
Fotó: László Ildikó
Évértékelő sajtótájékoztatón számolt be pénteken az elmúlt egyéves tevékenységéről Antal Lóránt Hargita megyei RMDSZ-es szenátor, kiemelve, hogy számos olyan intézkedésük volt az elmúlt egy évben, amely hozzájárult az ország, és szűkebb térségünk gazdaságának fellendítéséhez egyaránt.
2024. február 09., 20:462024. február 09., 20:46
2024. február 10., 13:162024. február 10., 13:16
Antal Lóránt külföldön tett látogatásai közül kiemelte az Amerikai Egyesült Államokbelit, ahol Románia szempontjából kiemelten fontos kérdéseket vitattak meg. Mint mondta, többnyire energetikai kérdésekről esett szó, de nem utolsósorban a vízumkérdés is terítékre került: előreláthatólag Romániát be fogják kapcsolni a Visa Waiver programba.
Ezenkívül elmondta, fontos pontja volt az amerikai látogatásnak, hogy tájékoztatták az ott jelenlévőket a fekete-tengeri földgázzal kapcsolatos kérdéskörről.
A szenátor ezt követően számos dolgot kiemelt, amelyeket a 2023-as év mérföldköveiként tartanak számon. Ilyenek például az energiakrízissel kapcsolatos intézkedések, nevezetesen, hogy sikerült életbe léptetniük azt a sürgősségi kormányrendeletet, amellyel mind a háztartási fogyasztók, mind a kis- és közepes vállalkozások számára befagyasztották a villamosáram- és földgázárakat.
Egy másik igen fontos intézkedés a prosumerekre, azaz napelemekkel áramot termelő és a fölösleget a villamoshálózatnak átadó fogyasztókra vonatkozik. Egy általa kezdeményezett – és novemberben elfogadott – törvénytervezetnek köszönhetően ugyanis bővülnek a termelő-fogyasztók jogai: az eredeti törvény szerint csak két hónap után volt lehetőség arra, hogy a fölöslegesen megtermelt villanyáramot elszámolják a szolgáltatóval, a törvénykezdeményezéssel azonban ezt megszüntették, és
és a többletet más fogyasztási pontokon is lehet majd számolni. Ugyanakkor megteremtik azt a lehetőséget, hogy a földgázszámlákra is el lehessen számolni a többlet villanyáram-mennyiségből származó pénzösszeget.
Mint kiemelte, ez a törvény előreláthatólag egy-másfél hónapon belül tud érvénybe lépni. Emellett a számlázás egyszerűsítésével is foglalkoztak, mára kezd normalizálódni a számlázás helyzete mind a prosumerekkel, mind pedig a fogyasztókkal kapcsolatban. Kiemelte azt is, hogy 19 százalékról 5 százalékra csökkentették a napelemeket, hőszivattyúkat és napkollektorokat gyártó, forgalmazó vagy felszerelő cégek áfakulcsát, amelyet a kormány elhamarkodottan később 9 százalékra növelt.
Mérföldkőnek tartja azt az intézkedést is, amelynek következtében márciusban eltörölték a napadót, azaz a termelő-fogyasztóknak a továbbiakban nem kell adót fizetniük az általuk megtermelt napenergiából származó áram után.
Fotó: László Ildikó
Románia számára stratégiai fontosságú energetikai létesítmények befejezését is támogatták:
„Nekünk, erdélyieknek a ratosnyai az egyik legfontosabb, ami ha működne, Erdély szintjén nem lennének feszültségingadozások a villanyáram-hálózaton” – mutatott rá a szenátor, majd a radnóti földgázerőművet is megemlítette, amit a tervek szerint idén decemberben tudnak majd elindítani, s ami szintén hozzájárul a villamosenergia-piac hatékonyabb működéséhez Erdélyben.
A mérdföldkőnek számító intézkedésekről szóló értékelőt azzal zárta, hogy rámutatott, még kormányon volt az RMDSZ, amikor elfogadták az offshore-törvényt, amely által biztos pályára került a Neptun Deep, azaz elkezdődhet a fekete-tengeri földgázmező kitermelése. Ennek várható kezdési dátuma 2027 év eleje. Hangsúlyozta, ez
„Ezt ha politikailag jól tudjuk használni, akkor stratégiai fontossággal fog bírni” – említette. A tavaszi parlamenti ülésszak kezdetével kapcsolatban elmondta, hogy az RMDSZ fő irányelvei közé tartoznak továbbra is családtámogatási törvénykezések, illetve a gazdák védelme, emellett a kis- és középvállalkozók, valamint az önkormányzatok támogatása is fontos szempontok közé tartoznak.
