án fogjuk indítani egy nemzetközi képzőművészeti konferenciával a Székelyföld Napokat, hiszen idén 50 éves a Magyar Örökség-díjas szárhegyi művésztelep” – emelte ki. Megszervezik a hagyományosan egész Székelyföld szintjén meghirdetett rajzpályázatot is, amelynek idei témája a Magyar Tanítómesék, ennek október 18-án lesz a kiállítással egybekötött díjazása.
A Székelyföld Napok programja megtalálható az esemény honlapján.
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!