
Fotó: Veres Nándor
Az urnazárás után közzétett exit poll adatok szerint átlépte az RMDSZ az ötszázalékos bejutási küszöböt a vasárnapi európai parlamenti választáson. A szavazás rekordrészvétellel zárult.
2019. május 26., 21:382019. május 26., 21:38
2019. május 26., 23:272019. május 26., 23:27
A CURS-Avantgarde közvélemény-kutatásai szerint – amelyek a 19 óra 30 perces adatokat rögzítik – a vasárnapi európai parlamenti választásokon a Szociáldemokrata Párt (PSD) a szavazatok 25,8 százalékát, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szintén 25,8 százalékát, míg a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a voksok 23,9 százalékát szerezte meg.
A Pro Románia párt 5,7 százalékot, az RMDSZ 5,4 százalékot, a Népi Mozgalom Párt (PMP) 5,2 százalékot, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) 4,9 százalékot kapott. A többi párt összesen 3,3 százalékot szerzett.

A többségében magyarlakta megyék közül Maros megye jobban teljesített az országos átlagnál: az országos 48,98 százalékhoz képest a szavazásra jogosultak 49,28 százaléka vett részt a voksoláson. Hargita megyében a választópolgárok 47,38 százaléka, míg Kovászna megyében 42,83 százalék szavazott.
A 2014-es európai parlamenti választáson 32,44, a 2009-es EP-választáson 27,67, míg a Romániában először 2007-ben rendezett uniós voksoláson 29,46 százalékos volt a részvétel. Meghaladta a jelenlegi EP-választáson tapasztalt szavazókedv a 2016-os és 2012-es romániai parlamenti szavazáson mért 39,42, illetve 41,76 százalékos részvételt is. Parlamenti választáson legutóbb 2004-ben regisztráltak ötven százalékot meghaladó, 58 százalékos részvételt Romániában.
Fotó: RMDSZ/Facebook
„A 21 órakor közölt exit poll eredmény azt jelenti, hogy az erdélyi, romániai magyarságnak erős hangja lesz az Európai Parlamentben. Határozott, kiegyensúlyozott álláspontot fogunk képviselni a következő öt évben is: tovább visszük az őshonos kisebbségek védelmének útépítését és beleszólunk az Unió reformjába” – hangsúlyozta Kelemen Hunor az urnazárást követően, Kolozsváron.
Az RMDSZ elnöke rámutatott:
„Ezt egy nagyon jó eredménynek tartjuk. Legutóbb a 2016-os parlamenti választáson értünk el hasonló eredményt, ami jóval több, mint 2014-ben, az európai parlamenti választáson” – tette hozzá az RMDSZ vasárnap esti hírlevele szerint.
Kelemen Hunor köszönetet mondott a magyar embereknek Erdélyben, Romániában, hogy az RMDSZ-re szavaztak és támogatták a Szövetséget.
– fogalmazott.
A szövetségi elnök kijelentette: az Uniónak változnia kell, az Unió változni fog. „Szükség van arra, hogy az etnikai őshonos kisebbségeknek védelmet nyújtson. De legalább ennyire szükség van arra, hogy növekedjen a jólét, biztonságban legyenek az emberek. Bízunk benne, hogy meghallják a hangunkat és találunk szövetségeseket az Európai Unióban is.
– nyomatékosított.
A következő napok is nagyon fontosak – mondta Kelemen Hunor: a szavazatszámlálásnál résen lesznek az RMDSZ urnabiztosai, és ezt követően beszélhetünk majd pontos, végleges eredményről.
Éles lőszerek kerültek elő egy lakóház építése során Balánbányán, ezért pirotechnikai beavatkozásra volt szükség szombaton. Összesen 447 lövedéket találtak fémkeresővel.
Súlyosan megsérült egy székelyudvarhelyi turista szombaton a Fogarasi-havasokban.
Elkobozta a környezetőrség az első olyan munkagépet, amelyet drónfelvételek segítségével leleplezett illegális hulladékkezeléshez használtak – jelentette be szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A csíkszeredai ünnepvárás hangulatához egy különleges mesebalett-előadás is hozzájárul, amelynek középpontjában a jól ismert Grincs története áll.
Szemmel láthatóan haladnak a munkálatok a marosvásárhelyi szívintézetnél és a súlyos égési sérültek központjában, és ez nagyon megható – jelentette ki szombaton délután Marosvásárhelyen az egészségügyi miniszter.
A Vadon Egyesület kiosztotta a XII. TransNatura Természetfotó pályázat díjait péntek este, Sepsiszentgyörgyön. Az idei kiírásra beérkezett fotókon gyakran tettenérhető az absztrakció a mikro- és makrovilágban.
A craiovai ítélőtábla egyik bírája bejelentette, hogy szombaton csatlakozni fog a bíróság épülete előtt az igazságszolgáltatás függetlenségéért tüntetőkhöz.
Felfüggesztették a beutalásokat és elhalasztották az előre betervezett műtéteket a iași-i Szent Mária gyermekkórházban.
Börtönbe került egy 28 éves, ittas vezetésért már elítélt férfi, egy 56 éves ellen pedig bűnügyi eljárás indult Kovászna megyében. Mindketten ittas állapotban vezettek autót.
Több ezren tüntettek péntek este a bukaresti Victoriei téren a Recorder oknyomozó portálnak a rendszer problémáit feltáró dokumentumfilmje nyomán.
1 hozzászólás