Udvarhelyszékről beszélve Antal Lóránt kijelentette, 2023 Udvarhelyszéken a forrásszerzés éve volt, hiszen stratégiai kérdésekben tudtak nagyot lépni. Ilyen lépés volt például a földgázhálózatok kibővítése, amelyre 9 település 76 millió lejt nyert. Kiemelte, hogy ebben az esetben azok a települések élveztek prioritást, amelyek valamilyen szinten közelebb állnak az országos gázhálózathoz.
Fotó: László Ildikó
A másik fontos udvarhelyszéki projektként tartják számon a Székelyudvarhelyt és Keresztúrt összekötő útszakasz korszerűsítését.
Ezek mellett a térség villamosítás-modernizálását érintő terveikről is beszélt, amelyeknek révén Udvarhelyen és Keresztúron alacsony- és középfesztültséget, míg Udvarhely, Zetelaka és Varság térségében a középfeszültséget érintő komoly beruházások indulnak el. Emellett Parajd és Korond községekben is lesznek átfogó középfeszültség-hálózat erősítési munkálatok.
A szenátor arról is beszélt, hogy az Anghel Saligny-program keretein belül összességében több mint 250 millió lejt sikerült Udvarhelyszéknek lehívni, amely több udvarhelyszéki települést is érint. „Ehhez nagyon fontos volt, hogy az RMDSZ parlamenti szereplő legyen, és Cseke Attila vezesse a fejlesztési minisztériumot, ahol sikerült ezeket a projekteket elindítani” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy Udvarhelyszék komoly projektekben tudott részt vállalni, és a feladat az a jövőre nézve, hogy ezeket a projekteket tudják továbbvinni az önkormányzatok.
Az RMDSZ-es szenátor arról is beszélt, hogy mindezek mellett jövőbeli terveik között szerepel, hogy ipari parkot létesítsenek a környéken, de egyelőre mindez még kezdeti fázisban van.
A közelgő választások lehetséges előrehozott időpontjáról újságírói kérdésre a szenátor elmondta, ők alapvetően nem zárkóztak el attól, hogy összevonják a választásokat, viszont véleményük szerint
„Ha mégis meghoznak egy ilyen döntést, ahhoz nekünk maradéktalanul alkalmazkodnunk kell, és menni előre, mert mi úgy gondoljuk, hogy az RMDSZ készen áll a választásokon részt venni és készen állunk, hogy a közösségeinket megmozgassuk” – jelentette ki.
Az előválasztásokkal kapcsolatban kifejtette, ígéretükhöz híven megteremtik annak az átlátható, világos szabályok által keretezett lehetőségét, hogy az emberek előválasztás révén, döntsék el, kit látnak ők a legjobbnak RMDSZ-polgármesterjelölti pozícióba. Ha változik is a forgatókönyv, és előrehozzák június 9-re a választásokat, akkor ehhez alkalmazkodva megszervezik az előválasztást is – emelte ki.
Súlyos közúti balesethez riasztották a mentőegységeket vasárnap délután a Kolozs megyei Méra közelébe, miután egy motoros ütközött egy személyautóval.
Négy ember került kórházba vasárnap, miután egy férfi rálőtt néhány személyre Lupényban – tájékoztatott a Hunyad megyei rendőrség.
Évekbe telt, de sikerült egy ezer lejt meghaladó gyorshajtási bírságot érvénytelenítenie egy sofőrnek. Kulcsfontosságú volt a kitartása.
Kartellezésre hivatkozva minden korábbinál nagyobb összegű, több mint 700 millió eurónyi bírságot szabott ki a román versenytanács a tíz vezető bankra, amelyek állítólag kamatpolitikájuk összehangolásával befolyásolták a román bankközi kamatlábat (ROBOR).
Egy hetvenes éveiben járó férfit több mint 170 km/órás sebességgel vezetve mértek be Târgu Jiu város körgyűrűjén. Százhúsz napra bevonták a jogosítványát, és több mint 4000 lej bírságot kell fizetnie.
A bukaresti rendőrség vizsgálatot indított, miután egy 32 éves rezidens orvost eszméletlenül találtak egy fővárosi kórház mosdójában. A férfi később életét vesztette.
Az elmúlt 24 órában tapasztalt hidrometeorológiai jelenségek tizenkét megye 39 településén és Bukarestben okoztak károkat – közölte vasárnap a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tavalyi Báj-havasi túra megejtésekor került fel a bakancslistára a távolban sejtelmesen körvonalozódó Grohotis. Erdélynek megannyi hegye kínál barangolási lehetőséget egy-egy hétvégére, ám az ezeréves határ még mindig különleges csáberővel bír.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
szóljon hozzá!