
Egy hónapos tavaszi vakáció után térnek vissza a diákok szerdán az iskolába. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az egészségügyi és oktatásügyi minisztériumok közösen aláírt, legújabb rendelete szerint ezentúl csak két forgatókönyv lesz érvényben az iskolák esetében, és az átlátszó, műanyag védőmaszk használata is megengedett olyan pedagógusok számára, akiknél a tanítás teljes arcmimikát igényel. Továbbá minden végzős és sajátos igényű tanuló is visszatérhet az iskolapadba, ha nincs vesztegzár alá vonva az adott település.
2021. május 05., 08:382021. május 05., 08:38
2021. május 05., 10:262021. május 05., 10:26
Az eddigi szabályokat úgy módosították, hogy a meghosszabbított húsvéti szünet után minden végzős tanuló iskolába járhat függetlenül attól, hogy a települést milyen forgatókönyvbe sorolják. Ugyanez vonatkozik az általános iskolásokra és az óvodásokra is.
A dokumentumban kitérnek arra is, hogy évfolyamtól függetlenül
Mindezt azzal a feltétellel, ha a koronavírus okozta betegség megelőzésére vonatkozó szabályokat szigorúan betartják – megfelelő távolságtartás, védőmaszk viselete, a higiéniai szabályok figyelembevétele és a helyiségek rendszeres szellőztetése.
Ferencz-Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség szakmai alelnöke már korábban kifejtette lapunknak véleményét, miszerint az államnak jobban oda kellene figyelnie a sajátos nevelési igényű gyerekeket tanító környezetre, és a speciális iskoláknak is azon kategóriába kellene tartozniuk, ahová a kisiskolások és óvodások tartoznak, hogy ellenőrzött és biztonságos körülmények között tudjon zajlani a személyes oktatás, hiszen
Eddig nem vették figyelembe a sajátos nevelési igényű gyerekeket a forgatókönyvek meghatározásakor, és rájuk is ugyanaz vonatkozott, mint a többi tanulóra.
A rendelet szerint a településeken jegyzett koronavírusos megbetegedések számának függvényében két forgatókönyvet alkalmazhatnak a tanintézetek, az eddigi három helyett: az első forgatókönyv azokra a településekre vonatkozik, ahol egy vagy ennél kisebb a 14 nap alatt jegyzett koronavírusos megbetegedések száma ezer lakosra vetítve. Ebben az esetben mindenki számára fizikai jelenléttel zajlik az oktatás az óvodákban és iskolákban, a járványügyi szabályok betartásával.
Ebben az esetben az óvodások, elemisták, a végzős osztályok és a szakiskolák végzős tanulói, valamint a sajátos nevelési igényű tanulók számára fizikai jelenléttel zajlik az oktatás, amennyiben a települést nem vonták vesztegzár alá.
A többi osztály esetében marad az online tanrend a kettes forgatókönyv egész ideje alatt.
A felzárkóztató órákat személyes jelenléttel tarthatják meg valamennyi oktatási intézményben, amely olyan településen működik, ahol nincs érvényben területi karanténra vonatkozó rendelkezés. A pedagógusok és a kisegítő személyzet számára egyaránt kötelező a védőmaszk viselése a tanáriban, a folyosókon, a szünetek alatt az osztálytermekben és az iskolaudvaron is, illetve az osztálytermekben tanóra alatt, leszámítva azokat a helyzeteket, amikor az oktatási tevékenység teljes arcmimikát igényel.
Ez esetben átlátszó műanyag védőmaszkot kell viselniük a pedagógusoknak, és tartaniuk kell a két méteres távolságot a gyerekektől – áll a közös minisztériumi rendeletben.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!