Hirdetés
Hirdetés

Évről évre fokozódik a munkaerőhiány Hargita megyében

Kevés a szakember. Az építkezésben is folyamatos munkaerőhiánnyal küszködnek. Képünk illusztráció •  Fotó: Gábos Albin

Kevés a szakember. Az építkezésben is folyamatos munkaerőhiánnyal küszködnek. Képünk illusztráció

Fotó: Gábos Albin

Egyre nehezebb szakképzett alkalmazottakat találni Hargita megyében. A munkaerő-elhelyező ügynökség friss adatai szerint a munkanélküliek száma folyamatosan csökken, 2019 végén 5146 személyt tartottak nyilván. A problémát az jelenti, hogy közel felük csak az elemi osztályokat végezte el, vagy semmilyen végzettsége nincs.

Iszlai Katalin

2020. január 16., 15:512020. január 16., 15:51

Az utóbbi években folyamatosan csökkent a munkanélküliségi arány Hargita megyében: 2017-ben még 4,83 százalék volt, majd 2018-ban 4,23 százalékra mérséklődött, tavaly év végén pedig már 3,81 százalékra csökkent. Noha ez első ránézésre kedvező adatnak tűnhet, a munkanélküliek iskolázottsági szintjének megvizsgálása után hamar kiderül, hogy valójában egyre súlyosbodó problémát jelent a munkaadóknak szakképzett alkalmazottakat találni.

A Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség adatai szerint tavaly év végén 5146 munkanélkülit tartottak nyilván a megyében, közülük 2311 volt nő. A legtöbben székelyudvarhelyiek (360), majd Gyergyószentmiklós (322), Csíkszereda (313), Maroshévíz (250) és Etéd (259) következnek a sorban. Ezzel szemben

a legkevesebb munkanélkülit Borszéken (10), Csíkrákoson (11), Székelyvarságon (14), Tusnádfürdőn (14), Gyergyóhollón (14), Csíkkarcfalván (15) és Gyergyótölgyesen (15) regisztrálták.

Az érintettek közül a legtöbben, 1570-en már több mint 27 hónapja munkanélküliek, még aggasztóbb adat viszont, hogy a több mint 5000 nyilvántartott munkanélküli közül mindössze 441 tudna könnyedén elhelyezkedni. A statisztikában az iskolázottsági szintjük alapján további részletes kimutatást is készítettek a nyilvántartott személyekről. Mint ebből kiderült, az 5146 munkanélküli közül 4010 semmilyen végzettséggel nem rendelkezik, vagy elemi (1–4. osztály), általános iskolai (5–8. osztály) és szakiskolai végzettsége van, és mindössze 945-en végeztek középiskolákban, illetve 191-en rendelkeznek felsőfokú (egyetemi) végzettséggel.

Hirdetés

Az első kategóriában említett 4010 személy közül ráadásul mindössze 186 számít könnyen alkalmazhatónak, 86 közepesen, 1099 nehezen, 2639 pedig nagyon nehezen állhatna munkába.

A legtöbb nyilvántartott munkanélküli egyébként 40–49 év közötti a megyében (1280), majd őket követik a 30–39 évesek (1151), a 25 év alattiak (970), az 50–55 évesek (723), a több mint 55 évesek (681) és a 25–29 évesek (341).

Ahogy az adatok is mutatják, egyre nehezebb képzett munkaerőt találni a megyében – erősítette meg Jánó Edit, a megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség osztályvezetője. Mint mondta, az egyre csökkenő munkanélküliségi arány azt tükrözi, hogy a képzettséggel rendelkezők nagy része munkába állt, és szinte csak olyanok maradtak, akik nagyon nehezen tudnának elhelyezkedni a munkaerőpiacon.

Magára hagyott munkagép. A szakképzett munkaerő hiánya egyre nagyobb gondot okoz Hargita megyében. Képünk illusztráció •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Magára hagyott munkagép. A szakképzett munkaerő hiánya egyre nagyobb gondot okoz Hargita megyében. Képünk illusztráció

Fotó: Erdély Bálint Előd

Az 5146 személy közül az osztályvezető elmondása szerint 1269 semmilyen végzettséggel nem rendelkezik, és 1228-nak legtöbb négy osztálya van, tehát közel felük alapismereteket sem birtokol, így munkát sem igen kapnak. A következő kategória már szerencsésebb helyzetben van, ugyanis

a munkaerőhiány miatt a nyolc osztályt végzetteket már gyakran alkalmazzák például segédmunkásként.

