
Ha tehetjük, ne egyedül induljunk az erdőbe. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A Marosvásárhely közeli túraövezetben, az erdei utakon egyre gyakrabban számolnak be medvével való találkozásról az odajárók. A nyár beköszöntével sokan indulnak sétálni vagy biciklizni a közeli erdőkbe, a hegyimentők azonban óvatosságra intenek mindenkit.
2022. június 05., 20:382022. június 05., 20:38
Semmiképp ne induljunk egymagunkban erdei sétára, kocogásra vagy biciklizésre – figyelmeztet Kovács Róbert, a Maros megyei hegyimentő-szolgálat vezetője, kiemelve,
A hegyimentős elmondta, amennyiben csoportosan indulunk és hangosan beszélünk, sokkal kisebb az esélye annak, hogy medvével találkozzunk, hiszen az állat időben meghallja az ember közeledtét, és van ideje visszahúzódni, eltávolodni az útból. De
Amennyiben mégis medvét látnánk, próbáljunk meg nem pánikba esni.
„Beszélni kell hozzá, lehetőleg nyugodt hangon, nem ordibálva. Emeljük fel a kezünket, érzékeltessük, hogy nincs veszélyben, lassan hátráljunk és hagyjuk el a területet. Tudom, hogy könnyű mindezt így elmondani és minden eset más és más, de
– magyarázta Kovács Róbert.
Fontos tudnivaló, hogy aki az erdőbe készül, legyen annál medveriasztó spray. „De nem a hátizsák egyik zsebében, mert akkor semmit sem ér a hirtelen előbukkanó, két lábra álló medve ellen. Legyen az övünkre felcsatolva, hogy
– magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy ezzel a módszerrel életet lehet menteni. Fontos megjegyezni azt is, hogy az anyamedve akkor a legveszélyesebb, ha a bocsát félti, ezért ne próbáljunk a magányosnak tűnő medvebocshoz közeledni, vagy igyekezzünk ne az anyamedve és a bocs közé kerülni.
Érdeklődésünkre Kovács Róbert elmondta, munkája során több alkalommal is találkozott medvével, de az mindig elment, nem történt soha baj.
– hangsúlyozta a hegyimentős.
Újabb célállomást jelentettek szerdán, amelyet a marosvásárhelyi reptérről lehet majd elérni.
Raluca Turcan nemzeti PNL-s képviselő szerdán bejelentette, módosító indítványt nyújt be egy általa kezdeményezett törvénytervezethez, amely lehetővé tenné az alkotmánybírák egyénenkénti anyagi felelősségre vonását az államnak okozott kár esetén.
Járdára írt verssorok jelentek meg a napokban a sepsiszentgyörgyi Olt-utcában: a tettes ismeretlen, de az ott dolgozók egy érzelmes, szerelmes ismeretlennek tulajdonítják az akciót.
Az utolsó simításokat végzi a kormány a közigazgatási reformról szóló tervezeten, amelyet sürgősségi rendelet formájában készül elfogadni – nyilatkozta szerdán Cseke Attila fejlesztési miniszter.
A legfelsőbb bíróság „trükközése” miatt Románia valószínűleg el fog veszíteni 231 millió euró uniós támogatást.
Márton Áron születésének 130. évfordulója alkalmából 2026-ot emlékévvé nyilvánította szerdán a Szenátus, elfogadva az erről szóló törvénytervezetet.
Jogerősen hét év és tíz hónap szabadságvesztésre ítélte szerdán a bukaresti ítélőtábla a „zsenimentornak” is nevezett K. Lajost két kiskorú fiú ellen elkövetett nemi erőszak miatt.
A kormány 5–6 százalék feletti infláció esetén törvénnyel korlátozná az agrár-élelmiszeripari termékek kereskedelmi árrését – jelentette be szerdán Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
A betegek jogosultak lesznek arra, hogy a kezelőorvosuk ne csupán javaslatot tegyen, hanem konkrétan átirányítsa és időpontot is foglaljon számukra a következő szükséges szakorvosi konzultációra vagy diagnosztikai vizsgálatra.
A megyei katonai központok teljes egészében a védelmi minisztérium irányítása alá kerülnének 2027. január elsejétől – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán. De előbb meg kell oldani azt a problémát, ami Hargita megyére is jellemző.
szóljon hozzá!