
Egy hónapos tavaszi vakáció után térnek vissza a diákok szerdán az iskolába. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az egészségügyi és oktatásügyi minisztériumok közösen aláírt, legújabb rendelete szerint ezentúl csak két forgatókönyv lesz érvényben az iskolák esetében, és az átlátszó, műanyag védőmaszk használata is megengedett olyan pedagógusok számára, akiknél a tanítás teljes arcmimikát igényel. Továbbá minden végzős és sajátos igényű tanuló is visszatérhet az iskolapadba, ha nincs vesztegzár alá vonva az adott település.
2021. május 05., 08:382021. május 05., 08:38
2021. május 05., 10:262021. május 05., 10:26
Az eddigi szabályokat úgy módosították, hogy a meghosszabbított húsvéti szünet után minden végzős tanuló iskolába járhat függetlenül attól, hogy a települést milyen forgatókönyvbe sorolják. Ugyanez vonatkozik az általános iskolásokra és az óvodásokra is.
A dokumentumban kitérnek arra is, hogy évfolyamtól függetlenül
Mindezt azzal a feltétellel, ha a koronavírus okozta betegség megelőzésére vonatkozó szabályokat szigorúan betartják – megfelelő távolságtartás, védőmaszk viselete, a higiéniai szabályok figyelembevétele és a helyiségek rendszeres szellőztetése.
Ferencz-Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség szakmai alelnöke már korábban kifejtette lapunknak véleményét, miszerint az államnak jobban oda kellene figyelnie a sajátos nevelési igényű gyerekeket tanító környezetre, és a speciális iskoláknak is azon kategóriába kellene tartozniuk, ahová a kisiskolások és óvodások tartoznak, hogy ellenőrzött és biztonságos körülmények között tudjon zajlani a személyes oktatás, hiszen
Eddig nem vették figyelembe a sajátos nevelési igényű gyerekeket a forgatókönyvek meghatározásakor, és rájuk is ugyanaz vonatkozott, mint a többi tanulóra.
A rendelet szerint a településeken jegyzett koronavírusos megbetegedések számának függvényében két forgatókönyvet alkalmazhatnak a tanintézetek, az eddigi három helyett: az első forgatókönyv azokra a településekre vonatkozik, ahol egy vagy ennél kisebb a 14 nap alatt jegyzett koronavírusos megbetegedések száma ezer lakosra vetítve. Ebben az esetben mindenki számára fizikai jelenléttel zajlik az oktatás az óvodákban és iskolákban, a járványügyi szabályok betartásával.
Ebben az esetben az óvodások, elemisták, a végzős osztályok és a szakiskolák végzős tanulói, valamint a sajátos nevelési igényű tanulók számára fizikai jelenléttel zajlik az oktatás, amennyiben a települést nem vonták vesztegzár alá.
A többi osztály esetében marad az online tanrend a kettes forgatókönyv egész ideje alatt.
A felzárkóztató órákat személyes jelenléttel tarthatják meg valamennyi oktatási intézményben, amely olyan településen működik, ahol nincs érvényben területi karanténra vonatkozó rendelkezés. A pedagógusok és a kisegítő személyzet számára egyaránt kötelező a védőmaszk viselése a tanáriban, a folyosókon, a szünetek alatt az osztálytermekben és az iskolaudvaron is, illetve az osztálytermekben tanóra alatt, leszámítva azokat a helyzeteket, amikor az oktatási tevékenység teljes arcmimikát igényel.
Ez esetben átlátszó műanyag védőmaszkot kell viselniük a pedagógusoknak, és tartaniuk kell a két méteres távolságot a gyerekektől – áll a közös minisztériumi rendeletben.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
szóljon hozzá!