
Fotó: Gergely Imre
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház az évad utolsó bemutatójaként Balassi Bálint Szép magyar komédia című művét viszi színpadra. A premiert április 17-én tartják. Szép és magyar, de nem komédia vár a nézőkre.
2025. április 14., 13:342025. április 14., 13:34
A produkció része annak az évfordulós sorozatnak, amelyben a társulat a negyvenéves fennállását régi előadások újragondolásával ünnepli. A Szép magyar komédia elsőként 1993-ban szerepelt a színház repertoárján, akkor Barabás Olga rendezésében. A mostani változat Albu István rendező munkája.
„Ez az első igazi magyar dráma, szerzője, Balassi pedig az első igazi magyar költőnek nevezhető.
– mondta el Albu István a bemutatót megelőző sajtótájékoztatón.
Fotó: Gergely Imre
„A nyelvünk sokat alakult, mai olvasatban nem teljesen érthető az eredeti szöveg, lehet nincs is annyi időnk elmélkedni, megérteni az akkori dolgokat. Talán az idő is másként telt akkor. Ezért az előadás is folyamatosan telő időben játszódik, több évtizedet átölelve” – mutatott rá Albu.
Bár maga Balassi komédiának nevezte művét (akkoriban ez volt a műfaji meghatározás, a darab műfaját tekintve dráma):
Ahogy Balassi írta: „Vagyon az dolog-beszélésben egynéhán tréfa is, kit azért egyelétettünk ez komédiában, hogy míg az hallgatók az komédia végét érnék, addig ne szomorkodnának, szánván az egymástokot, hanem nevetnének is, örülnének is, hallván az tréfákot.”
Fotó: Kozma Péter, Figura Stúdió Színház
A rendező alkotói csapatát Márton Erika (díszlet- és jelmeztervező), Ferenczi Zoltán (képzőművész, videó, zene), Czegő Csongor (dramaturg) és Gál Mariann (smink) alkotják. Az előadás 16 éven felüli nézőknek ajánlott, időtartama egy óra.
A szereplők – Kolozsi Borsos Gábor, Vajda Gyöngyvér, Moșu Norbert-László, Pascu Tamara, Máthé Annamária és Barti Lehel-András is megosztották a gondolataikat a műről.
– fogalmazott Kolozsi Borsos Gábor.
Fotó: Kozma Péter, Figura Stúdió Színház
Szerinte a darab az univerzális, szerelemről szól, olyan, amilyent a tinédzserek élnek meg, de ez a szerelem a darabban évtizedeken át él.
A premiert követő előadás április 23-án lesz.
Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Magyarország, Olaszország, Lengyelország, Románia és Szlovákia hatékony intézkedéseket tett a túlzott költségvetési hiány korrekciója felé.
Kilőtték szerdára virradóra azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.
A Regio 3545-ös vonat ütközött össze egy teherautóval Székelyudvarhelyen egy vasúti átjárónál szerda délután. Szerencsére senki nem sérült meg a balesetben.
Megszavazta szerdán a képviselőház mezőgazdasági bizottsága az alapélelmiszerek árréskorlátozásának meghosszabbítását az év végéig – adta hírül Facebook-oldalán Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
Verekedés tört ki egy marosvásárhelyi vendéglő közelében a hétvégén, a rendőrség több férfit is előállított, egyik megsérült, őt kórházba szállították.
Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.
Teherautó és személyvonat ütközött a vasúti síneken szerdán délután Székelyudvarhelyen, ami részben megbénította a város forgalmát.
A bértörvény véglegesítése előtt még elérhetnek változásokat, de azt követően már nem, ezért vonultak utcára a Sanitas tagjai. A tiltakozás vélhetően folytatódni fog, de a sztrájkot valószínűtlennek tartja a szakszervezet Hargita megyei képviselője.
Nem állt alkohol vagy drog hatása alatt az a 22 éves férfi, aki hétfő este halálra késelte rendőr apját Piatra-Neamț egyik utcáján.
A kormány szerdai ülésén elfogadott határozatával gyorssegélyben részesíti a galaci drónbecsapódás károsultjait.
szóljon hozzá!