
Várhatóan hetente megvizsgálják a járványhelyzetet, és ahhoz igazítják a forgatókönyveket
Fotó: Veres Nándor
A járványügyi helyzet felülvizsgálását követően nemrég határoztak arról, milyen forgatókönyv szerint folytatódik az oktatás jövő héttől a Hargita megyei tanintézményekben. A piros forgatókönyvet továbbra sem alkalmazzák sehol, a sárga, azaz hibrid oktatási rendszer viszont több mint ötven helyszínen indokolt. Vannak egyébként olyan tanintézmények, amelyek enyhíthettek, de olyanok is akadnak, amelyek eddig zöldek voltak, de sárgára kell váltaniuk hétfőtől.
2020. szeptember 19., 21:442020. szeptember 19., 21:44
2020. szeptember 19., 21:452020. szeptember 19., 21:45
Felülvizsgálták és újból jóváhagyták az oktatás módjára vonatkozó forgatókönyveket a jövő hétre vonatkozóan a megyei katasztrófavédelmi bizottságok. Hargita megye abból a szempontból továbbra is szerencsés helyzetben van, hogy
A sárga forgatókönyvet viszont továbbra is több tanintézményben alkalmazni kell, közöttük olyanokban is, amelyekben az első tanítási héten még a zöld szerint, azaz hagyományos módon jártak iskolába a gyerekek.
Mint Adrian Pănescutól, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivőjétől és Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelőtől megtudtuk, Hargita megye 423 tanintézménye közül 51-ben folytatódik hétfőtől sárga forgatókönyv, azaz hibrid oktatási rendszer szerint a tanév, a fennmaradó 372-ben pedig a zöld forgatókönyv érvényesül, tehát a diákok személyesen vehetnek részt a tanórákon.
Noha ez jelentős előrelépésnek tűnhet, mivel hétfőn még 63 tanintézményben indult sárga forgatókönyv szerint a tanév, érdemes megjegyezni, hogy a felülvizsgálat után bizonyos oktatási intézményeket kihagytak, például a több településen is működő Tanulók Klubját, amelyek mindenhol sárga forgatókönyv szerint indultak. Magyarán hétfőn még 438 tanintézmény esetében közölték az adatokat, és akkor 375-ben érvényesült a zöld forgatókönyv, jövő héttől viszont már csak 372-ben.
Az új adatok azt mutatják, hogy néhány település esetében előrelépés történt, mivel a korábbi sárga helyett jövő héttől a zöld forgatókönyv szerint folytathatják az oktatást. Ezek közé tartoznak Csíkszentmihály, Csíkrákos és Csíkcsicsó tanintézményei, illetve a székelyudvarhelyi Eötvös József Szakközépiskola. Emellett azonban ennek ellentétére is vannak példák:
A legkedvezőtlenebb helyzetben egyébként továbbra is Csíkszereda van, amelynek összes, szám szerint harminc tanintézménye folytatja sárga forgatókönyv szerint a tanévet. Szintén ebben a helyzetben marad Székelykeresztúron az Orbán Balázs Gimnázium és két óvoda, két gyergyószentmiklósi óvoda, a maroshévízi Sfântul Ilie Általános Iskola, Csíkszentdomokoson a Márton Áron Általános Iskola, Székelyudvarhelyen pedig a Marin Preda Gimnázium.
Hozzájuk csatlakozik hétfőtől a csíkkarcfalvi Mártonffy György Általános Iskola és a helyi óvoda, illetve a községhez tartozó Csíkjenőfalva két tanintézménye, a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpont és a helyi óvoda, a csíkmindszenti Nagy István Általános Iskola, a csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Szakközépiskola, a helyi óvoda és a községhez tartozó Csíkcsekefalva óvodája, illetve a csíkszentimrei Arany János Általános Iskola, a helyi óvoda és a Pálszeg elemi iskola.
Demeter Levente főtanfelügyelőtől továbbá azt is megtudtuk, hogy eddig hivatalosan két Hargita megyei pedagógus megbetegedését erősítette meg a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság, diákok megfertőződéséről viszont nincs tudomásuk.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
szóljon hozzá!