
Fotó: Haáz Vince
Évtizedek óta áll bezárva, a hónap végén azonban egy napra kitárja kapuit a kutyfalvi Degenfeld-kastély. A Castellum Alapítvány fiataljai ugyanis egy olyan kastélynapot terveznek június 29-én Kutyfalván, amely megmozgatja a falu és a környező települések lakosságát Marosvásárhelytől Kolozsvárig.
2019. június 11., 21:152019. június 11., 21:15
Múlt év szeptemberében a marosvécsi kastélynappal kezdődött el egy folyamat, ami most Kutyfalván folytatódik – tudtuk meg Szekeres-Ugron Villő főszervezőtől. Elmondta:
„Mi a Castellumban az erdélyi nemesi családok értékrendjét szeretnénk közvetíteni, kivinni a világ elé, továbbadni. Ezt szeretnénk Kutyfalván is, miközben hosszú évtizedek után kinyitjuk a Degenfeld-kastély kapuit” – magyarázta Szekeres-Ugron Villő.
Kutyfalva első kastélyát egyébként a 17. században építtette gróf Pekry Lőrinc kuruc főgenerális és felesége, báró Petrőczi Kata Szidónia. Valószínűleg ennek a kastélynak a köveit építették be a 19. század elején az utólag inkább udvarháznak titulálható, első Degenfeld-kastélyba. A kutyfalvi kastély építését gróf Degenfeld Miksa Kristóf kezdeményezte, amelyet a 20. század elején egészíttetett ki Degenfeld Lajos két szárnyépülettel.
„A neoklasszikus kastély állapota kielégítő, a tulajdonos igyekszik felújítani, a belső része kifejezetten jó állapotban van, míg a külső tatarozásra szorul, de talán egy picit jobb állapotban van, mint a marosvécsi kastély. Nagy hátránya, hogy az államosítás időszakában nagyon leromlott a közművesítése, nincs folyóvíz a kastélyban, ezen is szeretnénk változtatni. A június végi kastélynap csupán egy első állomás, a tulajdonossal együtt ugyanis mi hosszú távon életet szeretnénk lehelni a kutyfalvi kastélyba, ők sem szeretnék maguknak kisajátítani, inkább közösségi célra ajánlanák fel” – avatott be a részletekbe Szekeres-Ugron Villő.
Hozzátette, míg a marosvécsi Kemény-kastély egy látogatható, jelentős történelmi és építészettörténeti múlttal bíró, hatalmas erődszerű várkastély, addig a kutyfalvi Degenfeld-kastély egy, a nagyközönség elől eddig elzárt, a vécsi kastélyhoz képest szerényebb kivitelű, korú és méretű, leginkább nagyobb kúriának tekinthető épület. De nagyobb méretű termeinek, viszonylagos jó állapotának, valamint főút menti elhelyezkedésének köszönhetően mégis alkalmas egy nagy lélegzetvételű kastélynap befogadására.
„Jelszavunk a játszva tanulás, vagyis nem egy történelemórát tartunk a kastélyban, de igyekszünk megtapasztaltatni a történelmet különböző eszközökkel” – mondta a főszervező.
Fotó: Haáz Vince
A kastélynap programjait igyekeztek úgy kialakítani, hogy a különböző korosztályok képviselői együtt és külön-külön is megtalálják a számukra érdekes elfoglaltságokat. A kastélyséták, a tánc- és divatbemutatók, az étkezősátrak környéke olyan programok és helyszínek, ahol mindenki jól érezheti magát. Amíg a kastélynapra kilátogató családok gyermekeit lefoglalják majd a kézműves programok, interaktív- és társasjátékok, rajzfilmvetítések, az ugrálóvár, az íjászat, addig
Bemutatkozik a Degenfeld-család, szó esik a Budapesten őrzött Degenfeld-könyvtárról, az éppen harminc évvel ezelőtti, 1989-es rendszerváltásról, a klasszicizmusról és a klasszicista kastélyépítészetről, illetve Tisza Domokos verseiről. Lesznek kiállítások, koncertek és slam poetry, valamint az érdeklődők számos meglepetést tartogató kastély- és szekeres falutúrákon is részt vehetnek. A június 29-i programot délelőtt 10 órakor megnyitóval kezdik a kastély előtt, 18-19 óra között pedig ökumenikus istentisztelettel zárják a település református templomában. A programok rossz idő esetén sem maradnak el.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!