
Csak a járványmegelőzési intézkedések maradéktalan betartásával kezdődhetnek el a felkészítők. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Videokonferenciát tartott a tanintézetek vezetőivel a Hargita Megyei Tanfelügyelőség, hogy összegezzék, eleget tudnak-e tenni mindenhol a járványmegelőzési intézkedéseknek a hamarosan kezdődő cikluszáró vizsgákra való felkészítők során. A tanfelügyelőség képviselői a jövő hét folyamán személyesen is felkeresnek minden tanintézetet, hogy megbizonyosodjanak róla, a megfelelő óvintézkedések betartásával kezdődik el a nyolcadikos és tizenkettedikes diákok felkészítése a vizsgákra.
2020. május 21., 22:002020. május 21., 22:00
Véglegesítette hétfőn a június másodikán kezdődő vizsgafelkészítőkre, illetve az azokat követő cikluszáró vizsgákra – a képességfelmérőkre, illetve az érettségire – vonatkozó járványmegelőzési kötelezettségeket az oktatási minisztérium. Hargita megyében elsőként a felkészítőkre vonatkozó előírások betartására koncentrálnak, a megyei tanfelügyelőség – amint arról Demeter Levente főtanfelügyelő lapunknak beszámolt – szerdán videokonferenciát is tartott a tanintézetek vezetőivel a témában. Az előírások értelmében
– ezeket az oktatási minisztérium biztosítja –, majd az előre kijelölt pedagógusok az osztálytermekbe kísérik a felkészítőn részt vevő tanulókat.
Az osztálytermek esetében kikerült az előírásokból, hogy a maximális diáklétszám tíz lehet, így Hargita megyében a legtöbb iskolában nem jelent majd gondot egy teremben – szükség esetén az iskola legtágasabb helyiségében, a dísztermében – elhelyezni egy teljes osztályt – magyarázta a főtanfelügyelő. Hozzáfűzte viszont, hogy
amit szigorúan be is tartanak. Tágas termekből a vidéki iskolákban nincs hiány, ha esetleg akad olyan iskola, ahol nem tudják majd egy osztályban biztosítani ezeket a feltételeket, akkor szükség szerint ketté osztják az osztályközösséget és két teremben helyezik el őket. A felkészítés így sem lesz körülményesebb, ugyanis ilyen esetben azonos időben két különböző tantárgyból tartanak majd felkészítőt a két fél osztálynak – vázolta a terveket Demeter Levente.
Megjegyezte, a szaktárca papírtörlőkendő használatát javasolja az illemhelyeken, de szóba jöhetnek más, egyszer használatos kéztörlők vagy kézszárítók is. A
„Nem rendkívüli előírások, ezeknek a feltételeknek haladéktalanul meg kell felelni. Szerdán volt videokonferenciánk az igazgatókkal, senki nem jelezte, hogy problémája lenne ilyen szempontból. De mi se hagyunk semmit a véletlenre, jövő hét folyamán a tanfelügyelőség
és ha valahol hiányosságokat tapasztalunk, akkor oda még egyszer vissza fogunk menni. Megteszünk mindent, hogy minden rendben legyen” – tájékoztatott Hargita megye főtanfelügyelője.
Nagyon meglepődtek a hatóságok, amikor több hüllőfajt, pitonokat, boákat, rendkívül ritka viperákat, tarantulákat, egy krokodilt és egy varánuszt fedeztek fel egy 12 négyzetméteres szobában Bihar megyében.
Nagy az aggódalom és a felháborodás is az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben a kormány 10 százalékos költségcsökkentési terve miatt. Az érdekvédelem képviselője szerint éppen a jó szakembereket veszíthetik el az ágazatok, ha ez megvalósul.
Egy 59 éves nő életét vesztette, egy másik pedig megsérült csütörtökön, a Kolozs megyei Gyerőfalva és Körösfő között az 1-es országúton történt közúti balesetben; a balesetet okozó sofőr elhajtott a helyszínről.
Marosvásárhelyen csaknem ötszáz utca van és ezek csupán felében járnak a hókotró gépek. Soós Zoltán polgármester szerint a prioritás az, hogy a városi közlekedés folyamatos legyen, ne álljon le.
Nicușor Dan csütörtökön kijelentette, reménykedik abban, hogy 2026 elhozza a békét Európában, és Románia támogatja Donald Trump amerikai elnök erőfeszítéseit a gyors és tartós békét eredményező tárgyalásokra.
Marosvásárhelyen idén is megszervezik az ökumenikus imahetet, amikor a különböző felekezetű hívők más-más templomban gyűlnek össze igét hallgatni, imádkozni. Idén az imahét január 18-án, vasárnap kezdődik.
A tűzoltók helyszínelése nyomán kiderült, hogy nem gázpalack robbanása okozta a csütörtök délutáni bikfalvi balesetet.
Mindössze néhány másodperc választott el egy járókelőt attól, hogy súlyos sérüléseket szenvedjen, amikor a lugosi rendőrség egyik melléképületében robbanás történt.
Sepsiszentgyörgyön január 20-án, kedden, 17 órától lakossági fórumot tartanak, amelynek fő témája az adóemelés lesz – jelentette be közösségi oldalán a város polgármestere, Antal Árpád.
Inkább érdeklődtek, mintsem fizettek – nem alakultak ki hosszú sorok a csíkszeredai városháza ügyfélközpontjában az adófizetésre a pénztáraknál. A tumultus elmaradt az első adófizetési napon, csütörtökön.
1 hozzászólás