Székelyföldi léptékben székelyföldi értékeket közvetítsünk, mutassuk meg Székelyföld kulturális értékeit, és együttműködésre ösztönözzük a térség közösségeit ezek a fő üzenetei október 9. és 20. között tartandó 15. Székelyföld Napoknak.
2024. szeptember 30., 13:462024. szeptember 30., 13:46
Fotó: Borbély Fanni
Székelyföldi léptékben székelyföldi értékeket közvetítsünk, mutassuk meg Székelyföld kulturális értékeit, és együttműködésre ösztönözzük a térség közösségeit ezek a fő üzenetei október 9. és 20. között tartandó 15. Székelyföld Napoknak.
2024. szeptember 30., 13:462024. szeptember 30., 13:46
Az elmúlt években a Székelyföld Napok keretén belül sok rendezvény zajlott már, idén is több mint 80 programponttal várják az érdeklődőket. Hétfői sajtótájékoztatón ismertették a programokat a szervezők.
Fotó: Borbély Fanni
Kovács Mihály Levente, Maros Megye Tanácsának alelnöke a Maros megyei programszervezők nevében szólalt fel. Szerinte az a tapasztalat, hogy az a több éves múlt, amelyre visszatekinthetünk, azt mutatja, hogy szükség van a Székelyföld Napokra, hiszen
A tanácsalelnök a Székelyföld Napok néhány főbb programpontját emelte ki, így a turisztikai regionális konferenciát, illetve az idén 12. alkalommal megszervezett Székelyföldi Vadásznapokat Erdőszentgyörgyön. A Maros Megyei Múzeum egyéni tárlatvezetésekkel készül, a meglévő tárlatokon kívül egy új tárlatot is megnyitnak:
A marosvásárhelyi színház is számos előadással készül, különböző korcsoportoknak szóló előadásokkal. A Maros Művészegyüttes rendhagyó grafikai kiállítással készül a Budapesti Domján Galéria, az Erdélyi Hagyományok Háza és a Maros Megyei Művészegyüttes közös szervezésében a Maros Művészegyüttes székházában.
Fotó: Borbély Fanni
A Kovászna Megyei Művelődési Központ képviseletében Bokor Csongor ismertette Kovászna megye programpontjait a 15. Székelyföld Napokról.
Fotó: Borbély Fanni
Az egyik ilyen a Gyimesközéplokon megszervezett Kelekótya együttes interaktív gyermekfoglalkozása, de ugyanez a berecki művelődési központban is lesz október 11-én. Minden páros évben kiemelt eseménye a Székelyföld napoknak a székelyföldi grafikai biennálé, amit idén nyolcadik alkalommal szerveznek meg. A felhívásra 926 művész küldte el 2046 pályaművét a világ 68 országából. A kiállításokon a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt munkák tekinthetők meg Csíkszeredában 27 ország 111 alkotójától. Kovászna megye szervezésében a Kaptár dokumentumfilm-szemlére is várják az érdeklődőket, amit immár negyedik alkalommal rendezik meg.
Hargita megye képviseletében Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője ismertette azokat a Székelyföld Napok programokat, amelyek tükrözik az együttműködést és azokat a közös értékeket, amelyek a három székelyföldi kulturális térséget összekötik.
Egy másik közös pont a 12. Székelyföldi Mézfesztivál lesz, október 11-12-én. Ami még szintén egy közös téma, az a Zenélő Székelyföld, ahol a székely népzene kap főszerepet.
Fotó: Borbély Fanni
Bartalis Izabella, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont vezetője Udvarhelyszék nevében kiemelte a Népi Épített Örökség a Kárpát-medencében című konferenciát, amit a szentendrei skanzennel együttműködésben valósítják meg.
A Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ a gyergyói régióban igyekszik a programokat összefogni és koordinálni, Kolcsár Béla igazgató ismertette a részleteket.
Fotó: Borbély Fanni
„Október 8-án fogjuk indítani egy nemzetközi képzőművészeti konferenciával a Székelyföld Napokat, hiszen idén 50 éves a Magyar Örökség-díjas szárhegyi művésztelep” – emelte ki. Megszervezik a hagyományosan egész Székelyföld szintjén meghirdetett rajzpályázatot is, amelynek idei témája a Magyar Tanítómesék, ennek október 18-án lesz a kiállítással egybekötött díjazása.
A Székelyföld Napok programja megtalálható az esemény honlapján.
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Évente több mint 3,4 millió tonna, azaz percenként egy teherautónyi élelmiszer kerül a szemétbe Romániában, miközben a lakosság több mint 27 százaléka a szegénység és a társadalmi kirekesztés kockázatának van kitéve.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerdán megvitatta az Egyesült Államoknak azt a kérését, hogy ideiglenesen katonai erőket és felszereléseket telepítsen Romániába a közel-keleti válsággal összefüggésben.
Véget ért a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülése Bukarestben, a román sajtó pedig máris kiszivárogtatta, hogy mint kérhettek az amerikaiak a Konstanca megyei légibázissal kapcsolatban.
Huszonötezer lej értékben róttak ki pénzbírságot, és jelentős mennyiségű faanyagot koboztak el a Hargita megyei rendőrök egy keddi ellenőrzés alkalmával.
Gyergyószentmiklóson jogosítvány nélkül vezető, Székelykeresztúron pedig vezetéstől eltiltott sofőrt füleltek le kedden a rendőrök. Mindkettőjük ellen büntetőeljárás indult.
Noha csak egy-két banival, de szerdán is magasabb árakat függesztettek ki egyes székelyföldi kutaknál, mint ami volt kedden.
Traian Băsescu a közel-keleti események kapcsán kijelentette, hogy Nicușor Dan államfőnek és Romániának „gyorsan, halogatás és habozás nélkül kell cselekednie”, annál is inkább, mert a jelek szerint az USA-nak szüksége van a konstancai támaszpontra.
Nicușor Dan államfő összehívta szerdára a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.
Meghalt egy katonai pilóta kedden a borceai légi támaszponton.
A csapadékmennyiséget tekintve az elmúlt öt év legjobb telén vagyunk túl, a környezeti adottságok jók a mezőgazdasági szezonkezdéshez. Gazdasági szempontból azonban ez már kevésbé mondható el, több okból sem.
szóljon hozzá!