
Egy hónapos tavaszi vakáció után térnek vissza a diákok szerdán az iskolába. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az egészségügyi és oktatásügyi minisztériumok közösen aláírt, legújabb rendelete szerint ezentúl csak két forgatókönyv lesz érvényben az iskolák esetében, és az átlátszó, műanyag védőmaszk használata is megengedett olyan pedagógusok számára, akiknél a tanítás teljes arcmimikát igényel. Továbbá minden végzős és sajátos igényű tanuló is visszatérhet az iskolapadba, ha nincs vesztegzár alá vonva az adott település.
2021. május 05., 08:382021. május 05., 08:38
2021. május 05., 10:262021. május 05., 10:26
Az eddigi szabályokat úgy módosították, hogy a meghosszabbított húsvéti szünet után minden végzős tanuló iskolába járhat függetlenül attól, hogy a települést milyen forgatókönyvbe sorolják. Ugyanez vonatkozik az általános iskolásokra és az óvodásokra is.
A dokumentumban kitérnek arra is, hogy évfolyamtól függetlenül
Mindezt azzal a feltétellel, ha a koronavírus okozta betegség megelőzésére vonatkozó szabályokat szigorúan betartják – megfelelő távolságtartás, védőmaszk viselete, a higiéniai szabályok figyelembevétele és a helyiségek rendszeres szellőztetése.
Ferencz-Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség szakmai alelnöke már korábban kifejtette lapunknak véleményét, miszerint az államnak jobban oda kellene figyelnie a sajátos nevelési igényű gyerekeket tanító környezetre, és a speciális iskoláknak is azon kategóriába kellene tartozniuk, ahová a kisiskolások és óvodások tartoznak, hogy ellenőrzött és biztonságos körülmények között tudjon zajlani a személyes oktatás, hiszen
Eddig nem vették figyelembe a sajátos nevelési igényű gyerekeket a forgatókönyvek meghatározásakor, és rájuk is ugyanaz vonatkozott, mint a többi tanulóra.
A rendelet szerint a településeken jegyzett koronavírusos megbetegedések számának függvényében két forgatókönyvet alkalmazhatnak a tanintézetek, az eddigi három helyett: az első forgatókönyv azokra a településekre vonatkozik, ahol egy vagy ennél kisebb a 14 nap alatt jegyzett koronavírusos megbetegedések száma ezer lakosra vetítve. Ebben az esetben mindenki számára fizikai jelenléttel zajlik az oktatás az óvodákban és iskolákban, a járványügyi szabályok betartásával.
Ebben az esetben az óvodások, elemisták, a végzős osztályok és a szakiskolák végzős tanulói, valamint a sajátos nevelési igényű tanulók számára fizikai jelenléttel zajlik az oktatás, amennyiben a települést nem vonták vesztegzár alá.
A többi osztály esetében marad az online tanrend a kettes forgatókönyv egész ideje alatt.
A felzárkóztató órákat személyes jelenléttel tarthatják meg valamennyi oktatási intézményben, amely olyan településen működik, ahol nincs érvényben területi karanténra vonatkozó rendelkezés. A pedagógusok és a kisegítő személyzet számára egyaránt kötelező a védőmaszk viselése a tanáriban, a folyosókon, a szünetek alatt az osztálytermekben és az iskolaudvaron is, illetve az osztálytermekben tanóra alatt, leszámítva azokat a helyzeteket, amikor az oktatási tevékenység teljes arcmimikát igényel.
Ez esetben átlátszó műanyag védőmaszkot kell viselniük a pedagógusoknak, és tartaniuk kell a két méteres távolságot a gyerekektől – áll a közös minisztériumi rendeletben.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!