
Gyümölcsöző év lehet az idei. Nem okoztak jelentős károkat a hidegfronttal érkező fagyok
Fotó: Pál Árpád
A nyári meleget kisöprő hidegfront próbára tette az idejekorán virágzó gyümölcsfákat, de úgy tűnik, komolyabb fagykárok elszenvedése nélkül túlvészelték az elmúlt napokban tapasztalt erős áprilisi lehűlést. A veszély még nem múlt el teljesen, de szinte napról napra csökken a fagy miatti terméskiesés kockázata.
2024. április 25., 07:582024. április 25., 07:58
Az április első felében kialakult nyári időjárást hajnali fagyokat hozó erős hidegfront követte, és kevésen múlott, hogy fagykárokat okozzon a gyümölcsöskertekben, amelyekben idén rendkívül korán kezdtek el virágozni a fák.
Amint arról Székely Csaba agrármérnök korábban nyilatkozott a Székelyhonnak, több mint húsz éve termeszt gyümölcsöt Udvarhelyszéken, Nyikómalomfalván, és feljegyzést is vezet az időjárási körülményekről, ám olyan korai virágzást, mint az idei, még nem tapasztalt.
Megfigyelései szerint ez jelentősen megnöveli a késői éjszakai fagyok következtében kialakuló károk veszélyét, ugyanis
Ez idén is beigazolódott, noha szerencsére elenyésző a károk mértéke.
„A megfigyeléseim sajnos beigazolódtak. Mínusz 0,5 fok volt április 20-án, és 21-én mínusz 1, itt, a Nyikó mentén. De számottevő kárt nem okozott hál’istennek, mert
– vázolta a hidegfront során tapasztaltakat Székely Csaba.
Elmondta azt is, hogy a Kis-Homoród mentén kissé hidegebb volt, ott mínusz 1,5 fokra hűlt le a levegő hőmérséklete két egymást követő reggel is, és beszélt egy gyümölcstermesztő kollégájával, akitől megtudta, hogy ott kicsit nagyobb kárt okozott a fagy, „de nem volt vészes ott sem”.
Az, hogy csak elenyésző a károk mértéke, annak is köszönhető a szakember szerint, hogy a gyümölcsök kötődése már olyan stádiumban van, hogy nem tudott nagy kárt tenni bennük a fagy.
A csíki térségben mínusz 2 fok is volt a napokban, ám ott korábban is hűvösebb volt, nem volt olyan előrehaladott állapotban a virágzás, mint Udvarhelyszéken, így ott sem járt fagykárokkal a lehűlés – válaszolta kérdésünkre Székely Csaba.
A fagykárok kialakulásának veszélye ugyan nem múlt még el teljesen, de napról napra csökken a kockázata – tudtuk meg Székely Csabától. Mint mondta, volt még olyan esztendő, hogy május 2-án még a fóliaházban is megfagytak a paprikapalántái, de ilyen ritkán, átlagban nyolc-tíz évente egyszer fordul elő.
A meleg időjárást követő hidegfrontnak egyébként kedvező hatása is volt, tudtuk meg Székely Csabától: csapadékot hozott a lehűlés, ráadásul „szép, csendes esőt, nem csapós záporesőt, aminek egy része gyorsan elfolyik”.
Három eltévedt magyar turistát mentettek ki a Retyezát-hegységből hétfőre virradóra a Hunyad megyei hegyimentők.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 12 megyére és Bukarestre.
Az elmúlt 24 órában 18 riasztás érkezett a hegyimentő-szolgálathoz, amelynek munkatársai tizenhta embernek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn a Facebook-oldalán a Salvamont.
78 éves korában elhunyt Sam Neill új-zélandi színész hétfőn, miután felépült abból a daganatos betegségből, amelyet korábban diagnosztizáltak nála – közölte családja.
Medve harapott meg egy 47 éves férfit Argeș megyében – jelentette hétfőn a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A májusi 10,85 százalékról júniusban 10,42 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter hétfőre a minisztériumba kérette a Román Vasúti Személyszállító Vállalat vezérigazgatóját, miután az utasoknak szánt online kérdőívet kitöltők 86 százaléka azt jelezte, hogy nem ajánlaná másoknak az utazását.
A korábbi kormánykoalíció pártjainak vezetői Nicușor Dan államfővel találkoznak hétfőn 9 órakor a Cotroceni-palotában.
Három településen jeleztek medvét ezen a hétvégén, a Hargita megyei tűzoltóság Ro Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot.
szóljon hozzá!