Jánó Edit arra is rámutatott, hogy az 5146 személy közül mindössze 1275 fizetett munkanélküli, tehát csak ennyien számítanak potenciális munkaerőnek (a fennmaradó 3871 személy évek óta munkanélküli, és többségük semmilyen végzettséggel nem rendelkezik vagy sohasem dolgozott). Az osztályvezető szerint ez azért is jelent nagy problémát, mert az ügynökség által tavaly év végén 1380 Hargita megyei munkaadó megkérdezésével végzett felmérés szerint a cégeknek 3678 alkalmazottra lenne szükségük a következő 6–12 hónapban. Ez közel háromszorosa a rendelkezésre álló 1275 aktív munkakeresőnek.

1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 30., csütörtök

Felelős majálisozásra kérnek mindenkit a hegyimentők

A Salvamont szerint országszerte mintegy 600 hegyimentő áll készenlétben a május 1-jei hosszú hétvégén, amikor megnövekedett turistaforgalomra számítanak a hatóságok.

Felelős majálisozásra kérnek mindenkit a hegyimentők
Hirdetés
2026. április 30., csütörtök

Iskolaelhagyás ellen vetnék be a gyermekpénzt: a megnövelt teljes összeget csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg

Az RMDSZ törvényjavaslatot nyújtott be, amely szerint egy csökkentett összegű gyermekpénz mellé jelenléti ösztöndíjat vezetnének be – de csak azoknak, akik rendszeresen járnak óvodába vagy iskolába. A törvény egyik előterjesztőjével beszélgettünk.

Iskolaelhagyás ellen vetnék be a gyermekpénzt: a megnövelt teljes összeget csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg
2026. április 30., csütörtök

A fiatalok körében továbbra is magas a munkanélküliség

Márciusban 6,1 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint februárban – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

A fiatalok körében továbbra is magas a munkanélküliség
2026. április 30., csütörtök

Ekkora lesz idén a mezőgazdasági és állattenyésztési támogatások keretösszege

Jóváhagyta a kormány szerda esti ülésén a növénytermesztőknek és állattenyésztőknek járó átmeneti támogatások (ANT) keretösszegeiről szóló határozatot – közölte Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, ügyvivő mezőgazdasági miniszter.

Ekkora lesz idén a mezőgazdasági és állattenyésztési támogatások keretösszege
Hirdetés
2026. április 30., csütörtök

22 prefektus és 36 alprefektus mondott le a kormányátalakítás nyomán

Elfogadta szerdai ülésén a kormány a 22 prefektus és 36 alprefektus tisztségből való felmentéséről szóló határozatokat – közölte Ioana Dogioiu kormányszóvivő. Az érintett prefektusok és alprefektusok lemondtak a tisztségükről.

22 prefektus és 36 alprefektus mondott le a kormányátalakítás nyomán
2026. április 30., csütörtök

Csökkentik a kórházi ágyak számát Romániában a következő években

A következő három évben több lépésben mintegy 14 ezerrel tervezik csökkenteni a kórházi ágyak számát. Az erről szóló határozatot szerdai ülésén fogadta el a kormány.

Csökkentik a kórházi ágyak számát Romániában a következő években
2026. április 29., szerda

RMDSZ-es javaslat: csökkenne a gyermekpénz, de iskolalátogatás esetén összességében többet kapnának a családok

Törvényjavaslatot nyújtott be az RMDSZ, amely szerint a jelenlegi 292 lejes gyermekpénzt 100 lejre csökkentenék, a fennmaradó összeget pedig „jelenléti ösztöndíjként” csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg, további 50 lejjel kiegészítve.

RMDSZ-es javaslat: csökkenne a gyermekpénz, de iskolalátogatás esetén összességében többet kapnának a családok
Hirdetés
2026. április 29., szerda

Máris átlépte a pszichológiai küszöböt a lejjel szemben az euró

A Román Nemzeti Bank (BNR) szerdán 5,1004 lej/euró hivatalos árfolyamot jelentett be, ez pedig az első alkalom az elmúlt egy évben, hogy az európai valuta átlépte az 5,1 lejes pszichológiai küszöböt.

Máris átlépte a pszichológiai küszöböt a lejjel szemben az euró
2026. április 29., szerda

Magyar Péter: hamarosan érkeznek az uniós források Magyarországra

Hamarosan érkeznek az európai uniós források Magyarországra – közölte Magyar Péter leendő miniszterelnök, miután egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szerdán Brüsszelben.

Magyar Péter: hamarosan érkeznek az uniós források Magyarországra
2026. április 29., szerda

Betilthatják a mobilokat az iskolákban – a szenátus rábólintott a tervezetre

Első házként elfogadta szerdán a szenátus azt a törvénytervezetet, amely lehetővé teszi a középiskolák számára, hogy igazgatótanácsi döntéssel betiltsák a mobiltelefonok használatát az iskolában.

Betilthatják a mobilokat az iskolákban – a szenátus rábólintott a tervezetre
Hirdetés