
Egy hónapos tavaszi vakáció után térnek vissza a diákok szerdán az iskolába. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az egészségügyi és oktatásügyi minisztériumok közösen aláírt, legújabb rendelete szerint ezentúl csak két forgatókönyv lesz érvényben az iskolák esetében, és az átlátszó, műanyag védőmaszk használata is megengedett olyan pedagógusok számára, akiknél a tanítás teljes arcmimikát igényel. Továbbá minden végzős és sajátos igényű tanuló is visszatérhet az iskolapadba, ha nincs vesztegzár alá vonva az adott település.
2021. május 05., 08:382021. május 05., 08:38
2021. május 05., 10:262021. május 05., 10:26
Az eddigi szabályokat úgy módosították, hogy a meghosszabbított húsvéti szünet után minden végzős tanuló iskolába járhat függetlenül attól, hogy a települést milyen forgatókönyvbe sorolják. Ugyanez vonatkozik az általános iskolásokra és az óvodásokra is.
A dokumentumban kitérnek arra is, hogy évfolyamtól függetlenül
Mindezt azzal a feltétellel, ha a koronavírus okozta betegség megelőzésére vonatkozó szabályokat szigorúan betartják – megfelelő távolságtartás, védőmaszk viselete, a higiéniai szabályok figyelembevétele és a helyiségek rendszeres szellőztetése.
Ferencz-Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség szakmai alelnöke már korábban kifejtette lapunknak véleményét, miszerint az államnak jobban oda kellene figyelnie a sajátos nevelési igényű gyerekeket tanító környezetre, és a speciális iskoláknak is azon kategóriába kellene tartozniuk, ahová a kisiskolások és óvodások tartoznak, hogy ellenőrzött és biztonságos körülmények között tudjon zajlani a személyes oktatás, hiszen
Eddig nem vették figyelembe a sajátos nevelési igényű gyerekeket a forgatókönyvek meghatározásakor, és rájuk is ugyanaz vonatkozott, mint a többi tanulóra.
A rendelet szerint a településeken jegyzett koronavírusos megbetegedések számának függvényében két forgatókönyvet alkalmazhatnak a tanintézetek, az eddigi három helyett: az első forgatókönyv azokra a településekre vonatkozik, ahol egy vagy ennél kisebb a 14 nap alatt jegyzett koronavírusos megbetegedések száma ezer lakosra vetítve. Ebben az esetben mindenki számára fizikai jelenléttel zajlik az oktatás az óvodákban és iskolákban, a járványügyi szabályok betartásával.
Ebben az esetben az óvodások, elemisták, a végzős osztályok és a szakiskolák végzős tanulói, valamint a sajátos nevelési igényű tanulók számára fizikai jelenléttel zajlik az oktatás, amennyiben a települést nem vonták vesztegzár alá.
A többi osztály esetében marad az online tanrend a kettes forgatókönyv egész ideje alatt.
A felzárkóztató órákat személyes jelenléttel tarthatják meg valamennyi oktatási intézményben, amely olyan településen működik, ahol nincs érvényben területi karanténra vonatkozó rendelkezés. A pedagógusok és a kisegítő személyzet számára egyaránt kötelező a védőmaszk viselése a tanáriban, a folyosókon, a szünetek alatt az osztálytermekben és az iskolaudvaron is, illetve az osztálytermekben tanóra alatt, leszámítva azokat a helyzeteket, amikor az oktatási tevékenység teljes arcmimikát igényel.
Ez esetben átlátszó műanyag védőmaszkot kell viselniük a pedagógusoknak, és tartaniuk kell a két méteres távolságot a gyerekektől – áll a közös minisztériumi rendeletben.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!