
Egy hónapos tavaszi vakáció után térnek vissza a diákok szerdán az iskolába. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az egészségügyi és oktatásügyi minisztériumok közösen aláírt, legújabb rendelete szerint ezentúl csak két forgatókönyv lesz érvényben az iskolák esetében, és az átlátszó, műanyag védőmaszk használata is megengedett olyan pedagógusok számára, akiknél a tanítás teljes arcmimikát igényel. Továbbá minden végzős és sajátos igényű tanuló is visszatérhet az iskolapadba, ha nincs vesztegzár alá vonva az adott település.
2021. május 05., 08:382021. május 05., 08:38
2021. május 05., 10:262021. május 05., 10:26
Az eddigi szabályokat úgy módosították, hogy a meghosszabbított húsvéti szünet után minden végzős tanuló iskolába járhat függetlenül attól, hogy a települést milyen forgatókönyvbe sorolják. Ugyanez vonatkozik az általános iskolásokra és az óvodásokra is.
A dokumentumban kitérnek arra is, hogy évfolyamtól függetlenül
Mindezt azzal a feltétellel, ha a koronavírus okozta betegség megelőzésére vonatkozó szabályokat szigorúan betartják – megfelelő távolságtartás, védőmaszk viselete, a higiéniai szabályok figyelembevétele és a helyiségek rendszeres szellőztetése.
Ferencz-Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség szakmai alelnöke már korábban kifejtette lapunknak véleményét, miszerint az államnak jobban oda kellene figyelnie a sajátos nevelési igényű gyerekeket tanító környezetre, és a speciális iskoláknak is azon kategóriába kellene tartozniuk, ahová a kisiskolások és óvodások tartoznak, hogy ellenőrzött és biztonságos körülmények között tudjon zajlani a személyes oktatás, hiszen
Eddig nem vették figyelembe a sajátos nevelési igényű gyerekeket a forgatókönyvek meghatározásakor, és rájuk is ugyanaz vonatkozott, mint a többi tanulóra.
A rendelet szerint a településeken jegyzett koronavírusos megbetegedések számának függvényében két forgatókönyvet alkalmazhatnak a tanintézetek, az eddigi három helyett: az első forgatókönyv azokra a településekre vonatkozik, ahol egy vagy ennél kisebb a 14 nap alatt jegyzett koronavírusos megbetegedések száma ezer lakosra vetítve. Ebben az esetben mindenki számára fizikai jelenléttel zajlik az oktatás az óvodákban és iskolákban, a járványügyi szabályok betartásával.
Ebben az esetben az óvodások, elemisták, a végzős osztályok és a szakiskolák végzős tanulói, valamint a sajátos nevelési igényű tanulók számára fizikai jelenléttel zajlik az oktatás, amennyiben a települést nem vonták vesztegzár alá.
A többi osztály esetében marad az online tanrend a kettes forgatókönyv egész ideje alatt.
A felzárkóztató órákat személyes jelenléttel tarthatják meg valamennyi oktatási intézményben, amely olyan településen működik, ahol nincs érvényben területi karanténra vonatkozó rendelkezés. A pedagógusok és a kisegítő személyzet számára egyaránt kötelező a védőmaszk viselése a tanáriban, a folyosókon, a szünetek alatt az osztálytermekben és az iskolaudvaron is, illetve az osztálytermekben tanóra alatt, leszámítva azokat a helyzeteket, amikor az oktatási tevékenység teljes arcmimikát igényel.
Ez esetben átlátszó műanyag védőmaszkot kell viselniük a pedagógusoknak, és tartaniuk kell a két méteres távolságot a gyerekektől – áll a közös minisztériumi rendeletben.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!